Mit kell tudniuk a baromfi tenyésztőknek?
Baromfit tartani a hátsó udvarban, és minden reggel élvezni a finom, frissen tojt tojások által nyújtott előnyöket, egyre népszerűbbé válik az állatokat kedvelő emberek körében.

 

Ám annak ellenére, hogy a madaraidnak szerencséjük van és szabadtartásban élhetnek, illetve élvezhetik a takarmány előnyeit, minden baromfinak szüksége van egy, a táplálkozási szükségleteiket kielégítő étrendre, főleg, ha azt szeretnénk, hogy boldogok és egészségesek maradjanak.Hogy mivel kell táplálnod csirkéidet, nagymértékben függ azok életkoruktól és tartásuk céljától. Egy napos csibe táplálási követelményei nagyon különböznek egy 18 hónapos tójóétól vagy a levágásra tenyésztett tyúkétól.

 

A kisméretű baromfi állomány tartók túlnyomó többsége általában a kereskedelmi céllal készült, vegyes takarmányokat részesítik előnyben, melyek pellet vagy abrak formájában kaphatók. Ezeket általában elfogadható áron lehet beszerezni és az összes olyan tápanyagot tartalmazzák, melyekre a madaraknak szükségük van; ugyanakkor különböző összetételben kaphatók, hogy megfeleljenek a baromfi igényeinek. A legtöbb kisméretű baromfi állomány tartó inkább a pellet mellett dönt, mivel kevésbé szóródik szét, így csökkenthető annak vesztesége is. Igaz, hogy az abrakkeverék valamivel olcsóbb, viszont alaposan össze kell keverni, hogy a kalcium ne maradjon az alján; főleg a gazdasági állományok tápjaként használják.

 

csirke-farm


A baromfi takarmány tárolása

 

A baromfi takarmány megfelelő tárolása nagyon fontos szerepet játszik a madarak biztonságos táplálásában, hisz a nedves, elavult takarmány igen káros lehet az egészségükre. Ügyelned kell, hogy ne nedvesedjen be, és ellenőrizd a csomagoláson feltüntetett szavatossági dátumot! A biztonságos fedéllel ellátott dobozok megakadályozzák, hogy a patkányok és egyéb kártevők hozzáférjenek a baromfitáphoz, ám a varjak és más vadon élő madarak is bőven okozhatnak bosszúságot.

 

A baromfi itatása

 

A tiszta, friss víz, elengedhetetlen a baromfi számára és állandó jelleggel biztosítanod kell. Legalább naponta kétszer szükséges ellenőrizned a víz mennyiségét, szélsőséges időjárás esetén pedig még gyakrabban. A melegebb hónapokban, a vizet tartalmazó edényt (itatókat) nagyobb rendszerességgel kell tele tölteni. A kiszáradás ideges madarakat eredményezhet, ugyanakkor tojástermelésük is csökken. Ahol lehetséges, az itatókat védeni kell a közvetlen napsugaraktól és árnyékos helyre kell őket helyezni. Meglehet, hogy a meleg évszakban, algákat fedezel fel a vizes edények oldalán, ami igen nagy probléma, éppen ezért, még szigorúbban kell tisztítani őket.

 


Télen, nyilvánvaló, hogy a hideg hőmérséklet a víz befagyását okozhatja – ideiglenes megoldásként tölthetsz bele egy kis forró vizet. Azonban, ha tartósan hideg éghajlatban élsz, ahol a víz befagyása állandó problémát jelent, talán alternatív módszereket kellene keresned; példának okáért vezethetsz fűtést a baromfi ólba / esetleg letakarhatod az itatót.

 

Különböző műanyag és fém itatókat lehet kapni, melyek egészen olcsók és bárki meg tudja engedni magának. A baromfi igényeinek függvényében, szem előtt kell tartanod a víz tisztaságának a fontosságát. Olyan vizes edényt kellene beszerezned, amelybe a madarak nem tudnak belelépni, nem tudják felborítani, nem tudnak a szélére telepedni, sem belepiszkolni és az ürülékbe se lehessen könnyen belerúgni. Ha teheted, olyan vizes edényt vásárolj, melyet a tyúkól tetejére lehet függeszteni, ha mégsem, téglák segítségével, emeld meg, hogy álljon biztonságosan, ám ne érjen a földre.Ha fiatal csibéid vannak, ügyelj, hogy bármilyen típusú itatót is használsz, legyen biztonságos, nehogy belefulladjanak a vízbe!

 

csibe-babak


Baromfi etetők

 

Nem túl bölcs dolog régi tálat vagy edényt használni etetőként, hiszen a csirkék könnyen felborítják, beszennyezik ürülékkel, és könnyebben elérhető a ragadozók számára is. A kereskedelemben kapható etetőket általában műanyagból vagy fémmel bevont anyagból állítják elő. A kis baromfi állomány tartók számára, talán a felfüggeszthető vagy téglával megemelhető műanyag etetők jelentik a legjobb és a legolcsóbb megoldást. A takarmány nem igen szóródik ki belőle és jelentősen kevesebb benne az ürülék, egy fémből készült, nyitott etetőhöz képest. Ugyanakkor nagyon könnyen tisztítható.

