-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
MIG-MAG hegesztők
2024. 11. 21
-
Személyi sofőr
2024. 11. 21
-
Kasszás diákmunka Szigetváron (WHC022602)
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Miről szól a madarak éneke?
Bármi legyen is az, jó oknak kell lennie, hangos énekükkel ugyanis a ragadozókat is magukhoz csalogatják. Daluknak alapvetően két funkciója van: a territórium megvédése és a nőstény figyelmének felkeltése.
A kifogyhatatlan repertoár
A madarak éneke sem maradt ugyanaz az idők folyamán - őket is jelentősen befolyásolta a természet változása. Így történhetett meg, hogy néhány madár párja elcsábításához láncfűrész vagy autó hangját utánozza - kétségtelen, hogy erre kevés madár képes. A fülemüle repertoárjában viszont több mint 300-féle ének szerepel, így az nem szorul kiegészítésre. A barnafejű gulyajáró pedig olyan magas hangtartományban is képes énekelni, amit mi már meg sem hallunk.
A távolság nem akadály
A madárdal az egyik legjobb kommunikációs eszköz az állatvilágban, hiszen hatalmas távolságok áthidalására képes (hatótávolságát a sűrű erdő sem képes jelentős mértékben csökkenteni). Természetesen a madarak között is vannak rekordtartók, például a lantfarkú madár hívószava a leghangosabb a világon, a legmesszebbre viszont a kakapo hangja jut el. Ha szeretnénk élvezni éneküket, akkor bizony korán kell kelnünk, ugyanis hajnalban a legénekesebbek.
A kakapo
A kakapo veszélyeztetett faj |
A kakapo veszélyeztetett faj, mindössze néhány példány maradt életben. Ma két kis erdős szigeten (Codfish-sziget, Chalky-sziget) próbálják megmenteni.
Új-Zélandon az ember megjelenése előtt nem voltak emlős ragadozók. A maorik hozták be az első kutyákat és patkányokat, s a kakapót tolláért és húsáért vadászták. Később az európaiak újabb kutyákat, macskákat, vadászgörényeket, menyéteket hoztak a szigetekre. Nekik a földön fészkelő kakapók tojásai könnyű prédának számítottak, ráadásul a lármás fiókákat is hamar megtalálták a ragadozók.
A lantfarkú madár
Az Ausztráliában őshonos lantfarkú madárnál viszont aligha létezik furcsább hangú énekes. Nevét nem zenei tudásáról, hanem farkának nyitott alakjáról kapta. Kinézete - farkát kivéve - egyszerű, színe barnás, méretre pedig akkora, mint egy csirke.
Az Ausztráliában őshonos lantfarkú madárnál viszont aligha létezik furcsább hangú énekes |
Röpkétlen, szárnyai csak a fákra és sziklákra való fel- és leugrásban segítik. A lantfarkú éneke erőteljes és meglehetősen melodikus, persze ha megijesztik, visítva menekül az erdő mélyébe.
Különleges képessége, hogy remekül utánozza a többi madarat és az egyéb hangokat is, mint például a különböző autózajokat, a kutyaugatást és láncfűrész zaját, hogy csak a legszokatlanabbak közül említsünk néhányat. A melodikus részt a nőstényeknek szánja, a láncfűrésszel inkább a betolakodókat ijeszti el.