5
Teknősök veszélyeztetik a természetes élőhelyeket
Azok a szárazföldi és vízi teknősök, amelyeket csatornákba, tavakba dobnak, veszélyeztetik más állatok természetes élőhelyét és betegségeket terjesztenek. Az Egyesült Királyságban ez már olyan szintű problémát jelent, hogy a brit állatorvosok az egzotikus állatok importjának leállítását követelik.

A szigetországban az utóbbi három évben majdnem 70 százalékkal nőtt a teknősök, a kígyók, a gyíkok, a trópusi halak és a papagájok behozatala. A Brit Állatorvosi Egyesület (BVA) és az Állatjólét Alapítvány szerint ez ma a legfontosabb állatjóléti probléma Nagy-Britanniában. Az állatorvosok követelése viszont ütközik a nyolcmillió hüllőtulajdonos véleményével, akik nem lennének hajlandók lemondani kedvenceikről.

Teknősők
Teknősők

 

Az állatorvosok tiltakoznak

˝Az a gond, hogy hóbortokat és divatokat követünk az állatokkal,˝ mondja Peter Jinman, a Brit Állatorvosi Egyesület állatjóléti bizottságának elnöke. ˝Az 1990-es években vetítették a Tini Nindzsa Teknőcöket és mindenki teknőst akart. Az emberek nem fogták fel, hogy a teknősök akár 30 évig is simán elélhetnek és, amikor megunták, bedobták őket a tavakba, azok pedig megették az ebihalakat.˝

Teknősők menetelnek
Teknősők menetelnek

 

Hüllődömping


Tavaly nyolcmillió hüllőt hoztak be az Európai Unióba és közel 200,000 hüllő érkezett az Egyesült Királyságba, Unión kívüli országokból. Denis és Phil Fraint, akik a ˝Reptile Rescue Den˝-t vezetik az angliai Bolton mellett, elárasztják kérésekkel, hogy találjanak otthont vízi teknősöknek, keselyűteknősöknek, szalagos tigrispitonoknak és gabonasiklóknak. Mrs. Fain szerint már túl sok szárazföldi és vízi teknős van, az emberek pedig folyókban és tavakban hagyják őket.

Úszó teknős
Úszó teknős

 

Nem csak a teknősökkel van gond

 

A brit állatorvosokat aggasztja a többi egzotikus állat illegális kereskedelme is. Egyikük szerint ˝tíz évvel ezelőtt jákópapagájokat hoztak az országba, most a jákópapagájok behozatala tilos, de még mindig hozzák őket, hamis iratokkal.˝ Fogságban tenyésztenek papagájokat az Egyesült Királyságban, Németországban és Hollandiában is. Egy tenyésztőnél nevelt jákópapagáj megközelítőleg 900 fontba (300 ezer forint) kerül. Ezzel szemben egy illegálisan behozott papagáj, amely Afrika vadonjaiban nőtt fel, csak 200 fontba (67 ezer forint) kerül, viszont betegségeket hozhat az országba. A legfőbb gondot azonban a szárazföldi teknősök jelentik, mert ezek szalmonellát, coli baktériumot és herpesz vírust hordozhatnak, és megfertőzhetik a bennszülött állatokat. A vízi teknősök is veszélyt jelentenek, mert megeszik a halakat és a rovarokat és szalmonellát visznek a vízbe.

Érdeklődő teknős
Érdeklődő teknős

 

Az ellenvélemény


Chris Newman-t, a Brit Herpetológiai Szövetség elnökét egyre több állatorvosi intézmény hívja, az egzotikus állatok behozatalának betiltását kérve, de ő nem ért velük egyet. ˝Az az alapvető gond, hogy az állatorvosok nem szeretik az egzotikus állatokat, mert nem annyira érzékenyek, mint a macskák és a kutyák. Romlik az üzletük. Ha Mr. Jinman-nek és a szakértőknek van bizonyítékuk az egzotikus fajok okozta gondokról, akkor tegyék le az asztalomra és nézzük meg˝ - hangzik az ellenvélemény.

értékelés