 

Ügyelj, hogy elegendő etető és itató álljon a rendelkezésedre, hogy a tyúkok könnyen hozzáférjenek az élelemhez és a vízhez, a közöttük kitörő harc pedig a minimálisra csökkenjen, az egymással való kakaskodás és a heves harcok elkerülése végett.


Nem oldódó madárhomok

 

Annak ellenére, hogy képesek a legjobbkor és a legjobb helyen megcsípni, a baromfi nem tud harapni, hiszen nincs foga! A foghiány problémákhoz vezethet, hiszen nem tudják megrágni a szájukban található élelmet mielőtt lenyelik. Az emésztési folyamatnak ez a része a zúzában zajlik, amelyben az izom összehúzódások segítenek feltörni az ételt. A madárhomok igen fontos része a baromfi étrendjének, mivel segít az ételt kisebb, könnyebben emészthető adagokra őrölni.

 

A szabadtartású baromfi elegendő kavicsot és homokot találhat az emésztéséhez. Ám még ilyen esetben is ajánlott homok forrást biztosítani a csirkéknek. Piaci árusításban könnyen hozzá lehet jutni és viszonylag olcsón, csupán megfelelő tartályban kell hagyni (pl. homok tölcsérben) és engedni kell, hogy a csirkék maguktól csipegessék.

 

csibe-etetes


Oldható homok

Egy tojótyúk számára különösen fontos, hogy elegendő kalcium jusson a szervezetébe, így erős héjú tojásokat tud tojni. A legtöbb összetett takarmány kalcium többletet tartalmaz, de előfordulhat, hogy további adalékokkal kell kiegészíteni. A zúzott kagylóhéj nagyon népszerű, de elkészítheted önmagad is a kalciumot, ha felmelegíted és összetöröd a tojáshéjat – ügyelj, hogy ne törd össze a felismerhetetlenségig, ha nem szeretnéd, hogy a csirkéid kellemes vacsorának nézzék saját tojásaikat!

 

A 6-8 hetes kiscsibék etetése

A fiatal csirkéknek olyan étrendet kell biztosítani, amely kielégíti a gyors növekedési igényeiket, de legyen alkalmas egy fiatal emésztőrendszer számára is. Élete első 24 órájában, a napos csibe, függetlenül attól, hogy kotlós tyúk neveli vagy keltetőben fejlődik, tökéletesen elvan élelem és víz nélkül, mert keltetés közben felszívja az összes, számára szükséges tápanyagot, a tojás héjában található szikhólyagból.

 

Az első 24 óra elteltével, egészen 6-8 hetes korukig, a kiscsirkék fő étrendjét a csibedara képezi. Bizonyára feltűnik majd, hogy egyes csibemorzsa készítmények kokcidiosztatikumot tartalmaznak; ezt a gyógyszerfélét azért adják hozzá, hogy csökkentsék a kokcidiózis kialakulásának kockázatát, amely egy halálos, parazita okozta betegség. Ha úgy döntesz, hogy ilyen típusú takarmányt vásárolsz, tisztában kell lenned azzal, hogy nagyon káros a kacsák és libák számára.


Sok, kisméretű baromfi tenyésztő, inkább az adalékanyag mentes takarmányt részesíti előnyben, egyszóval kokcidiosztatikum-mentes készítményeket választ. Ellenőrizd a csomagoláson felsorolt összetevőket, hisz meg kell bizonyosodnod róla, hogy a kívánt takarmány típust veszed meg. A kokcidiosztatikumokat inkább a nagyobb mértékű, kereskedelmi célokra tenyésztett baromfi állományok esetében alkalmazzák, ahol a betegségek terjedése igen gyakori és pénzügyi téren igen sok veszteséget okoz. A csibék könnyen hozzá kell férjenek a csibemorzsához. Ha a fiatalabb csirkék együtt vannak a többiekkel, megfontolandó egy kisebb etető / csibeetető, hogy a nagyobb madarak ne tudjanak hozzáférni az ételükhöz.

 

A 6-17 hetes jércék táplálása

 

A 6 és 17 hetes közötti csirkéket / jércéket már lehet pellettel vagy abrakkeverékkel táplálni. Ezeket fokozatosan kell bevezetni, a hírtelen étrend változás és a csirkék nyugtalansága elkerülése végett. Ha a csirkéket levágásra tartod, általában a végén kell ilyen típusú takarmánnyal etetni - de ellenőrizd a csomagolást, hogy a táp gyógyszermentes legyen!

 

A jérce takarmányt úgy kell elhelyezned, hogy a madár szabadon hozzáférjen - amíg nem kényezteted túl őket sok más finomsággal (pl. tésztával, kenyérrel), a testsúlyuk sem kellene gondot okozzon.

