-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
karbantartó
-
sofőr
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
Raktáros
2024. 12. 04
-
Projekt beszerző
2024. 12. 04
-
Autóipari minőségellenőr munkatárs
2024. 12. 04
-
Fullstack Java developer (backend focus)
2024. 12. 04
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Pont került annak a hónapok óta tartó szakmai vitának a végére, amelyben a Vidékfejlesztési Minisztérium felkérésére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) is részt vett.
Az egyeztetésben részt vevő szervezetek a szakmai érvek elemzését követően arra jutottak, hogy a megerősödött állományú nyári lúd vadászata – szigorú szabályozás és gyakori felülvizsgálat mellett – lehetséges. A megállapodás alapján a récék közül egyedül a tőkés réce marad vadászható, ugyanakkor a csörgő- és kerceréce felkerül a védett fajok közé.
Célzott vizsgálatokra van szükség
Az MME végig kiállt amellett, hogy az apróvadállomány megfogyatkozásáért az agrárélőhelyek természeti állapotának általános leromlása és az apróvadpusztító mezőgazdasági technológiák a felelősek. Amíg ezeket a problémákat nem kezeljük, addig értelmetlennek látják a lényegesen kisebb hatással rendelkező tényezőket, így pl. a nemzetközi egyezmények által védett ragadozó madarakat, emlegetni az okok között.
A fürj is védett madárfaj marad |
A vadászati és a természetvédelmi szervezetek is egyetértettek abban, hogy tudományos monitoring vizsgálatok és célzott kutatások szükségesek az érintett állatcsoportok (apróvadak, ragadozó emlős- és madárfajok) állományviszonyainak és egymáshoz való kapcsolatának tisztázáshoz. Ugyancsak egyetértés mutatkozott abban, hogy közösen kell lobbizni a páratlan hazai agrártáj biodiverzitásának megőrzéséért.
Védettek maradnak
Dr. Horváth Márton, az MME fajvédelmi csoportvezetője hangsúlyozta: „Fontos eredmény, hogy szakmai konszenzus alapján sikerült megőriznünk a vitatott madárfajok védett státuszát. A néhány vadászható madárfaj esetében pedig kiemelten szükséges, hogy a hatóságok fokozottan ügyeljenek a szabályok szigorú betartatására.”
A Vidékfejlesztési Minisztérium által koordinált szakmai párbeszéd nyomán létrejött megállapodásban az MME mellett részt vettek az Országos Magyar Vadászati Védegylet, az Országos Magyar Vadászkamara, a WWF Magyarország, a Szent István Egyetem, illetve a Nyugat-magyarországi Egyetem képviselői is. A szakmai grémiumot a Magyar Természettudományi Múzeum, illetve a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteinek képviselői is segítették.
„A MME számára a megállapodás legfontosabb értéke, hogy a munkacsoportban részt vevő szervezetek a jövőben együtt hatékonyabban tudnak dolgozni a természetvédelem és a vadgazdálkodás közös problémáinak megoldásáért.” – mondta Dr. Halmos Gergő, a civil szervezet ügyvezető igazgatója.