-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
karbantartó
-
takarító
-
sofőr
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Éttermi Munkatárs | Mosonmagyaróvár
2024. 12. 24
-
Targoncavezető - Győr
2024. 12. 29
-
Irodai adminisztrátor
2024. 12. 30
-
Agrár élelmiszeripari gyakornok
2024. 12. 30
-
Backend fejlesztő
2024. 12. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha beköszönt a forró nyár, fogd kézen leguánod, és irány a telek! Ez természetesen csak azokra az állatokra vonatkozik, amelyek teljesen szelídek, és teljes mértékben megbíznak gazdáikban.
Egy boldog leguán |
A napimádó állatok számára egy séta a friss levegőn nem csak örömteli, de nagyon egészséges is. A napfürdők feltöltik a leguánokat energiával, a természetes ultraibolya sugárzás hatására szervezetük előállítja a számukra szükséges D3-vitamint, csontjaik erősebbé válnak, színük pedig fényesebb és erőteljesebb lesz. Ezért ne hagyjuk ki a lehetőséget, vigyük sétálni kedvencünket.Természetesen a szabályok betartásával!
Ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre
Elsősorban a hőmérsékletre ügyeljünk. Árnyékban, borult időben, 23°С-nál alacsonyabb hőmérsékleten szó sem lehet sétáról. Még ha a hőmérő 25 °С-t mutat is, de az időjárás nem napos, nyílt helyeken pedig hűvös szél fújdogál, az időjárás nem megfelelő, várjunk ki egy napsütéses napot.
Ám nagyon forró nyári napon, mikor a hőmérséklet meghaladja a 30°С -t, se tegyük ki leguánunkat a tűző napsütésnek, mert nagyon felforrósodhat a teste. Ezeken a napokon inkább árnyékban sétáltassuk, ahol helyenként napos foltok találhatók, így kedvencünknek módja lesz melegedni a napon, azután pedig hűsölni.
Ne hagyjuk meglógni
Séta közben ne tévesszük őt szem elől. Azt hihetjük, hogy leguánunk elfáradt és nyugodtan alszik valahol, és belemerülünk egy izgalmas regénybe, ügyet sem vetve az állatra. Ám egy pillanatban a leguán érdeklődését felkelti valami a szomszéd fán, és annyira észrevétlenül kerül a tetejére, hogy észre sem vesszük. Egy levelek között rejtőzködő leguán megtalálásának valószínűsége pedig a lehetetlen határát súrolja. A legkisebb zajok, például kutyaugatása, vagy gyerekek nevetése is megriasztja az állatot, és futásnak ered a legközelebbi ház pinceablakáig, ahol a legsötétebb zugban a csövek közé bújik, könnyű prédájává válva patkányoknak és macskáknak.
Ne tévesszük szem elől a szabadon kószáló állatot |
Ne hagyjuk legelni
Ne hagyjuk leguánunkat növényeket legelni, mert a vadon termő növények némelyike mérgező lehet. Nem szabad arra hagyatkozni, hogy a vadállat ösztönei segítenek megkülönböztetni az ehető növényeket a mérgezőktől. Ez az ösztön eredményes lehet Dél Amerikában, de mifelénk a leguán olyan, mint egy tapasztalatlan gombaszedő, aki megérzéseire hagyatkozva dönti el, hogy ehető-e a gomba. Természetesen ha meg vagyunk győződve arról, hogy a növények ártalmatlanok, akkor hagyjuk nyugodtan csemegézni, hiszen például a pitypang, amit a leguánok nagyon kedvelnek, vagy a zsenge hársfa levél legelészése csak egészséges lehet. Mindenesetre legyünk figyelmesek, hiszen akár a földre potyogott gyümölcsök fogyasztása a kertben is káros lehet, merthogy mérgező vegyszerekkel kezelhetik őket, azon felül pedig sok gyümölcs magja (még az almáé is) savat tartalmaz, ami nagy mennyiségben mérgezést okoz. Különösen igaz ez a sárgabarack, szilva és meggy magjára.
TIPP: MILYEN NÖVÉNYT ESZIK A LEGUÁN?
