-
takarító
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
karbantartó
-
sofőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Karbantartó | Budapest, Dunaföldvár
2024. 12. 20
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Senior .Net, C# szoftverfejlesztő
2024. 12. 21
-
Nemzetközi cég - Szigetelési szakértő - Építő / építészmérnök végzettség - Céges autó és vonzó juttatási csomag!
2024. 12. 21
-
IT kockázati szakértő
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az anik és a girakakukk közös fészekbe rakják le tojásaikat; a nőstény néha eltávolít más tojásokat, mielőtt lerakja sajátjait. Az afrikai fekete bozótkakukk esetében bizonyított tény a poligámia, valamint sejthető más bozótkakukkoknál is, amely megmagyarázza a csoportban fellelhető fordított szexuális kétalakúságot. A kakukkfélék többsége, beleértve a selyemkakukkokat, bozótkakukkokat és földikakukkokat, valamint az amerikai kakukkfélék nagy részét, saját fészket raknak, habár néhány faj fészek paratizmust alkalmaz. A legtöbb faj ezek közül fákon vagy bokrokban fészkel, a bozótkakukkok azonban a talajra vagy bokrok mélyére helyezik tojásaikat. Egyes nem parazita fajok néha élősködnek más fajokon, de a szülők besegítenek a csibék etetésében.
A nem parazita kakukkfélék, mint nem verébfélék nagy része, fehér tojásokat tojnak, az élősködő fajok pedig színeseket, amelyek hasonlóak a gazda madár tojásaihoz. A nem parazita kakukkok elhagyják a fészket még mielőtt megtanulnának repülni. A madarak között az Új Világi egyedeknek a legrövidebb a keltetési idejük.
Fészek-parazitizmus
Az Óvilágban körülbelül 56, az Újvilágban pedig 3 faj élősködő. Ezek más madarak fészkébe tojják tojásaikat. Ezek a fajok szükségszerűen fészek paraziták, ami azt jelenti, semmilyen más módon nem szaporodnak. A fent említett fajokon kívül, vannak más fajok is, melyek választás szerűen élősködnek, úgy, hogy saját kicsinyeik nevelése mellett saját fajuk egyedeinek fészkébe is tojnak tojásokat. A legjobb példa erre a közismert európai kakukk. Az élősködő madarak tojásainak héja általában vastag. Két különböző rétegük van melyhez még hozzá adódik egy krétás réteg, melyről úgy gondolják, azért van, hogy ne törjön el a tojás, amikor a gazdafészekbe ejtik. A kakukk fiókák hamarabb kikelnek mint a gazdamadár kicsinyei, valamint jóval gyorsabban is fejlődnek; a legtöbb esetben a kakukk fióka kiszorítja a gazda tojásait vagy kicsinyeit. A fiókának nincs ideje ezt a viselkedésmódot megtanulni, ezért úgy gondolják, ez egy ösztön amely genetikailag adódik tovább. A fióka gyors kéregető madárfüttyével és nyitott csőrével arra ösztönzi a gazdát, hogy tartsa a fejlődési tempót, amely figyelmeztetően és serkentően hat.
A nőstény parazita kakukkok arra specialilázlódnak, hogy olyan tojásokat tojnak amely nagyon hasonlít a választott gazda tojásaihoz. Ez egy természetes szelekció, mivel egyes madarak képesek megkülönböztetni a kakukktojást a sajátjaiktól, s így a legkevésbé hasonló tojásokat kidobják a fészekből. A gazda madár közvetlenebb módon is meg tudja akadályozni a kakukktojások fészekbe kerülését – azok a madarak, melyek jobban veszélyeztetettek a kakukk szennyezésre, kikergetik a kakukk sereget az őket környező térségekből. Az élősködő kakukkfélék családokba csoportosulnak, s mindegyik család egy bizonyos gazda madárra specializálódik. Van néhány bizonyíték arra, hogy a családokon belűli madarak genetikailag nem kötődnek egymáshoz. A gazdára kiválasztása függ attól, hogy mennyire kell hasonlítson a kakukk tojása a gazdáéra.
