Javában tart a kékvércse-fiókák és szüleik országos gyűrűzése
Kék vércséin alig fél évet töltenek csak itthon, ebbe a néhány hónapba kell beleférnie a tavaszi hazaérkezésnek, a költésnek, majd az őszi vonulásra felkészülésnek. Ez a szűk időkeret nem csak a madarakat, de a védelmükért dolgozókat is nagy feladat elé állítja

A 2006-2009 között zajló első, majd a jelenleg is futó második kékvércse-védelmi LIFE+ program eredményeinek köszönhetően a fokozottan védett hazai állományt jelenleg mintegy 1100 párra becsüljük (a 2006-os mélypontban ez a szám 600-700 pár volt).

 

falves_007_f_orban_zoltan_ad_c

 

Mivel ez a sólyomféle a rokonság többi tagjához hasonlóan fészket nem épít, más fajok megürült fészkeit használja költésre. Telepes életmódú madárként legfontosabb természetes fészkelőhelyeit a vetési varjak kolóniái jelentették mindaddig, amíg a varjak kíméletlen irtásának következtében hazai állományuk össze nem omlott, mintegy 93%-al (!) csökkent az ezredfordulóra. Bár a vetési varjú napjainkban már védett, a fészkelőpárok száma meg sem közelíti az ötven évvel ezelőtti szintet. A fészkelőhelyhiány ellensúlyozására az MME szakemberei és önkéntesei a nemzeti parkok munkatársaival együttműködve több mint 4000 költőládát helyeztek ki a kék vércséknek országszerte az elmúlt tíz évben. Ezeket a mesterséges, és a még meglévő természetes fészkelőhelyeket kell a madarászoknak évről évre ellenőriznie, ami elképesztően nagy munka. Az évenkénti állománybecslés és gyűrűzés kapcsán is óriási kihívást jelent ennek a szétaprózódott fészkelőhely-struktúrának a bejárása.

 

falves_001_f_orban_zoltan_pul_c

 

A fiókák jelölésekor a rendelkezésünkre álló időkeret ugyanis meglehetősen szűkös, alig néhány hét, mivel a fiatal madarak csak bizonyos korban jelölhetőek biztonsággal. És ha már úgyis ott vagyunk, ekkor nyílik lehetőség felnőtt egyedek befogására is egy speciális eszköz segítségével.

Képes beszámoló egy ilyen gyűrűzési akcióról: http://falcoproject.eu/hu/content/javaban-zajlik-kekvercse-fiokak-es-szuleik-gyuruzese.

 

falves_006_f_mate_bence_c

 

Ilyen logisztikai nehézségek mellett is az évi 3000 körüli fióka több mint felét, és közel száz felnőtt madarat (2015-ben 1561 fiókát, összesen 1657 kék vércsét) jelölnek meg a szakemberek Magyarországon. A felhasznált jelölőeszközök harmada olyan színes gyűrű, melynek leolvasása távolról is lehetséges, ehhez a madarat nem kell ismét befogni.

értékelés