Milyen legyen a terráriumi világítás?

5

Ahhoz, hogy megértsük miért fontos számukra a napot utánzó lámpa, elsőként magunkra kell gondolnunk. Arra, hogy miért jó biológiai szempontból napos időben a szabadban tartózkodni...

A terráriumba lámpa is kell

Sajnálatos módon nagyon sokszor találkozunk értetlen, meglepett arckifejezéssel, mikor egy eladó felteszi a vásárlónak a nagy kérdést, miszerint: megvan-e a kellő technikai háttér (UV-lámpa, melegítő lámpa) ahhoz, hogy az állat jól érezze magát, vagy egyáltalán életben maradjon. Most így elsőre szörnyen hangzik, de nagyon fontos dolgokról van szó, amikkel tisztában kell lennünk, mielőtt megvásároljuk magunk vagy családunk kedvencét. Nem utolsó sorban rendelkeznünk kell ezekkel.

terrárium-vilagitasa
A terráriumba lámpa is kell

Néhány faj esetében - főként éjjeli életmódot folytatóknál - elegendő a szobába bejutó szórt napfény, de legyen bármilyen állatunk, az UV fényt semmilyen körülmények között sem nélkülözhetjük. Ez kedvencünk testi épségébe, életébe kerülhet. Gondoljunk csak arra, hogy számunkra mennyire fontos is a napfény, mind pszichikai, mind fizikai értelemben.

Miért kell a világítás?

Ember és állat között óriási különbségek vannak, mégis csak egyetlen hajszál választ el minket tőlük. Ahhoz, hogy megértsük miért is fontos számukra a napot utánzó lámpa elsőként magunkra kell gondolnunk. Arra, hogy miért jó biológiai szempontból napos időben a szabadban tartózkodni: mert bőrünk az UV-B sugárzás hatására D-vitamint állít elő, ami segíti a kalcium felszívódását a csontokba. Pontosan ugyanez a folyamat játszódik le kedvencünk szervezetében is. Igaz, hogy egy jó vitaminkészítményben (Korvimin, Promotor 43 AP 17 1:4 arányú keveréke) minden létfontosságú vitamin és ásványi anyag megtalálható, de vajon elegendő ez? Talán mi, emberek tablettákon élünk? Azt akarjuk, hogy állatunk tápos csirke legyen vagy egy teljes értékű élőlény? Csak akkor lesz egészséges és jó kedélyű az állatunk, ha mindent megkap, amire szüksége van: megfelelő méretű hely, hőmérséklet, víz, változatos eleség és nem utolsó sorban napfény, vagy azt nem csak látszatra utánzó lámpa.

Minden esetben ismernünk kell hüllőnk élőhelyét, el kell képzelnünk milyen fényviszonyok uralkodnak az adott területen. Ennek megfelelően kell megválasztanunk a fényerő-mennyiséget és az UV-B sugárzás mennyiségét.

vilagitas-terrarium
Fény, fűtés, élet

 

Terráriumunk világításának három fő feladata van: megfelelő fénymennyiség, a szükséges UV-B sugárzás és a melegedőhely biztosítása, vagyis a terrárium fűtése. Ezeket a szükségleteket különböző típusú-foglalatú világítótestekkel elégíthetjük ki. Egy nagyon fontos dologra minden esetben oda kell figyelnünk: bármilyen megoldást is választunk, azt úgy kell elhelyezni, hogy állatunk ne férjen hozzá, ne mászhasson fel rá, mert megégetheti magát!

Megfelelő fénymennyiség

Ez az egyetlen, ami szinte bármilyen beépíthető, beszerelhető fényforrással megoldható. Ami a legjobban bevált az az energiatakarékos égők használata. Előnyeik a következők: nem melegszenek, ellentétben a normál izzókkal – bár ez hátrány is lehet, ha egyszerre szeretnénk ellátni a melegítést is, nem vibrál, mint a neon – bár ritkán, de beszerezhető nagyfeszültségű gyújtóval szerelt foglalat, amivel ez minimalizálható. És ami a legfőbb előnyük mindennel szemben az a fogyasztásuk: 11 W=75W normál izzó. Éjszakai életmódot folytató kedvenceinkre is gondoltak a gyártók: pl. az Exoterra Night Glow segítségével megzavarásuk nélkül figyelhetjük őket a kékes holdfényszerű derengésben.

Az UV-B sugárzás nélkülözhetetlen

Fontos szem előtt tartanunk, hogy az UV-B sugárzás nem hatol át az üvegen, ezért a lámpát közvetlenül a szellőző fölé vagy a terráriumba ráccsal elzárva helyezzük el. Mennyiségét minden esetben az állat életmódja és élőhelye határozza meg. Esőerdei vagy mérsékeltövi fajoknál elegendő a 4-5% UV-B sugárzást biztosító fénycső, például: Exoterra Repti Glo 5.0 (Exoterra Repti Glo 2.0-val párosítva megkapjuk az állatunknak szükséges fénymennyiséget is) vagy Sera Tera UV (Sera Tropical Sunnal párosítva megkapjuk az állatunknak szükséges fénymennyiséget is). Sivatagi állatoknál használjunk 8% UV-B-t biztosító csövet, például: Exoterra Repti Glo 10.0 (Exoterra Repti Glo 2.0-val párosítva megkapjuk az állatunknak szükséges fénymennyiséget is). Léteznek úgynevezett gyógylámpák is. Ezeket a magas UV-B sugárzású lámpákat típustól függően maximum 5-15 percig alkalmazhatjuk naponta.

Fontos: az UV fényt biztosító neonoknak napi 12 órát kell üzemelniük! Semmiképpen se alkalmazzunk úgynevezett black light lámpákat, ezek terráriumi célokra nem alkalmasak, állatunk testi épségének tartós károsodását, halálát okozhatjuk velük!

teknos-a-terrariumban
UV-B nélkül nincs élet

Melegedőhely és fűtés

A fűtés megoldható normál izzókkal is, ami kicsit drága, ezért jobb megoldás lehet például az Exoterra Sun Glow izzója, ami UV-B-t ugyan nem, de UV-A sugárzást is biztosít állatunk számára. Amennyiben elegendőnek találjuk a neonok biztosította fényt és nem akarjuk fényárban úsztatni kedvencünket, akkor a melegítőhely kialakításához használhatunk infra lámpát (például Exoterra Heat Glow-t) vagy normál (E27) foglalatba illeszthető kerámia hősugárzót.

További információ:
www.animalmania.hu

értékelés