Madárpókok, egy színes család
Mennyi ideig él egy madárpók? Halálos-e a madárpók csípése? Szőnek-e a tarantulák pókhálót? 

A madárpókok családja több, mint 800 fajt számlál, a kereskedelemben már több, mint 100 faj van jelen, melyeknek jó része már sokadik generáció mesterséges környezetben. Hogy kinek mi a szép, ízlés dolga, rengeteg variációt megtalálni, a karcsú rejtőszínű, rajzolatos falakó vadászoktól a kistestű élénk színezetűeken át a visszafogott tónusú „tankokig", és persze ezen tulajdonságok variációi is. Tehát mindenki megtalálhatja a számára legszebbet, legjobbat, a hobbisták ezen belül is specializálódnak.

 

 

madarpok-haloja
A madárpókok családja több, mint 800 fajt számlál

 

 

Mennyi ideig él egy madárpók?

A madárpókok nőstényeinek fajtól függően 8-30 év az átlagéletkoruk, általában 11. vedlésre érik el az ivarérettséget, mely 1,5 évtől 8 évig is húzódhat, ezután életük végéig általában évente egyszer vedlenek. A hímeknél más a helyzet, ők 1-8 évig élnek, ha elérik az ivarérett kort (általában 10. vedlésre) többet már nem vedlenek, feladatuk, hogy sikeresen pározzanak és átadják a génjeiket.

 

A madárpók vedlése

Az ízeltlábúak külső vázát kitinkutikula képezi, mely nem képes az állattal együtt nőni, továbbá akármilyen ellenálló anyagról van is szó, folyamatosan kopik, elhasználódik. Ezért a madárpókok időről-időre növesztenek a régi alatt egy új bőrt, hogy a régit lerepesszék magukról, és az új a levegőn megszilárduljon. A vedlés egy nagyon kényes, veszélyes időszaka az életüknek. Ilyenkor a szájszervük elülső szakaszát is levedlik, ezért a vedlést megelőző és követő időszakban, akár több hónapig nem is esznek. Viszont az új kutikulának köszönhetően új, vastagabb és színesebb könnyűpáncéllal rendelkezik majd pókunk.

 

 

Brachypelma-klaasi
Brachypelma klaasi

 

 

A madárpók hálójában

Mára közismert tény, hogy a pókháló a Föld nevű bolygó egyik legnagyobb szakítószilárdságú anyaga (a legjobb acél háromszorosa) melynek ipari gyártásával régóta kísérleteznek.

Klasszikus hazai pókoknál ismert fogóhálót nem szőnek a tarantulák, ők inkább puszta erejüket, gyorsaságukat vetik be vadászat során. De ők is rendelkeznek a hálószövés képességével, amit általában étkezés előtt szoktak gyakorolni: „megterítenek" maguknak, hogy a lehullott morzsákat tisztán fölvehessék, illetve vedlés előtt leszőnek egy bizonyos területet, hogy megfelelő védelemben és tiszta körülmények között tudjanak levedleni. Egyes fajok fészeképítés céljából szőnek hálószobát, olykor lombkoronába, 60 m magasan. Nemrég kimutatták, hogy egyes fajok, mint pl. az Aphonopelma seemanni lábaiból is képes hálót kibocsájtani a tökéletesebb tapadás érdekében.

értékelés