
Az európai tengelicet a XIX.-ik században telepítették be Ausztráliába, egyike a csak két ‘igazi pintynek’ Ausztráliában (a másik a zöldike).
A tengelic madár megjelenése
„Arca" piros, ezt a tarkó felé egy fehér, széles sáv követi, a tarkó és fejtető pedig fekete. A hát és testoldal vöröses árnyalatú barna, az altest és a hátsó rész pedig fehér. A fekete szárnyaknak szembetűnő sárga sávjai vannak, az evezőtollak fehér heggyel rendelkeznek, a fekete faroktollak pedig fehérrel foltozottak. A nemek nem igazán különböznek egymástól, csak annyiban, hogy a tojónak az arca világosabb piros. A fiatalabb madarak feje barna, a tollazatuk pedig csíkozott.
Előfordulása
Az európai tengelic madár széles körben elterjedt faj Európában, Közép-Ázsiában és Észak-Afrikában, Ausztráliában az 1860-as években vált ismertté. Eredetileg csak a városi területeken volt megtalálható, de aztán elterjedt Dél-Kelet Ausztrália vidéki területein is, beleértve Tazmániát is.
Élőhelye
Az európai tengelic madár megtalálható a benépesített területeken (gyümölcsösök, ligetek, kertek, parkok stb.), gyomos területeken, például az út szélén stb.
A tengelic madár táplálkozása
Az európai tengelic kisebb csőrrel rendelkezik mint a rokona, a zöldike, így kisebb magvakkal, legfőképpen a szamárbogáncs magjaival táplálkozik. Nyáron pedig rovarokat is fogyaszt.
Szaporodása
Az európai tengelic madár csésze alakú fészket rak az alacsonyabb fákra, bokrokra. Fészekalja kb 5 tojásból áll.
Az emberekkel való együttélése
Olykor kártékonynak bizonyul a gyümölcsösökben.