-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
sofőr
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Csomagoló - Webshop Munkatárs
2024. 12. 04
-
Csomagoló
2024. 12. 04
-
Raktáros - Targoncás
2024. 12. 04
-
Biztonságtechnikai mérnök, projektvezető
2024. 12. 04
-
Hegesztő munka szállással Mór
2024. 12. 04
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amikor energiatakarékosságról beszélünk, sokan csak az áramra gondolnak, pedig közel sem csak arról van szó. Eléggé szerteágazó terület ez, melynél sok helyen kifolyhat a kezünkből az energia, ha nem figyelünk oda. De szerencsére jó helyen vagy, ha olvasod ezt a cikket, ugyanis mutatok neked 5 lépést, amivel garantáltan energiatakarékosabb lehetsz.
1. Spórolj a vízzel
Energiatakarékossági szempontból kifejezetten fontos, de a bolygónk és ivóvízkészletünk védelme szempontjából éppúgy. Sajnos hajlamosak vagyunk pazarolni a vizet, ami abszolút nem ideális, sem energetikai szempontból, sem a jövőre nézve. Fontos, hogy odafigyeljünk rá, legyen akár csak annyi, hogy elzárjuk a csöpögő csapot. Emellett kertes háznál gyűjthetjük az esővizet, és azzal locsolhatunk. Kád helyett használjuk a zuhanyt. Ne folyó víz mellett mosogassunk vagy mossunk fogat. Használj porlasztófejjel ellátott csaptelepeket.
2. Spórolj az árammal is
Ez az a terület, ahol igazán sokat tudsz spórolni, ha odafigyelsz. Ahol általában nem csak egy percre vagy még kevesebbre (pl. kamra) használod a világítást, oda érdemes energiatakarékos LED izzókat beszerezni. A mosásnál is sokat spórolhatsz, ha nem 50-60 fokon mosol, hanem csak 40 fokon. Ráadásul jól gondold meg azt is, hogy a szárítás funkciót mikor használod, mert nyáron gyakorlatilag értelmetlen, a teregetéses szárítást preferáld.
3. Energiatakarékosság, beruházással
Az elavult technológiák (pl.: régi tévék, hűtők, mosógépek, stb.) nagy energiafogyasztók, melyeket érdemes lehet újra cserélni. De ahogy említettem is, a világítási rendszert is érdemes felújítani, LED izzókkal felszerelni. Ahogy szintén lehet a beruházás része a csaptelepek porlasztófejjel való felszerelése.
Érdemes hosszú távon gondolkodni, és ha szükségét érzed, ruházz be pár energiatakarékosabb háztartási készülékre, illetve a fent említett dolgokra. Ha ez nem megy saját zsebből, keress egy kis összegű személyi hitelt, ami megfelel, és mehet is a beruházás. Hidd el, hamar meg fog térülni.
4. Beszéljünk a stand-by üzemmódról
Régóta, sokan és sokat beszéltek, beszélnek róla, mégis még mindig nem veszik elég komolyan. Pedig fontos tudni, hogy ha egy elektromos készüléket stand-by üzemmódba, azaz alvó állapotba helyezünk, azzal nem kapcsoljuk ki igazán. A készüléknek ekkor is van energiafelvétele, csak sokkal kevesebb, mint teljes működés közben. Ugyanez van a töltőkkel, melyeket a konnektorban hagyunk, azok is szépen lassan, de feleslegesen zabálják az áramot, növelik az áramszámlánkat. Épp ezért érdemes stand-by helyett kikapcsolni az eszközeinket, és a töltőket kihúzni, ha nem használjuk őket.
5. Nagyobb energetikai beruházások
Most nem megyünk bele részletesen, de hosszú távon szem előtt kell tartanod a nyílászárók cseréjét, a hőszigetelést, a napelemrendszert, stb. Bár ezek hosszabb távon térülnek meg, nagyobb energiaspórolást tesznek lehetővé.