Mire figyelj, ha vedlik a hüllőd?

Mire figyelj, ha vedlik a hüllőd?
A legtöbb gyík vedlése mérettől, kortól és körülményektől függően napokig eltarthat. Külön vedlenek a mellső és hátsó végtagok, a fej, a törzs és a farok.

Minden hüllőfajta máshogy vedlik

Gyakran kérdeznek a hüllők vedléséről, mert ebben a témában is vannak kavarodások. A kígyók egyben vetik le elöregedett bőrüket, míg a gyíkok több darabban. A sejtek kreatint kezdenek felhalmozni a citoplazmában és a sejtmagjuk degenerálódik. Az állatok színei tompulni kezdenek. Később az elhalt sejtek és a fiatalok között vedlési nyirok kezd felhalmozódni. Ilyenkor a hüllő szürkés színezetűvé válik. A váladék lassan kezd felszívódni, majd az állat megszabadul az elhalt bőrrétegtől. Ez a folyamat más és más. A legtöbb gyík vedlése mérettől, kortól és körülményektől függően napokig eltarthat. Külön vedlenek a mellső és hátsó végtagok, a fej, a törzs és a farok. Ám a gekkók viszonylag gyorsan megszabadulnak elhalt hámsejtjeiktől. Az állatok addig nyalogatják orrukat, míg a bőr fel nem pöndörödik és alá nem tudnak nyúlni húsos nyelvükkel, ezután a berendezési tárgyak és szájuk segítségével szó szerint lecibálják magukról a bőrt, amit azonnal elfogyasztanak. Ezzel a módszerrel juttatják vissza szervezetükbe a hasznos anyagokat.

 

vedlés, hüllő
Ha az állat nem képes megszabadulni az elhalt bőrdaraboktól segíteni kell rajta

 

A vedlési ciklus meghosszabbodhat és lerövidülhet:

  • Meghosszabbodhat, ha a tartási hőmérséklet alacsonyabb a megfelelőnél és ugyanez a helyzet teleltetéskor, amikor lelassul az anyagcsere. Ezen kívül szervi betegségeknél is, például uricosis, de az anorexiás állatnál is megnyúlik a vedlési időszak.
  • Lerövidülhet, ha a hőmérséklet a megfelelőnél magasabb, ilyenkor az anyagcsere felgyorsul és vele együtt a növekedés is.
  • Sérülések után az állatok 1-2 héten belül levedlenek és a teljes regenerációig a vedlési ciklus visszaáll a normális időintervallumába.
  • Cafatolt vedlésről akkor beszélünk, amikor az állat testén kisebb-nagyobb bőrfoszlányok ragadnak. Oka lehet a nem megfelelő páratartalom, vagy ha a vedlést segítő tereptárgyak hiányoznak (faágak, növények, kövek). De gyakori ok a takarmányozási hibából eredő vitaminhiány is.

 

Ha az állat nem képes megszabadulni az elhalt bőrdaraboktól segíteni kell rajta, mert esetleg be is gyulladhat. Készítsünk langyos fürdőt a hüllőnek, ha lehet, legyen azonos vízhőmérséklet az állatéval (a "medencében” mindig érjen le az állat lába) és néhány percig áztassuk az érintett felületet, hogy a bőr felpuhulhasson.  Mindig figyeljük ez idő alatt az állatot és némi biztonságérzetet nyújthatunk a hüllőnek, ha megkapaszkodhat valamiben. Ezután egy csipesz segítségével könnyedén leválaszthatjuk a felesleges bőrdarabot.


Ha valami nincs rendben…

Amennyiben az állatnak vedlési problémája van, ne gondoljunk mindjárt a legrosszabbra, gondosan ellenőrizzük, hogy az állat számára ideálisak a körülmények, és ha nem, akkor mielőbb változtassunk rajta. Ha minden rendben van a hőmérséklettel és a páratartalommal, akkor vegyük számba a többi lehetőséget. Ha vitaminhiányra gyanakszunk, akkor emeljük meg egy kicsit az állat vitaminpor adagját, de semmiképpen ne adjunk neki önkényesen A-vitamint, mert túladagolhatjuk. Ha az állat levert vagy nem táplálkozik, ne várjunk csodára, hogy majd talán holnap jobban lesz, minél előbb kerül orvoshoz, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.

 

Gabonasikló bébi vedlik

 

További információ: www.animalmania.hu

értékelés