Különleges, tompaorrú krokodilok születtek a Szegedi Vadasparkban

2 tompaorrú krokodil kelt ki a tojásokból a Szegedi Vadasparkban, a jó hír pedig az, hogy már látogathatók!

A Szegedi Vadasparkban 2012 óta gondozzák a tenyészpárt a tompaorrú krokodilok európai törzskönyvi programjában. Bobó és Barbi igazi mintaszülők, már hosszú ideje, évről évre sikerrel nevelik fel kicsinyeiket, a hüllőktől nem megszokott gondoskodással. A gondozók kezdetben kivették a tojásokat a szülők által az infralámpa alá épített költődombból, hogy inkubátorban keltessék ki őket, majd - a törzskönyvvezető tanácsára, aki személyesen nézte meg tartóhelyüket - teljes mértékben a szülőkre bízták a feladatot. Idén 2  kis tompaorrú krokodilt fedezhetnek fel az éles szemű látogatók a medencéjükben, amelyek júliusban keltek ki a parton épített költődombban elhelyezett tojásokból.

Gondos krokodilszülők

A krokodilfélék mind anatómiájukat, mind ivadékgondozásukat tekintve sokban különböznek a többi hüllőtő. Bár tojással szaporodnak, nem hagyják azokat magukra. A fészekrablóktól védik a tojásokat, a kikelésre kész fiókák kvartyogó hangjára felfigyelve segítenek a kelésben, majd akár 1-2 évig is védik utódaikat.

Sok kisebb-nagyobb ragadozó veszélyezteti az ekkor még védtelen krokodilokat, így az őrzésre szükség is van. A Szegedi Vadasparkban nemcsak Barbi, az anya, hanem az apa, Bobó is szerepet vállal ebben, hevesen figyelmeztetve a gondozókat is, ha túl közel merészkednének az ifjakhoz.

Egyre kevesebb a tompaorrú krokodil

Bár a tompaorrú krokodil a legkisebbek közé tartozik családján belül - a legnagyobb egyedek sem nőnek kétméteresnél nagyobbra, tömegük 22-30 kilogramm - kifejezetten erőteljes testfelépítésű faj.
A legtöbb krokodilt a bőréért irtják, jobb esetben tenyésztik. A tompaorrú krokodil erre a célra nem hasznosítható, azonban húsát szívesen fogyasztják, és emiatt élőhelyén, Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben vadásszák is, veszélyeztetettségének ez az egyik fő oka. Számuk ma már a különböző becslések szerint csupán 25 és 100 ezer tehető. A világ állatkertjeiben mintegy 200 egyede él.

A felnőtt krokodilok halakkal és kisemlősökkel, a kicsik még rovarokkal, például sáskával táplálkoznak, amelyet a vízbe szórnak gondozóik. Később térnek át etetésük során a kisebb gerincesekre, ahogy a krokodilok mérete és étvágya ezt lehetővé teszi.
A tompaorrú krokodilok többnyire 2-3 utódot nevelnek fel sikeresen, amelyek más állatkertbe kerülnek. A mostani szaporulatra is jelentkezett már egy állatkert, így valószínűleg pár hónapon belül el fogják hagyni szegedi otthonukat.

 

Forrás: MTI

Címlapkép: Wikipédia

értékelés