-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Raktáros - Székesfehérvár
2024. 11. 22
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Afrika, egyik legnagyobb macskája
Tudományos neve Acinonyx jubatus, mely a görög akaina- tüske és onyx- karom szavakból ered. Ez a név az állat lábára utal, melyen a karmok hüvely nélküliek. A jubatus a latinból származik, fejdíszt, sörényt jelent, mely nyakszirti fejdíszére, hosszú szőrére utal.
A kutatók szerint a jégkorszak során, 10.000 évvel ezelőtt majdnem a teljes gepárd-állomány kipusztult, és a ma élő 12.000 gepárd mind egyetlen nősténytől származik, éppen ezért genetikailag sérülékenyek. A gepárdok 10%-a fogságban él, a törvénytelen vadászatok következtében a természetben ma már csak a Szahara déli részein lelhetőek fel.
Külső megjelenés
Rövid távon a leggyorsabb állat az egész világon, és egyben a legelegánsabb macskafaj. Gyönyörű, pöttyös bundája van, magas, karcsú, farka hosszú. Teste rendkívül karcsú, hosszú és vékony lábai pedig magasan a föld fölött tartják. Mellkasa mély, csípője keskeny. A hát kissé homorú, a hátsó fertály alacsonyabb a vállaknál. Feje kerekített, orra rövid. Viszonylag kicsi és kerek fülei vannak, melyek távol állnak egymástól. Szemfogai kicsik.Szőrzete rövid, kivéve az arcát határoló szőrzetet, és sörényét. Mellét és hasát puha szőrzet borítja. Sárgásbarna színű, kis fekete pöttyökkel, hasa fehér, farka fekete fehér gyűrűs, füle hátsó része, szája és orra fekete, jellegzetessége a könnycsepp alakú folt az orra mentén. A fiataloknak hosszú, selymes bundájuk van (fekete, halvány pöttyökkel).
A gepárd testfelépítése a gyorsaságra lett tervezve |
Ez a macska gyorsaságra lett teremtve, a különleges mancsokkal és félig visszahúzható karmokkal kitűnően kapaszkodik, hosszú, nehéz farka pedig kormányként működik és az állat egyensúlyát szolgálja. Ez a sebesség viszont gyorsan kimeríti őt, maximális sebességét, a 115 km/h-t csak 300 méteren át tudja fenntartani.
Vadászterület
Mint a legtöbb macska, az áldozat torkát veszi célba, melyet karmaivall szorít le. A kimerült préda oxigén hiányában hamar elpusztul. Nagyon nagy területetek ural, akár 80 km²- t is. Otthona mérete a terep típusának és az eledelhez való jutásnak függvényében változik. A Serengeti síkságon például a gepárdok vándorló vadakkal táplálkoznak, ezért területük 800 km² is elérheti.
A királygepárd
Paul de Bruyn, Afrikai nagymacska-szakértő megjegyezte, hogy 1927-ben R I Pocock a londoni állattani társaság kutatója azt hitte, hogy egy új fajt pillantott meg Zimbabwe területén. Ennél a típusnál a háton lévő pöttyök csíkokká olvadtak össze. 1926- ban ezt a típust Al Cooper hadnagy Acinonyx rex- nek nevezte el, Pocock azonban felfedezte, hogy nem egy külön fajról van szó, hanem az eredeti faj egy változatáról. Egyedi mintája miatt az A. rex, közismert nevén a királygepárd lett.
Sziesztázó állatkerti gepárd |
Fogságban való tenyésztése
1981- ben született meg fogságban az első királygepárd a De Wildt Cheetah Centre- ben a Dél-afrikai Köztársaság észak-nyugati tartományában. Ezt a központot 1971- ben alapították, és azóta közel 500 gepárd kölyök született. Ez nagyon nagy fejlődést jelent azokhoz az időkhöz viszonyítva, mikor gepárd populáció Dél-Afrikában kevesebb volt, mint 700. Mesterséges megtermékenyítéssel is próbálkoznak, hogy a fajt megmentsék a kipusztulástól!