-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nagyon keveset tudunk erről a fajról, azt is csak természeti tanulmányokból, de minden utal, hogy a faj védelemre és megőrzésre szorul.
A kongói medence a vadvilág számos, nagyon különleges fajnak is otthont ad, melyek közül több csakis a Kongói Demokratikus Köztársaságban fordul elő. A madárvilág birodalmában a kongói páva egyedülálló. Ő az egyetlen fácánfaj Afrikában. Ez a félénk madár a páva primitív fajának van nyilvánítva.
Egyedülálló vagyok |
Általános leírás
A kakas gyönyörű, sötét tollazattal van borítva, izzó égszínkék. Csillogó megjelenésüket a fehér, függőlegesen álló fejtetői tolla, a nyakán kivillanó csupasz torok bőr, mindkét lábán pedig a sarkantyú fokozza. Az indiai vagy ázsiai pávával (Pavo cristatus) szemben, a kongói pávák nem rendelkeznek dísztollakkal farkukon. Bár mindkét faj szívesen teríti ki dicsekedésképp farok tollazatát, a kongói páva 14 centiméteres farktolla elmarad pompában az indiai páva 150 centiméteres dísztollaitól. A rövidebb farktoll viszont hasznosabb lehet a sűrű dzsungelben. A tojók testének alsó része, melle és homloka gesztenyebarna, a háta fémes zöld színét pöttyös, szem alakú mintázat díszíti, mely a rejtőzésben is segíti az erdőben. Mindkét nem tollazata csak a második életévükben fejlődik ki. Mindazonáltal ezek a pompás madarak a kongói dzsungel gyöngyszemei.
Üdvözlöm a rokonaimat! |
Felfedezése
A fajta 1913-ig ismeretlen volt a nyugati világ számára. 1913-ban James P. Chapin felfigyelt egy kékesfekete fémes tollra, mely egy helyi hivatalnok kalapját díszítette az Ituri erdőben. 23 évvel később belebotlott a Kongói Múzeumban, Belgiumban két darab kitömött példányra, melyet kidobtak, mivel azt gondolták, hogy azok fejletlen indiai pávák. Azonnal elindult Kongóba és beszerzett néhány példányt, hogy tanulmányozhassa őket. Az ő erőfeszítéseinek köszönhetően, 1936-ra hivatalosan a tudomány számára is bemutatták ezt a fajt. Becslések szerint 2009-ben a populáció száma 2500-9999 között volt, mely 701.000 négyzetkilométeren, csakis a Kongói Köztársaságban fordul elő. A legnagyobb létszámban a száraz erdőkben találhatóak meg.
A természetvédelmi világszövetség (IUCN) vörös listájára kerültek és veszélyeztetett fajként tartják számon alacsony számú populációjuk miatt, amely tovább csökken. A tanulmányok szerint kisebb csoportokban vannak jelen előfordulási helyeiken. Megalapozott kutatások alapján a tudósok egyetértenek abban, hogy számuk egyre csökken.Természetes élőhelye megváltozott a mezőgazdasági területek és a fakitermelés miatt, és ez fenyegeti a populáció túlélésének esélyét. Az utóbbi évtizedben a bozóthús iránti hatalmas kereskedelmi érdeklődés hozzájárult a populáció csökkenéséhez. Otthonában ugyanis ugyanúgy vadásszák húsáért ezt a fajt is.
Impozáns hím példány |
Ez a páva monogám életet él. Éjszaka jól lehet hallani őket. A kakasok emelkedő hangmagasságú hívásaira a tojók süllyedő hangmagassággal válaszolnak. Mivel az egyenlítőtől délre laknak, a tojásokat minden évben két évszakban rakják le június- augusztusban, illetve február- márciusban. Egy fészekben akár 10 tojás is lehet, amit könnyű begyűjteni. Treculia Africana nevezetű gyümölcsöt gyakran használják, hogy csapdába csalogassák a gyöngytyúkot, a pávát vagy a francolin fajdot.