-
takarító
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
karbantartó
-
óvodapedagógus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
Targoncavezető - raktáros
2025. 02. 01
-
Projektvezető (Veszprém megye), (Fejér megye),
2025. 02. 01
-
French speaking Financial Operations Specialist
2025. 02. 01
-
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
2025. 02. 01
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az Új-Zélandi óriási védelmi erőfeszítésnek a tárgya, mely bevezette a tuatarát több part menti szigetre, része a sphenodontidae or rhynchocephalian családnak, amely úgy tartják, hogy a dinoszauruszokkal egy időben alakult ki, de aztán kihalt, mielőtt az az utolsó dinoszaurusz kihalt volna. Úgy tűnik, a tuatara tovább fejlődött és életben maradt a saját szigetén, hogy a jelenleg ismert sphenodon punctatus-á fejlődjön.
Számos elmélet látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy ez a különleges lény hogyan maradt életben. Elég sebezhető állat, lassú mozgású és hosszú, általában éjszakai életet folytat, tojásrakó, nagyon fiatal utódai a patkányok ragadozásának vannak kitéve. Figyelemre méltó, hogy napjainkban a tuatarák száma több mint 60.000-re tehető, amely nem kis mértékben a természetvédelmi erőfeszítéseknek köszönhető.
Habár korábban úgy gondolták, hogy két tuatara faj él kölönböző szigeteken, egy 2009-es tanulmány kimutatta, hogy a variációk földrajziak voltak, így most a tuatarákat kizárólag csak a sphenodon punctatus-ként osztályozzák. A squamaták és sphenodontidák hierarhikus osztályai, a gyíkok és tuatarák, mind Lepidosauriák osztályába tartoznak, mivel számos hasonló tulajdonsággal rendelkeznek. Míg a tuatara első pillantásra egyfajta gyíknak tűnik, sok alapvető különbség van köztük.
Általában a gyíkok sokkal fejlettebb és rugalmasabb csontvázzal rendelkeznek és szerveiknek is sokkal fejlettebb evolúciós ismertetőjelei vannak, a tuatarákénál. A tuatara csőre egy megkülönböztető jegy. A tojónak van egy szarus kinövés az orrán amelyet a tojáshéj feltörésére használ, mint a bébi teknősbékák és krokodilok.
A tuatara állkapcsa egy ponton függ, amely a koponya hátsó részén van, hasonlóan hüllő őseihez, mivel a legtöbb gyík állkapcsa leesik vagy lóg, és egy alsóbb ponttól, amely a legtöbb gyík által birtokolt további izomzattal együtt több rugalmasságot ad a gyíknak az eledel vagy zsákmány megevésekor. A tuara szokatlan sajátossága a kétsoros felső fogsor, és e kettő közé esik az alsó fogsor. Mozgatja az állkapcsát, hogy lehetővé tegye zsákmánya keményebb csontjainak összezúzását.
Több kevésbé látványos különbség van a tuatara és a gyík között, néhány közülük meglehetősen összetett, főként az idegrendszerükben és a belső szerveikben. Továbbá a tuatara a hűvös klímát kedveli, amely a lassú metabolizmusával együtt lehetővé teszi, hogy tovább éljen, mint a gyíkok. Megfigyelések szerint 35 év körül élnek a vadonban, de sokkal tovább, akár több mitn 100 évet is fogságban.