Juhtenyésztés: a cigája juh
119 merinói, 106 javított valachian, 117 cigája és 48 suffolkot teszteltek. A tünetmentes juhok között, a suffolkban és merinóban volt a legtöbb alacsony szintű veszélyeztetettségű R1 és R2 genotípus, amelyet majd a cigája és a javított valachian fajok követtek.

2003 óta összesen 48 surlókor esetet erősítettek meg a cigája, a merinói, a javított valachian, a javított valachian x cigája és Suffolk fajtáknál. A surlókórban szenvedő juhok közül a merinói a közepes szintű veszélyeztetettségű R3-as csoportba tartozott. A surlókorban szenvedő cigája juhok többsége viszont a magas szintű veszélyeztetettségű R5-ös és közepes szintű veszélyeztetettségű R3-as csoportba tartozott. Egy közepes szintű veszélyeztetettségű és egy magas szintű veszélyeztetettségű PrP genotípus társítását mutattuk be Szlovákiában.

 

cigaja-juh-az-uton

A tanulmány célja a Campulung Arges területén tenyésztett cigája juhok tejtermelésének mennyiségi és minőségi paramétereinek megállapítása volt, olyan körülmények között, amelyek felerősítik ennek a biotípusnak a tejtermelődési lehetőségeit a kiválasztási módszer által. A tejelválasztás időszaka alatti átlagos tejtermelés jó volt, 185 nap alatt 73,64 liter. Ezen belül viszont nagy eltéréseket észleltek, ami jó alapul szolgált a kiválasztáshoz. A tej minősége szintén jó volt, ami ennek a fajtának a biológiai lehetőségei alatt volt. Egy két oldalú állat átszállítást végeztek el a sík területről a hegyvidékes területre és fordítva, hogy mindkét tenyésztési környezetben vizsgálni tudják őket.

Tanulmányozták a gyapjú rostjainak vastagságát, eredeti hosszát, vízállóságát, erősségét és rugalmasságát, a bőr felépítését, az izzadság- és a zsírmirigyek kialakulását 18 és 30 hónapos kor között. Az így kapott adatokat egy- és két tényezős diszperziós elemzéssel dolgozták fel. Az eredmények szerint a hegyvidéken tenyésztett 18 hónapos állat gyapjúja finomabb és hosszabb volt, ami a 30 hónapos egyednél még nyilvánvalóbb jeleket mutatott. A síkságon tenyésztett anyajuhok gyapjának hátsó részén levő gyapjúszál mosási mélysége sokkal nagyobb volt, miközben az oldalsó gyapjú mindkét kategóriánál egyirányú volt, de nem olyan sikeres.

 

cigaja-juhok

Mindkét korosztályú, síkságon tenyésztett juh esetében a gyapjú rostjainak erőssége kisebb volt és a rugalmasságát illetően nem tudtak határozott kapcsolatot megállapítani. A cigája juh tenyésztési körülményei nagyban befolyásolták a bőr felépítését: a hegyvidéki egyedeknek vastagabb volt a bőrük, miközben a szőrtüszők és az verejtékmirigyek sokkal mélyebben voltak. A hálószerű réteg sokkal vastagabb volt és olyan zsírsejteket figyeltek meg benne, ami a síkvidéken tenyésztett állatok esetében ritkán fordul elő. Az egyéves állatok testsúlyát, a két ellés közötti napok számát, a tejtermelő napok számát, a tej elválasztás időszaka alatti tejhozamot, a napi tejhozamot, a bárányok súlyát, a napi súly gyarapodást a leválasztásig, a bárány korát leválasztáskor is elemezték. Az eredmények az mutatták, hogy a  tenyésztett cigája juhnál volt a legmagasabb a tejtermelés. Az átlagos leválasztási arány a brit tejelő juhnál és a F1 brit tejelő juhnál volt. Az átlagos nyereség a leválasztásig a tejelő cigája juh esetében volt a legjobb, de a fajta izomfelépítése nagyon gyengének bizonyult. A bárányok javasolt eladási súlya 18-20 vagy >30 kg.

 

birka-nyaj

Mezőhegyesen a cigája 94.6% -a és a HCWM anyajuhok 95.4%-a fogant meg, miközben Kisszálláson 96 és 97%-a. Az ugyanolyan tenyésztési körülményekben lévő fajták között csak nagyon kicsi volt a súlykülönbség. Mindkét gazdaságban, a szoptatási időszak alatt a cigája juh nehezebb volt, de a leválasztás után már nem volt különbség az ugyanolyan körülmények között etetett és tenyésztett fajták között.

