-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Lakáshitel Értékesítési Tanácsadó | Veszprém
2024. 12. 21
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Team Leader - General Ledger and Riporting
2024. 12. 21
-
AI Application Support Specialist
2024. 12. 21
-
Startegic Purchaser
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Leguánt szabadon tartani a lakásban nem lehetetlen, de ehhez nem árt betartanunk a játékszabályokat, hogy se neki, se a berendezésnek ne essen bántódása.
A hőmérséklet a legfontosabb
Emlékezzünk a leguánnak megfelelő hőmérsékletre - enélkül az állat nem képes életben maradni! Nagy bánatunkra nem Kaliforniában vagy Texasban élünk, ahol nem okozna gondot a kellő hőmérséklet biztosítása. Ezért hát, mielőtt kiengedjük leguánunkat lakásunkba, elő kell készülnünk az akcióra.
Természetesen a lakásban csak a teljesen kezes, felnőtt leguánt engedhetjük ki. Egy vad teremtmény természetesen a legeldugottabb, ebből fakadóan leghűvösebb zugba bújik, ahol megfázik. Egy fiatal, szelíd leguán a lakásban hamar megvadul. Ezért mielőtt kísérletezésre kerül a sor, szedjük össze türelmünket, szocializáljuk kedvencünket és várjuk ki, míg legalább az egyméteres nagyságot eléri.
Ezután a lakást (illetve szobát, ahol a leguán szabadon élhet) alakítsuk át nagy terráriummá. Ne higgyük azt, hogy a lakásban elég meleg van. Ezt csak mi, a melegvérűek hisszük úgy. A hidegvérű állatok számára ez valójában nagyon hideget jelent. Ezért jól meg kell vizsgálni az ablakpárkányokat és az ablakok sarkait, és ha szükséges, leszigetelni őket, hogy ne legyen huzat. A szobában lehet meleg, de ha egy hozzávetőlegesen kisméretű állat huzatot kap, röv időn belül kihűl.
A leguán üde színfolt otthonunkban |
Alakítsunk ki napozót
A hüllők nem úgy érzékelik a hőmérsékletet, ahogyan mi - megfázhatnak, vagy égési sérülést kaphatnak anélkül, hogy észrevennénk. A radiátorokat, melyek télen túl forróak lehetnek, le kell takarni, kiküszöbölve a közvetlen érintkezést. Dekoratív műanyag vagy farácsokat is szerelhetünk rájuk.
A helységben kötelező a napozó kialakítása - a lakás egyik sarkában fel kell építeni egy alacsony polcot (hogy a gyík ne a padlón feküdjön), fölé pedig egy melegítő készüléket kell felakasztani. Ez egy spotlámpa vagy más fényforrás is lehet. Ventilátort ne használjunk, mert túlzottan kiszárítja a levegőt, ami vedléskor problémákat okozhat, hiszen a bőr nagyon gyorsan kiszárad. Legjobb a 150-250 W teljesítményű spotlámpa. A lámpának legyen vörös, ez lehetővé teszi a zavartalan pihenést az állat számára.
A lámpát olyan magasságban kell elhelyezni, hogy a leguán ne férhessen hozzá, mert könnyen égési sérüléseket szerezhet, de figyeljünk arra, hogy a polcon a hőmérséklet 30-32 °С legyen. A napozónak elég nagynak kell lennie, hogy a leguán teljes testével elférjen rajta, de ne foglalhassa el a polc egész területét, ez fontos az optimális hőmérséklet fenntartásakor. Így tehát, a terráriumhoz hasonlóan, az eléggé nagy területű polcon lépcsős hőmérsékletet kell kialakítani - 26-tól 32°С-ig. Ez lehetővé teszi a gyík számára, hogy elfáradva lepihenjen a napfolton, és megeméssze az ételt.
A szoba átlagos hőmérséklete nem lehet alacsonyabb 23-24 °С-nál a padló szintjén sem. Kifejezetten a padlóra értjük, nem pedig mellkasunk magasságára! Fogjunk egy hőmérőt, és végezzünk el néhány mérést különböző magasságokban. Így saját szemünkkel is látjuk, ha nem is éreznénk, hogy a hőmérséklet a magassággal együtt változik. Le kell mondanunk a légkondicionáló használatáról, mely hideg légáramlatokat alakít ki, de a padlófűtésnek itt jó helye lesz.
Alakítsunk ki napozót |
Mit tegyünk, ha kihűlt a hüllő?
A leguán, akit először engedtünk szabadon a lakásban, fokozott figyelmet kíván - érdeklődő természete miatt sokáig fogja tanulmányozni az új körülményeket, és elkerülhetetlenül ki fog hűlni.
Ha azt vesszük észre, hogy leguánunk sötétebbé, majdnem feketévé válik, mozgása pedig lelassul, pláne ha lefekszik és becsukja szemeit, sürgősen helyezzük vissza a terráriumba, vagy a melegített polcra. A leguánnak némi idő kell ahhoz, hogy megismerje az új helyet, ahová visszatérhet megmelegedni, ezért az első alkalmakkor tartsuk őt szem előtt, és az első kihűlésre utaló jelek megjelentével sürgősen vigyük a felszerelt helyre.
Meleg polc gyanánt magát a terráriumot is használhatjuk, mindig nyitva hagyva bejáratát, de ebben az esetben csaknem a padlón kell azt elhelyezni, mert a kihűlt leguánnak nem marad ereje, hogy nagy magasságba felmásszon. Ha észrevesszük kedvencünket, amint az elbújik egy hideg zugba,és feketén és mozdulatlanul fekszik (ez már 20°С-nál is előfordulhat) sürgős beavatkozásra lesz szükség.
A gyík felélesztésére a legmegfelelőbb módszer - a meleg (megint csak az ő számára meleg), 24-26°С-os, fürdő. Ügyeljünk arra, hogy feje a víz felszíne fölött legyen, és ne engedjük a víz hőmérsékletét 24°C alá esni, de ne is melegedjen 27° fölé. Némi idő elteltével a leguán képes lesz egyedül mozogni, ekkor alaposan töröljük meg, és helyezzük a terráriumba.
Hasonló esetekben javasolt néhány napig a terráriumban tartani, a hőmérsékletet pedig kissé fokozni, mert meghűlés léphet fel. Ilyenkor leguánunknak magas hőmérsékletre és folytonos felügyeletre van szüksége. Ha a betegség mégis kialakulna, azonnal cselekednünk kell. Ha a leguán elkezd tüsszögni vagy bármilyen más megfázási tünetet produkál, sürgős beavatkozásra lesz szükség!
Tartsuk rajta a szemünket, nehogy kihűljön |
Rendezzük át a leguán szobáját
A szobát, ahol a leguán szabadon sétál, elő kell készíteni. Mint már említettük, a leguán nagyon kíváncsi állat, mindent meg akarnak kóstolni. Ne tartsunk apró tárgyakat a helyiségben, mert lenyelheti őket. Ne hagyjuk felgyülemleni a port, a kutya- vagy macskaszőrt, mert azok eltömhetik az állat bélrendszerét. Fel kell áldoznunk néhány bútort is, hiszen a fel-alá mászkáló leguán karmai nyomokat hagynak, de ne hagyjuk berendezés nélkül, siváran a szobát, mert hüllőnk unatkozni fog.
A leguán szobájában inkább ne tartsunk szobanövényeket, mert lelegeli őket, és ha levelük nem is mérgező, a sok lecsupaszított csonk nem túl felemelő látvány sem neki, sem nekünk.
A virágok itt nem lesznek hosszú életűek |