Ízeltlábúak: miért világít a szentjánosbogár?

5
Ízeltlábúak: miért világít a szentjánosbogár?
Nappal észre sem vesszük, hiszen a laikus szemlélőnek ő is csak ugyanolyan bogár, mint a többi. Sötétedés után azonban "királyfi lesz a békából": a repkedő fényes pont igazi látványosság. Lássuk, mi a magyarázat a jelenségre! 

A szentjánosbogár okkal világít

Kb. 200 különböző szentjánosbogár fajt különböztetünk meg. Egyes fajok esetében csak a nőstény képes világítani. A fény kibocsátásának két célja van: a zsákmány elejtésében és a párkeresésben is szerepet játszik.

A szentjánosbogár igen rafináltan kombinálja e két célt: tudniillik a szaporodást illetően nincs "átjárás" a fajok között, vagyis minden faj csak saját fajtársaival tud utódot nemzeni, sőt, fényjelzésük is fajonként eltérő. Egyes fajok nőstényei azonban képesek utánozni egy másik faj villantásait, s ezzel odavonzzák a hímet, majd egyszerűen felfalják.

izeltlabuak-szentjanos-bogar
Nappali fényben így néz ki a szentjánosbogár

 

A fényt a potroh elülső része termeli, a világítósejtek (fotociták) segítségével. Ezek belsejében luciferin képződik, amely oxigént tartalmazó környezetben (így a levegőben is, mely a potrohon található légcsöveken jut be az állat testébe) átalakul, s fényrészecskéket (fotonokat) bocsát ki.

 

 

De akkor hogyhogy csak éjjel világít a szentjánosbogár?

A szentjánosbogár képes a fényjelzés időzítésére, nappal nem pazarol. Idegrendszere képes ingerekkel szabályozni, hogy mikor szabaduljon fel nitrogén-monoxid. Ez az, ami segít, hogy a mitokondrium nevű szerv ne dolgozzon fel oxigént, amely így eljuthat a potrohba, ahol a fenti folyamatoknak megfelelően így beindulhat a fényképzés, s kezdődhet a társkeresés.

A hím szentjánosbogarak, amelyek a nőstényeket villódzó fénnyel vonzzák magukhoz, ajándékokat is bevetnek a csábításhoz - derítették ki amerikai kutatók.

 

szentjanos-bogar
Éjjel így világít a szentjánosbogár


Rövid, de intenzív életet él

A párzási időszak júniusban kezdődik: a nőstények jóval nehezebbek a hímeknél, legtöbbjük nem is tud repülni, ezért a fűben várja a hím érkezését. A párzást követően a földbe rakják tojásaikat, melyekből 20 nap múlva kelnek ki a lárvák. Érdekesség: a tojás és a lárva is világít (halványan), ez azt jelzi, hogy életképes. A lárva-állapot 2 évig tart, amelyet mindössze 2 hétnyi villógó bogár-élet követ.

Kihalófélben a szentjánosbogár

A szentjánosbogár sok kártékony rovart is elfogyaszt, így hasznos állat. Sajnos azonban a levegő és a víz szennyezettsége miatt egyre kevesebb példány marad fenn, s mára már alig láthatóak e különleges, repkedő fénybogarak. A mai fiatalok szerencsésnek mondhatják magukat, ha látnak egy-egy szentjánosbogarat, legtöbbjük csak nagyszüleik elbeszéléseiből hallhat róluk.

A hím szentjánosbogarak, amelyek a nőstényeket villódzó fénnyel vonzzák magukhoz, ajándékokat is bevetnek a csábításhoz - derítették ki amerikai kutatók.>>

Szentjánosbogár rajzás 2020

Az idei rajazás a hűvösebb időjárás miatt még nem indult el (2020.06.20.) az Alcsútdobozi arborétumban, de június végéig  várhatóan elkezdődik az esemény. Részletek itt

szentjanosbogar_rajzas_2020_alcsutdoboz


értékelés