Mezőhegyesen a halálozási arány egy éves korig a cigája és a HCWM bárányok esetében 2.5 és 4.5% volt és Kisszálláson pedig 5.3 és 8.5%. Mezőhegyesen a cigája és HCWM anyajuhok zsíros gyapjújának súlya 4-60 és 6.24 kg volt, miközben a tiszta gyapjú hozam 2,07 és 2,36 kg között volt. Kisszálláson a fajta zsíros gyapjújának súlya 2,57 és 6,37 kg, a tiszta gyapjú súlya pedig 1,01 és 1,25 kg között volt. A cigája gyapjú minőségét, gyapjúszálának hosszát és erősségét, valamint a cigája és a HCWM juhok zsíros gyapjú súlyát illető adatok más forrásokból voltak idézve. Mezőhegyesen egy cigája anyajuh átlagos tej ermelése 44 liter, a HCWM juhé pedig 26 liter. Kisszálláson 52 liter az egyik esetben és 42 liter a másiknál. A HCWM fajtánál nagyobb bevétel jön a gyapjúból, míg a cigája esetében a tejtermelésből.

 

cigaja-juh-portre

A cigája sokkal strapabíróbb és jobban bírja a kedvezőtlen körülményeket. Nagyobb hangsúlyt kell-e fektetni arra, hogy a HCWM vagy a cigája juhok tenyésztése a finomabb gyapjú termeléstől függjön-e, vagy pedig a durvább gyapjút és tejtermelést részesítik előnyben, mint ahogy azt a magyar gazdaság is teszi? Hat és négy Rambouillet merinót hoztak Rambouillet-ből és keresztezték a Slobozia-i kísérleti állomás cigája juhaival. A keresztezett juhok gyapjú minősége, annak finomsága nem mutatott jelentős különbséget a merinói fajtáétól. A keresztezett fajták keményebbek voltak és több tejet termeltek. Az embrionális fejlődés és növekedés, valamint a bőr hisztológiai felépítése mindkét fajtánál hasonló volt. A cigája nyáj egyedeinek olyan finom gyapjúja volt, mint a merinóinak. A cigája juhok fehér, fekete és rozsdaszínű gyapjúja a primitív Merinó fajtánál is megtalálható volt.

A Belgrádi Egyetem Kísérleti Állomásán használt cigája juhok esetében 1230 juh 543 egykét és 687 ikreket ellet. A különböző években a termékenységi átlag 126,3-150,7% között mozgott. Az egykék közül 2,39% halva született, 4,8% pedig iker volt. A leválasztásig 4,41 és 9,89% között pusztultak el. Az átlagos születési súly 4,48kg, az egykéknél 4,24 kg, az ikreknél 3,46 és 3,38 kg között volt. Az egykék napi átlagos súlygyarapodása 40-50 grammal nagyobb volt 20 naposan és 35 grammal nagyobb volt az ikreknél. Az egykéknél 1%, az ikreknél 6% volt fejlődésben visszamaradott. A 100 anyajuh egyke bárányainak összsúlya 2316 kg, a 100 anyajuh ikreinek súlya pedig 3513 kg volt. 40 egyke és 25 és 40 ikrek. A születéstől egészen 3 hónapos korig minden 10 naponta lejegyezték a súlyukat és a méréseket, 3 hónapostól 1 évesig pedig havonta.

 

juhtenyesztes

Az adatokat statisztikailag elemezték. A következő eredményeket kapták: az ikrek születési súlya kisebb mint az egykéké, de a különbség statisztikailag nem jelentős. Az ikerek testsúlya körülbelül az egykék 80%-a. A szoptatási időszak alatt, az anyaállat etetési és tejtermelési körülményei normálisak, az ikrek növekedése nem lassúbb mint az egykéké. A leválasztás után az egykék és ikrek közötti különbség egyre kevésbé észlelhető. A 6 hónapos ikrek testsúlya több mint az egyke testsúlyának 90%-a. Az első életévükben különböző testméretek növekedésének intenzitása ugyanolyan az egykéknél és az ikreknél is, addig amíg ez a táplálástól függ. A cigája iker juhok tenyésztés sokkal kifizetődőbb és ezért az ikrek tenyésztése kellene legyen a cél.

Ennek a fajtának a történelméről és teljesítményéről is beszámoltak. Jelenleg, Lengyelországnak nem mutatnak nagy érdeklődést a cigája juhfajta tenyésztésére. Olyan példákat hoztak fel, amelyek megmutatják az elmúlt 30 évben hogyan növekedett a gyapjú-, a testsúly és a gyapjú minősége. Bizonyos számú gazdaságban 100 anyajuh 175 bárányt ellet, amiből csak 0.5-3% maradt terméketlen. A különböző gazdaságokban és területeken jelentős teljesítmény ingadozás van. Utalást tesznek a cigája juh használatára a keresztezett fajtákban. A legtöbbjük durva gyapjújú és a Zackel, cigája és ezek kereszteződéséből származó fajta. A keresztezés célja a gyapjú minőségének javítása és az elszíneződés eltávolítása. A fő tenyésztési vonások a dél bulgáriai fehér fajtától és annak típusaitól, a Purvomaitól és Stara zagorától, a rézvöröstől és annak típusaitól, az észak-kelet bulgáriai Shumentől, dél-keleti bulgáriai Karnobattól, a Svishtovtól, a fekete fejű pleventől, Rila kolostortól és a dél-nyugati Vaklatól származnak.

