-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nem egy kezdő kígyó
Nemtetszését úgy fejezi ki, hogy a valódi kobrákhoz hasonlóan, a nyakát ellapítja és pózol, innen a neve. Nagy mérete, agressziója, folytonos éhsége és enyhe mérge miatt nem ajánlom kezdőknek, hanem csak gyakorlott tapasztalt terraristáknak!
Fotó: Nick Michalski (flickr.com)
Ez a kígyó hátsóméregfogas, azonban tartása nem engedély-köteles. Ahogy említettem az előbb, hátsóméregfogas kígyó, azaz két apró méregfoga a szem mögött helyezkedik el. Mérge haemotixikus, azaz a véralvadásra van hatással. Mérge gyenge.
Személyesen is tapasztaltam a marását: egy növendék hím a huvelykujjamat megharapta. A harapás helye enyhén elszineződött és a csuklómig lezsibbadt. Másnap reggelre semmilyen tünet nem volt. Interneten találtam említést egy súlyos esetről. Egy John Foden nevű tapasztalt kígyótartót megmart egy felnőtt példány és a marás után nem sokkal émelygett, szédült, nagyon belázasodott, illetve a végtagja drámaian bedagadt. Ezután sövetkárosodás is fellépett, örök mementóként megmaradt egy elhalt rész a karján!
Etetéskor elborul az agyuk
Egyedenként változik a temperamentumuk. Vannak nagyon jól kezelhető egyedek, viszont vannak olyanok is, akiket valóságos kihívás egy zsákba terelni a terrárium tisztításakor. Etetéskor nagyon fontos, hogy elkülönítve egyenek! Nagyon durván agrasszívan rabolnak a zsákmányra! Nagyon nehéz két ilyen állatot szétszedni, mert etetéskor teljesen „elborul az agyuk”.
Szinezetük egyedenként más és más. A hím nálam sárga és fekete vastag kersztsávos, a nőstényem viszont szinte teljesen fekete, néhány sárga keresztsávval. A kígyóknál a fekete és sárga szín, ami domináns.
Elterjedésük: Argentína északi, Bolívia keleti, Brazília déli részén, valamint Paraguayban honos. Vízzel jól ellátott, nyílt bozótligetekben található, illetve kaktuszligetekben is jól érzik magukat.
Életmódjuk: Nappali ragadozó, szinte mindent elfogyaszt, rendkívül falánk állat. Étlapján szinte minden szepel: rágcsálók, madarak, halak, tojások, más (akár döglött kígyók) és teknősök is!
Szinte mindig vízközelben van, mocsaraknál gyakori vendég. Tojásrakó, nem ivadékgondozó.
Terráriumi tartása csak gyakorlott terraristáknak ajánlott
A kígyók mérete kifejletten: 2-2,8 méter. nagy robosztus kígyó aki állandóan enne. Nálam a terráriumuk 150x80x80 cm-es terráriumban vannak. Aljzatnak a fenyőkéreg, kókuszrost, pormentes forgács megfelelő. Én a lignocellt, a steril forgácsot részesítem előnyben, mert minden nedvességet beszív. Ez két dologért fontos, mivel egy nagy fürdőmedence elengedhetetlen ezeknek a kígyók tartásánál, amiből rendszeresen pacsálnak ki vizet, illetve a nagyméretű széklet miatt is fontos, hogy jó nedvszívó aljzat legyen. Napi 10-11 órát világítok nekik, 80 W-os izzóval, ami biztosítja a nappali 28-30°C-ot. Éjszakára lehülhet szobahőre a terrárium, de 22-25°C alá nem jó, ha lecsökken.
Mivel ezek a kígyó csak ennének, ezért ajánlom külön etetni őket, én is így teszem. A hímet hetente etetem 1-2 nagy patkánnyal, a nőstényt viszont 2-3 naponta kell etetni! A takarmány legnagyobb része nálam egér és patkány, viszont 20%-ban adok a rágcsálók mellé halat, csirkenyakat, napos csibét. Akkor működnek jól, ha mindenféle takarmányt kapnak. Valószínüleg a teknőst is simán megenné.
Ahogy emlitettem muszáj egy nagy medence, amiben a kígyók kényelmesen belefeküdhetnek. A vizet gyakran kell cserélni, mert belehordják az aljzatot, illetve beleüritenek gyakran. Hosszú életű kígyók, hallottam 20 éves és még szaporodó példányról is! Fogságban 20-25 évig elél minden gond nélkül. Szívós kígyó, azonban oda kell figyelni rájuk.
Terráriumi tenyésztésük
Az nőstényemet 1 évesen vettem és kezdtem nevelni. Ivar- és tenyészérettségét 3 évesen érte el, ekkor 2,5 méter volt a kislány. Egy kifejlett hímet vettem mellé külön vérvonalból. A legényke 2 méteres volt kb. és 3 éves. Néhány hónap együttlét után megkezdődtek a párzások. A párzás után a nősténynek a nagy étvágya mégjobban megnőtt. Kétnapotna evett 5-6 nagy egeret, illetve adtam halat, naposcsibét is, minden 5. etetéskor.
A párzástól számítva 55 napon levedlett, ekkor is evett a nőstény! Vedlés után megkínáltam és elfogadta a felkínált egeret. A vedlés után 10 nap alatt letette a nagy méretű tojásait. Az első fészekalj 14 db-ból állt és mind termékeny volt.
A tojások mérete kb: 10 cm és 3-4 cm széles. Csak kacsatojásnak hívom őket amikor tojik. A tojásokat (mozgatás nélkül) óvatosan nedves vermikulitba helyeztem. Én mindig befedem a tojásokat is a keltető közeggel. A tojásokat ezután 25-28°C-os léghőmérsékelű keltetőbe tettem.
A tojások 65 nap elteltével kezdtek kelni. Két nap ücsörgés után mindegyik kiskígyó elhagyta a tojást. A kicsit mérete kb 30-35 cm. Szinezetük világos barna és mustársárga csíkokkal tarkított terepszín. Az első vedlés 7-8 nap után történt meg. Ezután egyesével különtettem őket és megkínátam szopósegérrel. Mindegyik evett, ezután hetente ettek.Rendkívül gyorsan nőnek, egy évesen 60-80 cm-esek is lehetnek.
Amikor kikeltek a kicsik, szinte egyidőben tojta a nőstény a következő fészekaljat ami 10 tojásból állt.Összességében elmondható, hogy szapora, nagyon jól tartaható kígyó. Nagyon szépek és érdekes életmódjuk miatt javaslom mindnekinek a tartását, de NE siessük el!
Szerezzünk tapasztalatot más fajok tartásában is, azután jöjjön a hamiskobra.
Köszönöm a jó tanácsokat és tapasztalatokat Dr. Vincze Zoltánnak, Rácz Attilának és Lovas Józsefnek!
Felhasznált irodalom:
https://www.kaieteurnewsonline.com/2016/04/24/south-american-water-cobra-hydrodynastes-gigas/
http://www.reptaquatics.com/node/170
http://www.terrarium.com.pl/2221-hydrodynastes-gigas-zabojad-argentynski/