Nem tudod pontosan mit eszik a vörösfülű ékszerteknős? Olvasd el a cikkünket, és tápláld helyesen!

A vörösfülű ékszerteknősnek állati és növényi alapanyagokból készült vegyes táplálékra van szüksége. Mégis, a fiatal teknősöknek több állati proteinre van szüksége, a fiókák húsevőkként kezdik. Még az is jó ötlet, hogy adjunk növényi táplálékot is a fiatal teknősnek, akkor is, ha az nem eszik belőle, amíg nem lesz idősebb (a kínálással legalább azt elérhetjük, hogy később kevésbé fognak idegenkedni tőle, ha már fiatalon megkóstolták). A felnőtt teknős étrendjének már jelentős részét a növényi táplálék teszi ki.

A protein mindenek előtt

A csomagolt teknőceledel és a vörösfülű ékszerteknős

A kereskedelemben kapható pelyhek kényelmes megoldásnak tűnnek, meglehetősen táplálóak és hasznosak, mivel megfelelő arányban tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat. Azonban, ahogy a mondás tartja, a változatosság sosem árt. A változatos étrend sokkal jobb, mint az egyoldalú. A kereskedelemben kapható teknőseledel, mint egy friss étel-változat, egy szélesebb körű tápanyagkeveréket kínál, más formában (mely ebben a formában jobban felszívódik, mint természetes állapotában). Ugyanúgy, a nagyobb ételválaszték jobban ösztönzi a teknőst. Az élő prédák különösen jók, mert a teknős gyakorolhatja a vadászatot, ahogyan azt természetes élőhelyén tenné. Általában ajánlott, hogy a csomagolt eledel csak az ételek 25 %-át  tegye ki az alábbi elemekből.

a teknősök szeretnek csemegézni

Táplálékváltozatok teknősök részére

Tápláló ételek: földigiliszták, tücskök, lárvák, selyemhernyók, vízicsigák, férgek, vízibolhák, rákok, krill,ek lisztkukacok. A nagyon kicsi teknősöknek az ételt apróra kell darabolni. A nagyobbaknak nagyobb darabokat is lehet kínálni, mint például az ebihal, vagy az apró halacskák, bár az utóbbiak egyes szakértők szerint parazitákat hordozhatnak.

Leveles zöldségek: pitypanglevél, kelkáposzta, mustárlevél, kínai káposzta. Jégsalátát nem szabad adni a teknősnek, mert aligha tápláló, viszont sötétzöld levelű római salátát kis mennyiségben adhatunk.

Vízinövények: az akváriumba tehetünk vízinövényeket, a teknősök szeretnek csemegézni. Gyakran esznek vízalatti növényeket, mint amacharis, vízijácint, békalencse, vízi saláta, tündérmoha, békatutaj.

Más zöldségek: sárgarépa (levele is), tök, zöldbab.

Kiegészítők: egy jó, hüllőknek való kalciumos multivitamint, D3 vitaminnal hetente többször is belekeverhetünk az ételükbe. Szintén jó kalciumforrás, ha szépiacsontot teszünk a teknős akváriumába. a boltban ezeket gyakran a madár-részlegen találjuk. Elhelyezhetjük az akváriumban, vagy lebeghetnek a vízen.

Adhatsz friss gyümölcsöket is, de ne sokat!

Etetési tippek a teknőshöz

Jó dolog a vadon fogott élő préda és a növény mindaddig, amíg azok biztosan rovarirtószer-mentesek. A zöldségeket jobb, ha felaprítva kínáljuk, különösen a kisebb teknősöknek.

Sok szakértő olyan friss gyümölcsöket ajánl, mint például a banán, a bogyós gyümölcsök, az alma és a dinnye. Ezek azonban nem a teknős természertes étrendjének kitevői, hasmenést is okozhatnak. Ezért csak nagyon kis mennyiségben adjunk belőlük.

Ne etessük a teknőst fagyasztott hallal, vagy legalábbis ne túl gyakran, mert a fagyasztás néhány halfajtában megnöveli egy olyan enzim szintjét, amely elpusztítja a B1 vitamint.

A főtt csirkehús és főtt, sovány marhahús nem kínál kiegyensúlyozott táplálékot és gyorsan szennyezik a vizet is. Csak nagyon ritkán adjuk ilyet a teknősnek, és ha lehet , tegyük külön etetőmedencébe.  A baktériumfertőzés veszélye miatt sose adjunk nyers csirkét, vagy húst a teknősnek!

értékelés