 

dorset-juhok

1956-ban 8600 askaniai, caucasiai, stavropol, szovjet merinói és cigája juhokat hoztak a Szovjetunióból mint továbbfejlesztett egyedeket. A 2 csoport kos által nemzett 145 és 72 bárány testsúlyának és testének méreteiről szóló adatokat táblázatba foglalták. A gyapjú a cigája juh jellemvonása volt, fehér, egyenletes és 50s-60s minőségű. A 6 hónapos fehér egyedek élősúlya 10%-kal kisebb volt mint a fajtatiszta cigája juhoké, de 2-3%-kal több húst termeltek. A fajtatiszta zackel juhot vagy az erdélyivel vagy frízivel kevert zackelt erdélyivel vagy frízivel keresztezték és a kívánt típust kiválasztották. A cél egy kemény, közepes- gyapjújú juh kitenyésztése, aminek a hegyi környezethez megfelelő csontozata van. Ezzel a módszerrel nagyon hasonló juhokat kaptak.

Annak ellenére, hogy felvidéki, mintsem hegyi környezetben tenyésztették ki őket, nagyon jól alkalmazkodtak a hegyvidékhez is. Nem vettek észre semmilyen változást a típusban, habár a teljesítmény kicsit csökkent. Szudétavidéken és a Kárpátokban a cigája juhokat zackel juhokkal keresztezték. A cigája nagyon jónak bizonyult a Szudétavidéken is. A gyapjú hosszának javítására a kent fajtával keresztezték. A Kárpátokban viszont a cigája kevésbé volt sikeres. Lengyelország hegyvidékein a Bochnia, Frízia és Zackel fajtákat keresztezték. A fríziai típus nagyon jól látható mindegyik keresztezésben. 1953 óta a Texel kosokat használta keresztezett anyajuhokkal biztató eredményeket mutatott. A Magyarországról származó cigája juhok könnyedén alkalmazkodtak a Szudéltavidékhez. Jobban beleillettek a helyi feltételekbe mint a fríziai juhok, amely egyes területeken honos és ugyanolyan ellenálló mint a zackel, amit szintén az időtájt vezettek be.

 

cigaja-juh-telen

A gyapjú minőségét, a hozamot és a tejtermelést illetően viszont a zackel juhok fölött állnak. A cigája átlagos gyapjú hozama 2,86 kg volt, a zackelé pedig 1,92 kg, a tejtermelés 42 kg a zackelé 30 kg volt, a 10 napos szopós bárányok mellett. 1995-ben egy 568 juhból álló nyájat figyeltek meg 800 méter magasságban, amiben F1-es egyedek voltak, a cigája és a merinói későbbi kereszteződése. Újból a tiszta cigája nagyszerűen alkalmazkodott a hegyvidéki körülményekhez és a keresztezett fajták felett állt. A cigája kosok és a zackel anyajuhok kedvező párosítás voltak ami a két fajta testfelépítésének vonásait illeti. A gyapjú kevert típusú volt, de magasabb volt a gyapjú szőr-aránya min a zackelnél. A keresztező kísérletbe romney marsh juhokat is bevontak.

Az intenzíven etetett kereszteződések 8,18-10,6%-kal több jó minőségű húst termeltek. A csont hozama csökkent, de a húsé nőtt a tápanyag növekedésnek köszönhetően. A keresztezett fajták húsában kevesebb volt a nedvesség- és magasabb volt a zsírtartalom és az energia érték, mint a tiszta fajtájú juhoknál. A keresztezett és a legelőkön nevelkedett cigája juhok húsában hasonló volt az aminosav összetétel. A Saratov területén lévő kísérleti gazdaságban a cigája juhok esetében a 3 1/2- 4 1/2 éves kosok ondójával megtermékenyített 4-5 éves nőstény bárányoknál volt a legmagasabb az ellési arány. 1 éves korig az élősúlyban és a gyapjú súlyában nem volt jelentős különbség a szülők életkorától függetlenül. Észak Ossetia Rostov tartományából importált cigája juhoknál csökkent a gyapjú- és a testsúly. 1964-ben 150 cigájat Észak kaukázusi, romney marsh, lincoln, border leicester vagy cigája fajtával kereszteztek. 1 éves korban a keresztezett csoportok gyapjú súlya meghaladta a tiszta fajtáét, az előző romney marsh és lincoln kosok által nemzett fajták maximumát érte el. A gyapjú hosszúsága is nagyobb volt a keresztezett fajtáknál mint a tiszta fajtáknál, miközben a lincoln keresztezésnél volt a legnagyobb.

értékelés