-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Kőműves
-
sofőr
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Karbantartó | Budapest, Dunaföldvár
2024. 12. 20
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Senior .Net, C# szoftverfejlesztő
2024. 12. 21
-
Nemzetközi cég - Szigetelési szakértő - Építő / építészmérnök végzettség - Céges autó és vonzó juttatási csomag!
2024. 12. 21
-
IT kockázati szakértő
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ebben az időszakban a gyíkok nagyon ingerlékenyek és idegesek lehetnek. Időnként besegíthetünk nekik, létrehozva számukra a vedléshez megfelelő körülményeket.
A gyíkfélék szakaszosan vedlenek |
Hogyan segíthetjük a gyíkok vedlését?
- Fürdessük meg! A víz felpuhítja a kiszáradt bőrt, így könnyebben leválik az állat testéről. Helyezzünk a terráriumba egy melegvizes tálat, de szórófejes flakonba töltött langyos vízzel is megnedvesíthetjük a hüllő testét, így a gyík könnyebben megszabadul az elhalt bőrrétegtől Miután benedvesítettük a testét, csavarjuk puha törölközőbe és ügyeljünk rá, hogy lámpafénynél legyen, közvetlen hőforrás mellett. Semmi esetre se helyezzük túl közel, nehogy megégesse magát!
- Ügyeljünk rá, hogy mindig legyen a terráriumban egy darabka habkő vagy más, durvább felületű természetes anyag. Lehet az egy érdesebb felületű kő, egy vastagabb, korhadt bot, vagy egy levelekkel teli ág. Vedléskor a gyíkok általában hozzádörgölőznek az érdes felületekhez, hogy megszabaduljanak az elhalt bőrtől, ami nem csak szorítja testüket, de ilyenkor viszketegséget is okoz.
Zöld anolisz |
- Biztosítsuk számára a szükséges táplálékot! Ha nem jutnak elegendő mennyiségű és minőségű tápanyagokat, akkor a vedlés időszaka meghosszabbodhat, és a szokásosnál körülményesebbé és irritálóbbá válhat az állat számára. Mindig legyen elegendő, a fajnak megfelelő élelem a terráriumban! A vedlés időszakában vitaminokkal és kalciummal is kiegészíthetjük a szokásos tápot, de ezek adagolásához kérjünk segítséget egy hüllőkérdésében jártas szakértőtől. Folyamatosan biztosítsuk gyíkunk számára a tiszta ivóvizet, és tartsuk rendben a terráriumot. Vedlési időszakban a hőforrást a nap 24 órájában biztosítsuk számára!
- Az emberhez hasonlóan a hüllő is lehet stresszes, főleg vedléskor. Bizonyosodjunk meg róla, hogy gyíkunk biztonságban és otthonosan érzi magukat a terráriumban. Ha azt vesszük észre, hogy a szokásosnál izgatottabb, és kerüli a terrárium bizonyos részeit, próbáljuk meg felkutatni és kiküszöbölni a stressz forrását. Ez lehet egy piszkosabb, elhanyagoltabb rész, szennyeződés a vízben, vagy egy éles kő ami felsérti új, érzékeny bőrét.
Sisakos bazilikusz |
- Esetenként (fajtól függően) masszázsterápiát is alkalmazhatunk a vedlés elősegítésére. Ebben is kérjük szakértő véleményét!
- Vezessünk naplót a vedlési periódusokról. Így nem fogjuk tanácstalanul vakargatni a fejünket, amikor az állat minden ok nélkül nyugtalanná, izgatottá válik.
- Olvassunk el minél több leírást és tartási útmutatót az általunk tartott gyíkféléről, megbizonyosodva arról, hogy minden szempontot figyelembe vettünk speciális igényeivel kapcsolatban.
És ami a legfontosabb: SOHA NE HÚZZUK LE A BŐRÉT ! Ez a legrosszabb, amit a kis hüllővel tehetünk. Ez pont olyan, mintha bennünket nyúznának, és a hüllő méretéhez viszonyítva, ez számára még fájdalmasabb. Az elhalt bőr előbb vagy utóbb magától, vagy a mi nagy szakértelemmel nyújtott segítségünkkel leesik. Ha az elhalt bőr alatt váladékozást veszünk észre, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz!
Ne nyúzzuk meg! |
értékelés