5
Hogyan építsünk külső röpdét a hullámos papagájnak?
Egy hullámos papagáj pár elhelyezése már egy 25x40 cm alapterületű kalitban is megfelelő. De természetesen nekik is jobb, ha minél nagyobb a röpdéjük... 

Milyen röpde kell a hullámos papagájnak?

A felelős madártartó figyelembe veszi kedvencei repülési igényét és lehetőségeihez mérten próbálja maximálisan kielégíteni azt. Ha van kert, és abban van hely egy röpdének, akkor miért ne építenénk egyet madarainknak? Az építésnek azonban nem lehet csak úgy, "majd lesz belőle valami" alapon nekilátni, figyelembe kell venni a következő szempontokat:

 

hullamos-papagaj-kep
Ha van kert, építhetünk röpdét is

 

  1. Mekkora a megfelelő méret számukra, ha lehetséges, hogy később költenek is?
  2. Mekkora legyen a rácsköz, ahol nem tudnak kibújni?
  3. Jó-e nekik, ha nyáron kint tartjuk, de télen bevisszük a házba?
  4. Elég nekik egy kisebb házikó, ahova behúzódhatnak?
  5. Ha költenének, a fiókákat is tarthatjuk így?
  6. Hogy tarthatjuk tisztán a röpde alját?
  7. Milyen sűrűn tehetjük be nekik az ágakat és rudakat?
  8. Költés esetén mivel bélelik ki az odút?
  9. Milyen típusú drótháló lehet megfelelő erre a célra?

 

Nézzük sorban a válaszokat:

Egy hullámos papagáj pár elhelyezése már egy 40x60 cm alapterületű kalitban is megfelelő. Természetesen nekik is jobb, ha minél nagyobb a röpdéjük, illetve esztétikailag is természetközelibb élményt nyújt egy, a kertben elhelyezett volier.

 

hullamos-papagaj-haz
Elég nekik egy kisebb házikó, ahova behúzódhatnak?

 

A hullámos papagájok szaporodásának általában nem a nagy röpde a legfontosabb feltétele, inkább más fajtársak stimuláló jelenléte lelkesíti őket tojásrakásra.

Ponthegesztett rácsból készült röpde esetén vadalakú (vagyis nem standard) hullámosok számára 12-15 x 50mm, vagy 19x19 mm az ideális rácstávolság, fonott drótborítás esetén 17-19 mm-es szemtávolság.

Ha télire fűtött helyre kerülnek, úgy a felesleges tollváltások elkerülése miatt viszonylag rövid az az időszak, amit a szabadban tölthetnek. Időjárástól függően csak április-május körül lehet őket kitelepíteni és legkésőbb október közebén vissza kell helyezni őket a teleltető helyiségbe. Ez esetben csak egy tetőrész kell föléjük, ami az erős napsütéstől, esőtől védi őket.

 

hullamos-papagaj-eszik
Ragadozók, macskák is veszélyeztethetik a madarak életét

 

Jobb megoldás lehetne egy olyan volier, amit télire le lehet burkolni (polycarbonát, dupla védőfólia), netán rendelkezik egy kis védőházzal, amit egy kis reflektorizzóval is már fagymentesen lehet tartani. Vagyis ilyenkor a madarak az időjárásnak megfelelően télire aljtollat növesztenek és így már akár a hóban is megfürödhetnek.

Ha megfelelően nagy a röpde, úgy az újabb generációk is a szülőkkel maradhatnak. Előfordulhat esetleg, hogy az újabb fészekaljakat nevelő szülők bántják a követelődző, de már kirepült és önállóan táplálkozni tudó fiatalokat, ilyenkor érdemes utóbbiakat leválasztani.

Kisebb röpdét kihúzható aljtálcával lehet ellátni, így leegyszerűsítve a takarítást. A nagyobb volierek alja lehet szilárd burkolatú, amit spaklival, mosással lehet tisztán tartani, de lehet földes is megfelelő méretű (25-30 cm mély) lábazat elkészítése mellett. Az aljazatra folyami homokot, sódert érdemes elteríteni, némi természetes alomszagtalanítóval (pl. Zeolit, Zeovit) keverve. Jó megoldás lehet a rácsos aljzat, ami a lábakon álló röpde alatti talaj felett 30-80 cm-re kezdődik. A magasságot befolyásolja, hogy miként takarítható fel legkönnyebben a lehulló szennyeződés. Hátránya lehet, hogy kisragadozók, házimacskák veszélyeztethetik az esetleg az alsó rácson tartózkodó madarak épségét.

Az ülőrudak behelyzésekor arra figyeljen, hogy ne legyen túlzsúfolt a röpde, a madarakat ne zavarják a repülésben. Az odúkba fűrészpor-forgács keverékét használjuk.

Mint fentebb írtam, a röpde borítására legmegfelelőbb a 19x19 mm-es, legalább 1,2 mm vastagságú ponthegesztett drótháló.

 

További információ:
http://www.madarkert.hu/

értékelés