
Az ausztrál szarka fekete-fehér színű, de tollazatának színe e két szín árnyalatainak széles skáláján mozog. Tarkója, farkának felső része és válla fehér színű a hímek esetében, a tojóknál szürke.
- Rendszertani neve: Gymnorhina tibicen
- Család: Fecskeseregély-félék (Artamidae)
- Rend: Verébalakúak (Passeriformes)
Megjelenése
Az ausztrál szarka fekete-fehér színű, de tollazatának színe e két szín árnyalatainak széles skáláján mozog. Tarkója, farkának felső része és válla fehér színű a hímek esetében, a tojóknál szürke. Az Ausztráliában honos példányok testének többi része általában fekete. A Tasmánia délkeleti, középső és külső-délnyugati részén élő példányok háta és fara teljes egészében fehér színű. A felnőtt madarak szemének színe gesztenyebarna.
Hasonló fajok
A feketetorkú fuvolázómadár (Cracticus nigrogularis) annyiban különbözik a ausztrál szarkától, hogy előbbinek fehér gallérja van, ez egy sáv, amely elválasztja fekete fej- és vállrészét fekete hátától. A feketetorkú fuvolázómadár szintén kis testű faj. Az ausztrál szarka hosszabb és csőre is nehezebb, mint a hasonló színezetű szarkapacsirta (Grallina cyanoleuca).
Elterjedése
Az ausztrál szarkák gyakori és feltűnő madarak. Átlagosan 24 példányból álló csoportokban élnek egy-egy területen, amelyet aktívan védenek mindannyian. Ez a terület biztosítja számukra az élelmet és a fészkelési feltételeket, ettől függ a csoport élete.
Élőhelye
Az ausztrál szarkák mindenhol megtalálhatók, ahol gyér fás terület és azok szomszédságában levő nyílt területek, parkok, vagy játszóterek vannak. Csak sűrű erdőkben és száraz sivatagokban nem élnek meg.
Hogyan élnek az ausztrál szarkák?
Táplálkozása
Az ausztrál szarka általában a talaj közelében röpködve keresi a rovarokat és azok lárváit. Elfogadja az ember segítségét is, gyakran berepül a házakba is élelmet kérni.
Költése
Bár az ausztrál szarka általában igen szelíd, a költési időszakban viselkedése agresszív lehet a betolakodókkal, akár az emberrel szemben is, ha az túl közel merészkedik fészkelő helyéhez. A fészek egy pálcákból és gallyakból (néha huzalokból) álló építmény, amely fűvel és szőrrel van kibélelve. A fészek a fa külső ágaira épül, akár 15 méter magasan.
Élet az ember közelében
Sok ausztrál szarka példány agresszív lehet a költési időszakban, előfordul, hogy emberre, vagy háziállatra támad ilyenkor.