Ha egy állat  megharapja a hüllődet
A hüllők számára nagyon veszélyes a többi állat harapása, főleg a macskáké, tehát ha egy állat megharapja a hüllődet, a legfontosabb, hogy minél hamarabb olyan állatorvoshoz vidd, aki segíteni tud.

Elsősegélynyújtásként a sebet fertőtlenítőszerrel ki kell tisztítani, illetve povidon jóddal kell kimosni. Emellett fontos, hogy a sebet melegen és hidratálva tartsuk, amíg az állatorvoshoz kerül.

Valószínűleg a kisállat antibiotikumos kezelést kap, szájon át vagy injekcióban, azért, hogy a fogak és karmok által bekerült baktériumokat legyőzze. Amíg a hüllő antibiotikumos kezelés alatt áll, az ennek megfelelő legmagasabb hőmérsékleten tartsuk, hogy az antibiotikum minél hatékonyabb legyen. Az állatorvosod szükséges információval szolgálhat, arról, hogyan ápold ebben az időben hüllődet. Remélhetőleg már rátaláltál egy hüllőspecialista állatorvosra a környéken, és már látta a hüllődet azelőtt, de ha ez nem történt meg, minél előbb találnod kell egy hüllőkre szakosodott állatorvost!

 

 

A hüllők sérüléseivel legajánlottabb egy tapasztalt szakértőhöz fordulni
A hüllők sérüléseivel legajánlottabb egy tapasztalt szakértőhöz fordulni

 

 

Felhívhatsz néhány helyi kisállatkereskedést vagy tenyésztőt, illetve állatorvos véleményét is kikérheted, aki talán elomndja, hol találsz egy hüllőszakértőt. Az is előfordulhat, hogy nem találsz hüllőkhöz értő állatorvost a környékeden (ha például vidéken élsz), vagy egy friss diplomás állatorvos szeretné látni a sebet, aki viszont nem tapasztalt ilyen téren. Ebben az esetben emlékeztesd őket arról, hogy a legtöbb laboratórium ingyenes vizsgálatot biztosít egzotikus állat szakértőkkel, akik tanácsokkal tudják a tapasztalatlan állatorvosokat ellátni az esettel kapcsolatban. Ez nagyon hasznos lehet olyan állatorvosnak, akik éppen most kezdenek el hüllőkel foglalkozni, de a tapasztalt hüllőszakértőknek is sokat segíthet egy második vélemény.

Az ingyenes szolgáltatás, amit a legtöbb állatorvosi laboratórium nyújt, segíthet a tapasztalatlanabb állatorvosoknak a kórmeghatározásban, megmondhatja melyik az a hely az egyes fajoknál, ahonnan a legjobb vért venni, valamint a vizsgálatokkal és kezelésekkel kapcsolatban is információt nyújthat. Továbbá segíthet felvenni a kapcsolatot állatorvosi radiológusokkal, akik a különböző hüllőfajok szakértőiként röntgeneket és ultraibolyás vizsgálatot végeznek el. Tehát még azok sem maradnak segítség nélkül, akik egy ritka állatot tartanak. Csak egy telefonhívásba kerül a segítség. Igaz, ezt a szolgáltatást csak állatorvosok vehetik igénybe, tulajdonosok nem.

 

 

A szakállas agáma heves környezetváltozás esetén kábult állapotba kerül
A szakállas agáma heves környezetváltozás esetén kábult állapotba kerül

 

 

Sok hüllő, amelyeket más háziállat támadott meg, sokkot kaphat, és kórosan le is hűlhet, egy macska támadása és harapása viselkedési és fizikai változásokat is okozhat. Például a szakállas agáma kábult állapotba kerülhet, ha környezetében változás lép fel. Az állati harapások nagyon veszélyesek lehetnek, ezért ha hüllődet megharapta egy állat, nagyon fontos, hogy szakértő állatorvost találj, és rögtön kezelni kezdd! Ha a kezelés megfelelő és időben elkezdted, nagy valószínűséggel megmentheted hüllődet.

értékelés