-
Kőműves
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
takarító
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2025. 02. 04
-
Élelmezésvezető
2025. 02. 04
-
Folyamatmérnök
2025. 02. 04
-
Területi Képviselő / Termék Manager
2025. 02. 05
-
Területi Képviselő / Termék Manager
2025. 02. 05
-
Sales gyakornok
2025. 02. 05
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A hüllőknek meg lehet állapítani a nemüket szonda, megfigyelés, ultrahang és röntgenfelvétel készítése által is. A hüllők egyre népszerűbb házi kedvencekké válnak. Egyre több tulajdonost érdekel kedvence tenyésztésének módja.
A legtöbb hüllő tojásokat rak le |
Szaporodási módok a hüllőknél
A legtöbb hüllő tojásokat rak le. Más hüllők elevenszülők. Az alábbi táblázat a leggyakoribb hüllő fajokat mutatja, és azok szaporodási módját.
Tojásrakók Az összes vízi teknős Az összes szárazföldi teknős Az összes krokodil Egyes gyíkok
Kígyók
|
Elevenszülők Egyes gyíkok Kobragyík Kéknyelvű Szkink Kurtafarkú szkink Egyes kaméleonok Háromszarvú kaméleon Egyes kígyók Az összes boa Az összes vipera A vörös szalagoskígyók |
Szaporítószervek a hüllőknél
A hím és a nőstény hüllőknek nincs külső nemi szervük, ami segítségével a tulajdonos meg tudja állapítani a hüllő nemét. Ennek ellenére a hímeknek és a nőstényeknek különböző szaporoítószerveik vannak. A hímnek két heréje van, a testébe beágyazódva. A hímnek van egy nemiszerve, amely lehet pénisz (teknősök, krokodilok) vagy egy pár csőszerű nemiszerv (hemipénisz), amit gyakran két dudorként lehet látni a kloáka mögött, a farok tövében. A pénisz vagy a hemipénisz nem érintkezik a vizelésre használt szervvel, és kizárólag szaporodásra használt szerv.
A hím és a nőstény hüllőknek nincs külső nemi szervük |
A nemek megállapítása
A gyíkok és a kígyók nemét meg lehet állapítani egy szonda segítségével, amit a kloákába helyeznek be, a farok felé irányítva. A szonda messzebb fog behatolni a hímbe, mint a nősténybe. Vannak másodlagos szexuális jellemzők is, amelyek segíthetnek megkülönböztetni a nőstényeket a hímektől. A hím teknősök alsó páncélja kissé homorú, a farkuk pedig jelentősen hosszabb. A hüllő fajoknál gyakran a fej és a test mérete szélesebb. A hím háromszarvú kaméleonnak három kiálló szarv van a fején, ami a nőstényeknél hiányzik. Sok hím leguánnak és gekkónak van lágyéki vagy végbél előtti pórusa, amely viaszos váladékot termel, és ettől feltűnőbbé válik, mint a nőstény. Sok boának és pitonnak vannak nyúlványaik a végbélnyílás mindkét oldalán, és sok hím esetében ezek a nyúlványok nagyobbak. Általában a hím hüllők farka jelentősen hosszabb a nőstényekénél.
A nemek megállapítása nem könnyű |
Vannak más módjai is a hüllők nemének a meghatározására, beleértve az ultrahangot és a röntgenezést. Fordulj az állatorvosodhoz, ha nem vagy biztos a hüllőd nemében!
A párzás menete
Miközben úgy tűnhet, hogy a szaporodás természetes dolog, a megfelelő körülmények hiányában, például a megfelelő étrend és környezet hiánya, a tojások nem fejlődnek rendesen vagy a nőstények nem a megfelelő időben rakják le a tojásokat. A tulajdonosokat gyakran meglepi, hogy az egyedül tartott nőstény gyíkjuk tojásokat rak le. Egy egészséges nőstény gyíknak NINCS szüksége hím jelenlétére ahhoz, hogy vemhes legyen.
Megtermékenyítéskor a hím hüllők vagy a két hemipénisz egyikét vagy az egyetlen péniszüket teszik be a nőstény kloákájába. A tényleges párzás előtt a hím egyfajta rituális udvarlást folytat. A párosodás után a nőstény sokáig tudja tárolni a spermát, és ezek az eltárolt spermák később is megtermékenyülhetnek a hím további beavatkozása nélkül.