Madárhangok
A kakukk madarak gyarkan titkolózóak és sok esetben széleskürű madárfüttyeikről ismertek. A madárfütty általában viszonylag egyszerű, fütyöléshez, furulyaszóhoz vagy csukláshoz hasonló. A madárfütty célja a terület tulajdonjogának igazolása, valamint a társ figyelmének felkeltése. Fajokon belül a madárfütty rendkívül egyezik bizonyos hatótávolságon belül, meg azoknál a fajoknál is, melyeknek nagyobb hatáskörben mozognak. Ez arra a tényre utal, hogy sok fajt nem a saját szülei neveltek, valamint, hogy a kakukk füttye ösztönös és nem tanult. Habár a kakukkok nappali madarak, mégis a legtöbb faj éjszaka énekel. A kakukkfélék családja angol és tudományos neveit a közönséges kakukk füttye miatt kapja, amely kakukkórák miatt is ismert. A többi faj és nem szintén madárfüttyéről kapta nevét, mint például Ázsia és Ausztralázsia koeljei. A legtöbb kakukk esetében a madárfütty fajonként változik, és sokat segit az azonosításban. Számos rejtélyes fajt a füttye után a legkönnyebb beazonosítani.
Rendszerezés
KAKUKKFÉLÉK CSALÁDJA
Rendelkezési állományban levők
- Nem Dynamopterus (fosszília: késő Eocénból/ korai Oligocénból; Franciaország, Caylus, Tarn-et-Garonne)
- Nem Cursoricoccyx (fosszília: korai Miocénból; AEÁ, Logan megye) – földi kakukkformák?
- Nem Nannococcyx – Szent Heléna kakukk (kihalt)
- Alcsalád Cuculinae (valódi kakukkformák) – fészek paraziták
- Nem Eocuculus (fosszília: késő Eocénből; AEÁ, Teller megye)
- Nem Clamator (4 faj)
- Nem Pachycoccyx – Pachycoccyx audeberti
- Nem Cuculus – jellegzetes kakukkok (15 faj)
- Nem Cercococcyx – hosszúfarkú kakukkok (3 faj)
- Nem Cacomantis (8 faj)
- Nem Chrysococcyx – bronz kakukkok (12 faj)
- Nem Rhamphomantis – hosszúcsőrű kakukk
- Nem Surniculus – drongókakukkok (2 faj)
- Nem Caliechthrus – fehérkoronás kakukk
- Nem Microdynamis – törpe koel
- Nem Eudynamys – jellegzetes koelek (2-5 faj, egyik történelem előtti)
- Nem Scythrops – sólyomkakukk
- Alcsalád Phaenicophaeinae – selyemkakukkformák
- Nem Ceuthmochares – sárgacsőrű bozótkakykk
- Nem Phaenicophaeus – selyemkakukkok (12 faj)
- Nem Carpococcyx – ázsiai földikakukkok (3 faj)
- Nem Coua – selyemkakukkok (9 élő faj, 1 nemrégiben kihalt)
- Alcsalád Coccyzinae – esőkakukkformák, amerikai kakukkok
- Nem Coccyzus – beleértve a Saurotherat és Hyetornist (13 faj)
- Nem Coccycua – korábban Coccyzus és Piaya, magába foglalja a Micrococcytx (3 faj)
- Nem Piaya (2 faj)
- Alcsalád Neomorphinae – földi kakukkformák, Új Világi földikakukkok
- Nem Neococcyx (fosszília: korai Oligocénból; Közép-Észak Amerikában)
- Nem Tapera – négyszárnyú kakukk
- Nem Dromococcyx (2 faj)
- Nem Morococcyx – kis földikakukk
- Nem Geococcyx – földikakukkfélék(2 faj)
- Nem Neomorphus – neotrópusi földikakukkfélék(5 faj)
- Alcsalád Centropodinae – bozótkakukkformák
- Nem Centropus (körülbelül 30 faj)
- Alcsalád Crotophaginae – aniformák
- Nem Crotophaga – valódi anik (3 faj)
- Nem Guira – gira kakukk