Segítség, a papagájom agresszív!  - 1. rész
Gyakori jelenség, hogy addig szelíd és barátságos papagájunk egyszer csak agresszívvé válik, csíp, kezelhetetlen. A magyarázat többféle lehet, elsőként ismerjük meg a legáltalánosabb okokat!

A papagájok szociális, barátságos teremtmények, amelyek néhány évig nyájasan és odaadóan viselkednek, aztán valami hirtelen megváltoztatja a hozzáállásukat, agresszívvá válnak, megcsípnek bennünket és egy csomó más kellemetlenséget okoznak nekünk. Vannak olyan papagájok is, amelyeket csak néhány olyan sajátos dolog ingerel, mint például az idegenek megjelenése az otthonukban. Ilyenkor a madár attól tart, hogy a „betolakodó" megzavarja az otthoni idillt. Ezek az agresszív megnyilvánulások a legtöbb ember számára természetellenesnek tűnhetnek, pedig ez a fajta, idegenekhez való hozzáállás a vadonban tejesen természetes. Meg kell értened a papagájodat és a problémát feltétlenül kezelned kell!

Viselkedésükkel néha a gazdit is meglepik

 

Mikor válhat agresszívvé a papagáj?


A helyzeti agresszió olyankor jön felszínre, amikor a madár kellemetlenül és megfélemlítve érzi magát. Ha egy idegen hirtelen közeledik felé, egy ismeretlen kutya, vagy macska jön be a szobába, vagy beindul a füstjelző, akkor a papagáj a hozzá legközelebb lévő embert megcsípheti, vagy megkarmolhatja, ugyanis amikor veszélyt érez, menekülni próbál. Természetesen nem büntetheted meg a papagájodat, ha egy ilyen helyzetben ennyire furcsán viselkedik. De mit csinálj olyankor, amikor ez egy már-már megszokott tevékenységgé válik ?


Keresd meg az okokat!


Jól gondold át a helyzetet, és állapítsd meg a kiváltó okokat! Akkor csíp, amikor arra utasítod, hogy szálljon a karodra? Vagy csak olyankor csíp meg, amikor már belefáradt a túl sok gyakorlatba, és szeretne egy kicsit falatozni az almájából? Elsőre úgy tűnhet, hogy: mindig olyankor csíp meg, amikor fel akarjuk venni, de ha közelebbről megvizsgáljuk a helyzetet, kiderül, hogy csak annyit szeretne mondani: „Néha nekem is dolgom van, mi lenne ha ezt egy kicsit későbbre tennénk?" Minden jó kapcsolat lényege az, hogy tanuljunk meg kompromisszumokat kötni. Néha hagyd, hogy azt csinálja, amihez kedve van! Attól, hogy napközben néha szeret rászállni a karodra vagy a válladra, az még nem jelenti azt, hogy más időpontokban is rá lehet erőltetni ugyanezt. Még szép, hogy a te efféle hozzáállásod agresszív viselkedést vált ki a madárból. Küzdeni kell a jó kapcsolat fenntartásáért (akár egy házasságban).

Ne büntessük ok nélkül a madarat!

 

Több madár együttélésekor a madárcsapat orientált agressziója mindig a figyelmeztetés egy formája. Ha a papagáj agresszív veled szemben, az annyit jelent, hogy éppen téged próbál figyelmeztetni. A tévhit ellenére nem azon ügyködik, hogy átvegye a „madárcsapat" irányítását. Minden madárcsapat lényege az egyetértés, és ezen a megértésen múlik a csapat minden egyes tagjának egészsége és biztonsága. Ha valami olyan tényező csúszik be, ami a család biztonságát és jólétét fenyegeti, akkor a papagáj ösztönösen szükségét érzi annak, hogy a tudtodra adja, hogy túllőttél a célon. Ez a viselkedési forma nem is arról szól, hogy azt bizonygassa, most ő uralkodik fölötted, hanem csak azt szeretné mondani, hogy: „Hé, vigyázz magadra! Mindannyiunkat bajba akarsz sodorni?" Ha ilyen helyzetbe kerülsz, figyelj a papagájod jelzéseire, és próbálj meg eleget tenni az elvárásainak, hadd érezze azt, hogy tiszteletben tartod a madárcsapat szabályait!

értékelés