A szarka (Pica pica)
A szarka egy kis – közepes méretű madár. Legközelebbi rokona a varjú, de a szarkának jól megkülönböztethető fehér-fekete tollazata van, amely könnyen észrevehetővé teszi őt.

15 különböző szarkafaj ismert elszórtan Európában, Ázsiában, illetve Ausztrália és Afrika egyes részein. A szarka általában 50 cm hosszú, kevéssel nagyobb fesztávolsággal, bár az állat pontos mérete az adott fajtól függ. Kínában és Koreában a szarkára, mint a siker és jó szerencse szimbólumára tekintenek. Angliában úgy tartják, ha egymagában látsz egy szarkát, az balszerencsét jelent, de ha egyszerre kettőt látsz, az szerencsét hoz (egy bánat, kettő öröm).

erdeklodo-szarka

Az európai szarkának az a hírhedt szokása van, hogy elvesz, majd biztosan helyre tesz csillogó tárgyakat. A szarka ismert azon szokásáról, hogy vonzódik az ékszerekhez, a műanyaghoz, de még az autók ablaktörlőihez is. A szarka tehát gyakran elveszi az általa talált csodálatos tárgyakat, ezeket pedig a fészkébe gyűjti össze.

szarka-madar

A szarka egy életre választ magának társat és a pár gyakran valóban egész életére együtt marad. A szarka tavasszal választ magának párt, amikor az idő elkezd melegedni és nagy fészket készít leendő családjának. A tojó legtöbb 8 tojást rak le (általában ötöt), amelyek meglepően kicsik a szarka méretéhez képest. A szarkafiókák három hét után kelnek ki a tojásból, 3-4 hetes korukban pedig általában már képesek repülni.

kekes-szarka

A szarkát nagyon intelligens madaraknak tartják. Gyakran képes megérezni a közelgő veszélyt viszonylag gyorsan. A szarka domináns, kíváncsi madár, de viszonylag zárkózott, amikor veszélyben érzi magát. Ez a madár azon tulajdonságáról is ismert, hogy képes utánozni más madarak által kiadott madárhangokat, és teljes mértékben kihasználja az emberek jelenléte által felkínált új élelemforrásokat.

szarka-eszik

Nagy fesztávolsága ellenére, a szarka nem képes hosszabb ideig tartó repülésekre és általában a föld közelében repül. A szarka fákon és sűrű bokrokban bújik meg a ragadozók elől és azért, hogy elkaphassa a zsákmányát. A szarka mindenevő és sokféle gyümölcsöt, diófélét, magvakat, rovarokat, tojásokat és kisebb testű emlősöket és hüllőket eszik. A szarka környezetében rá leselkedő ragadozók élnek, beleértve a kutyákat, a rókákat és a macskákat.

értékelés