A leguánok szaporodása
Vegyük példának a zöld leguánokat! Egy egészséges nőstény elkezdhet tojásokat lerakni a hím jelenléte nélkül is. A folyamat a petefészekben kezdődik, ahol a tojások találhatók. A petefészek a test belsejében helyezkedik el. A legtöbb zöld leguán 2 - 4 éves korában éri el a szexuális érettséget. Ebben az időben elkezdenek kialakulni a tüszők a petefészekben. Mindegyik tüsző egy pici tojást tartalmazó hólyagból áll. A tüsző aztán leválik, és a petevezetékbe megy, ahol a tojásfehérje hozzáadódik a sárgájához, majd egy burok képződik a sárgája és a fehérje köré. A vemhes nőstény nem fog enni a tojáslerakás előtt úgy 3-6 hétig.
Megfelelő helyet keres a tojásoknak |
Ha egy nőstény leguán vemhes, és nincs megfelelő helye, ahol kiáshatja a tojáslerakó helyét, tojásvisszatartás következhet be. A vemhes nőstény egy nagy lyukat ás a nedves talajba (gyakran folyók mentén) a vadonban. Ha nincs megfelelő hely az ásásra, lehet, hogy tovább tartja vissza a tojásokat, mint ahogy az normális vagy egészséges lenne. Mivel a vemhes nőstény általában nem eszik, elveszítheti az erejét, és gondjai lehetnek az alacsony kalciumszint miatt. Ha a vemhes nősténynek biztosítasz egy 29-32 Celsius fokos helyen egy nagy ládát, amibe 50% homokot és 50% nedves talajt teszel, az talán elég is lesz ahhoz, hogy ásson, és lerakja a tojásait. De ha nem rakja le a tojásait, elkezd drasztikusan fogyni , és lehet, hogy sürgős állatorvosi beavatkozást igényel. Lehet próbálkozni gyógyszerekkel is, és ha nem segít, akár operációra is sor kerülhet, hogy eltávolítsák a tojásokat. Az állatorvos akár az ivartalanítást (a petefészek és a petevezeték eltávolítását) is ajánlhatja, hogy elkerülje a további problémákat.
Miben nyilvánul meg az anyai törődés?
A nőstény piton egyike azon kevés hüllőknek, amelyik vigyáz a tojásaira a lerakásuk után. A nőstény a tojások körül járkál, amíg azok ki nem kelnek, megvédve a tojásokat, és megfelelő hőmérsékletet biztosítva nekik. Egyes vízi teknősök, gyíkok, királykobrák, kobrák és mindegyik krokodilfajta védi a fészkét. A krokodilok szintén hozzájárulnak a kikeléshez, amint felemelkednek a fészkükből, és a kikelés után is vigyáznak rájuk egy ideig.
A teknősök védik a fészküket |
Azoknak a fajoknak a némelyike, amelyek élve hozzák világra az utódjaikat, mutat bizonyos fokú anyai törődést. Egyes szkinkek segítenek az újszülötteknek kijutni a szülőburokból. A kobragyík csupán egy nagy utódnak ad életet a hosszú vemhesség után, és a vemhessége alatt keveset eszik. Az olyan kígyók, mint a boák és a vörös szalagos kígyók, elevenszülők.
A tojásrakó fajok többségében a vemhes nőstény ás egy lyukat, lerakja a tojásait, majd teljesen betakarja a lyukat, eltüntetve ezzel tevékenységének nyomait.
A fogságban tartott egyedek esetében a tojásokat általában elveszik, és inkubátorba teszik. Az inkubátort vízzel nedvesítik, és a tojásokat félig temetik el. Óvatosan kell kezelni a tojásokat, és vigyázni kell rá, hogy a tojások helyzete ugyanaz maradjon, mint a lerakáskor. Bár vannak ellentmondásos vélemények azt illetően, hogy a hüllőtojások forgatása káros-e vagy sem.
Egyes fajoknak puhák, másoknak keményebb tojásai vannak |
A tojások típusai
Egyes fajoknak (vízi teknősök, szárazföldi teknősök, krokodilok és egyes gyíkok, különösen a gekkók) a tojásai kemények, míg más fajokéi (kígyók és a legtöbb gyíkok) puhábbak. Az inkubátorban tartás paraméterei fajonként változnak, és egyes fajok esetében az inkubátor hőmérséklete befolyásolja az utód nemét is. Az inkubátorban tartás ideje változhat 45 naptól (egyes kis gyíkok esetében) több mint egy évig (egyes szárazföldi teknősök esetében).
A kis hüllők
Amikor elérkezik a kikelés ideje, az újszülött a fogait használja, hogy átrágja magát a tojás héján. Az újszülött általában 12-48 órát még a tojásban marad az után, hogy kidugta fejét belőle. Ez idő alatt a megmaradt tojás sárgája felszívódik.
Az újszülöttek, miután kikelnek vagy megszületnek, képesek megvédeni magukat, amint felállnak, és elkezdenek járni (vagy csúszni).