 

csuri-jerce


A tojó jércék (kb. 18 hetes) táplálása

 

Ha a csirkéket a tojások miatt neveled, fokozatosan be kell vezetned egy kimondottan számukra előállított abrakkeveréket / pelletet, mindezt a tojásuk kezdetén, vagyis körülbelül 16/18 hetes korban. Ezt a takarmányfélét kifejezetten azért állították elő, hogy tartalmazza az összes szükséges tápanyagot - elsősorban kalciumot - jobban tojnak tőle a tyúkok. Ne aggódj, ha a tyúkjaid még nem tojnak, esetleg leálltak a tojással a téli hónapok vagy az éves vedlés miatt.

 

A többi takarmányhoz hasonlóan, a tojók pelletjét / abrakkeverékét is elérhetővé kell tenni a csirkék számára. Fontos, hogy a szabadban tartott takarmány, ne legyen könnyű zsákmány a ragadozók számára. A legtöbb étel-csipegető opportunista, éjszaka a legaktívabb, éppen ezért, este fel kellene tenned a táplálékot valamire és minden etetőt ki kellene ürítened. A legegyszerűbb megoldás, ha a takarmányt a tyúkólban tárolod, amelyet éjszakára bezársz.

 

a-kakas-kukorekol


A kakas táplálása

 

Ha kakasok is vannak az állományodban, ne aggódj, hogy speciális, férfias takarmányra lesz szükségük! Nagyon is megfelel számukra az, amit a többi tyúk kap, ha pedig szabadtartásban élnek, biztos lehetsz benne, hogy egy kis extra adagot is szereznek maguknak!

 

Vegetáriánus / genetikailag módosított (GM) szabadban található/ öko-takarmány

 

A baromfi mindenevő, és ha szabadtartásban él, nagyon fogja élvezni, ha bogarakat és rovarokat, illetve zöldeket és egyéb növényzetet kapirgálhat ki a földből. Ez náluk normális jelenség, és elősegíti a kiegyensúlyozott étrendet.

 

Ugyanakkor, az Egyesült Királyságban TILOS a következő állati fehérjéket tartalmazó takarmányokkal etetni a baromfit:

  • Feldolgozott állati fehérjével;

  • Kérődző eredetű alapanyagból készült zselatinnal;

  • Vérkészítményekkel;

  • Hidrolizált fehérjével;

  • Állati eredetű dikalcium-foszfáttal és trikalcium-foszfáttal

 

a-kakas-racs-mogott


Ez egy igen egyértelmű és átfogó listának tűnik, de nem vagyok benne biztos, hogy az emberek többsége valóban tudja-e, mik is ezek az állati fehérjék, és hol lehet, illetve hol nem lehet beszerezni őket. Hogy megpróbáljanak a fogyasztó segítségére sietni, bármilyen szabadárusításban kapható vegyes takarmány csomagolására feltüntetik a termék összetételének pontos listáját.

 

Sok baromfi tenyésztő ragaszkodik a garantált vegetáriánus táphoz, illetve a genetikailag módosított takarmányhoz. Egyes tojók számára előállított tápok, adalék omega olajokat tartalmaznak, hogy azok jobb minőségű tojást tojjanak. Nézz körül – rengeteg választási lehetőség áll a rendelkezésedre.

 

 

A friss étel és az étkezési maradékok

 

A baromfi tartásának egyik előnye, hogy különböző ételekkel próbálhatod táplálni őket - egy kis brokkolival vagy tavaszi zöldekkel remekül gazdagíthatod a környezetet, ugyanakkor pedig a tyúkok sem unatkoznak, nem tépik a tollukat, nem kakaskodnak egymással és nem csipegetik a tojást sem. Valóban biztonságosabb a gyümölcsök és zöldségek mellett maradnod. Míg a tészta, a rizs és a kenyér is jó alternatíva, ügyelned kell, hogy a madaraid ne hízzanak el!

 

baromfi-etetes


Kukorica, zab, árpa és búza

 

Vannak baromfi tartók, akik az összetett takarmány mellett, külön gabonával is etetik a madarakat. Ez költséghatékonyabb lehet és változatosságot visz a baromfi étrendjébe. A baromfi szakértők szerint, az a legjobb, ha lemondasz az összetett takarmányról és rátérsz a szabadban létező élelem, gabona és étkezési maradékok kombinációjával történő etetésre. Ám ez nem a legkönnyebb módszer, a megfelelő tápanyagkeverék összeállítására.

 

Tápkiegészítők és tonikok

 

Az összetett takarmánynak biztosítania kellene a baromfi számára szükséges tápanyag-összetételt. Sokféle tápkiegészítő van forgalomban, mint például a csukamájolaj, baromfi fűszerek, baromfi italok és multivitaminok, de ezek általában csak azok számára szükségesek, akik bemutatókra viszik madaraikat, illetve bizonyos betegségeket vagy hiányosságokat kezelnek velük.

értékelés