Óvjuk testi épségünket
Az első séta különösen nagy figyelmet kíván. Egy új világba kerülve a leguán nagy valószínűséggel megijed. Séta előtt vizsgáljuk meg karmait, és szükség esetén tompítsuk le élüket körömreszelővel, kizárva így a sérülések rizikóját. Az ijedt leguán kíméletlenül belénk kapaszkodik, még a fejünkre is megpróbál felmászni. Legyünk felkészültek, óvjuk az arcunkat. Az első séta alkalmával igyekezzünk kezünkön vagy vállunkon tartani kedvencünket, könnyedén lefogva farkát, így idejében meg tudjuk állítani, ha feljebb próbál mászni. Adjunk neki időt arra, hogy megszokja az új fényeket, szagokat és hangokat. Járjuk körül a fákat, bokrokat, és kísérjük figyelemmel a leguán reakcióját. Ha észrevesszük, hogy valami felkeltette érdeklődését, közelítsük meg az illető tárgyat, hogy kedvencünk jobban szemügyre vehesse. A hüllőnek meg kell ismernie az új világot, és meg kell tanulnia nem félni tőle.Kerüljük el, legalább az első sétáknál, az olyan helyeket, ahol túl sok az új hang vagy szag, az új inger. Ezért nem javasolt leguánnal boltba menni, vagy metróban utazni!
Magunkra is vigyázzunk |
Állati munkatárs
Idővel, amikor az utcán való tartózkodás leguánunk számára már megszokottá válik, magunkkal vihetjük munkahelyünkre, ha az időjárás megengedi ezt, és ha nem tartunk attól, hogy kedvencünk elvonja figyelmünket. De az első alkamakkor legyünk nagyon óvatosak!
Tegyük fel, hogy séta közben valami megijesztette a leguánt és ijedtségében a fejünkre próbál felmászni, vagy fordítva - leugorva vállunkról futni kezd. Ilyenkor nem szabad pánikba esni! Nem szabad visítozva letépni magunkról, így a szituáció csak rosszabbra fordul. Ettől még jobban megijedve, és még erősebben kapaszkodik belénk.
Szökés esetén ne eredjünk visítva a nyomába. Ilyen esetekben, ha rosszul reagálunk, elveszíthetjük kedvencünk bizalmát. Szaladjunk utána, próbáljuk elkapni, de tegyük ezt csöndesen, a lehető legnyugodtabb hangon hívjuk magunkhoz. Ha utolértük, ne kapjuk el durván a farkánál fogva, hanem minél gyengédebben, de megbízhatóan szorítsuk a földhöz, egy ideig megtartva és megnyugtatva gyöngéd hangunkkal és simogatással.
Várjuk ki míg a leguán megnyugszik, erősen fogjuk meg farkánál és mellkasánál, és azonnal vigyük haza. Emiatt is jobb az első sétákat az otthonunk közelében, vagy nyári telkünkön lebonyolítani, ahonnan gyorsan hazaérünk, vagy ahol a terület el van kerítve.
Egyes növények veszélyesek lehetnek a leguánra |
TIPP: HOGYAN TARTSUK A SZABADBAN A LEGUÁNT?
Nyaraló leguán
Ha a szabadság idején telkünkön kívánjuk tartani kedvencünket, fel kell építeni számára egy ketrecet, ahol a melegebb időszakban (az ő mércéi szerint) élhet. Ahogy a lakásban,otthonát itt is fel kell szerelni melegedővel. A ketrec két falát deszkákkal vagy polietilénnel szigeteljük, ez megóvja a széltől, a tetejét pedig takarjuk le, ha esősre fordul az időjárás.
A ketrecet úgy kell elhelyezni, hogy napos időszakban is legyen egy kis árnyék, ahol kedvencünk hűsölhet. Felállíthatunk számára egy medencét is, ahonnan kényelmesen kimászhat egy fadarab segítségével. De a hűvös éjszakákat figyelembe véve a kád vizét melegíteni kell,ehhez használjunk biztonságos hőszabályzókat, melyek fenntartják a fürdővíz kellő hőmérsékletét (23- 25°С). Mielőtt új helyére költöztetnénk, a lehető legfigyelmesebben vizsgáljuk át a lakhelyét, nem kerültek-e mérgező növények a ketrecbe. Különösen legyünk óvatosak a boglárkafélékkel!