5
Az óriásvarangyok (Bufo marinus) túlszaporodása
Az óriásvarangy, mely a világ egyik lepusztítóbb, terjeszkedő fajához tartozik, Ausztrálián kívül is veszélyeztetni kezdte az őshonos, vadon élő állatok életét. 

Az óriásvarangyok mérgező, toxinos váladékot fecskendeznek az őket megtámadó ragadozók szájába, aminek következtében erősen lecsökkent az őshonos hüllők és erszényesek száma Ausztráliában. Nemrég a tudósok azt is észrevették, hogy ezek a varangyok már Nyugat-Indiában is pusztítják a boákat, ami arra utal, hogy a ragadozók a karibi térségben is veszélyeztetve vannak.

Az óriásvarangy hatalmas méretű varangyfaj, amely a bőrmirigyein keresztül egy bufotenin nevű erősen mérgező váladékot tud kibocsátani. Őshonos élőhelye Dél-Amerika északi részétől, Közép-Amerikán keresztül, egészen az Egyesült Államok déli részéig terjed.

 

oriasvarangy



A XIX. század elejétől egészen a közepéig az óriásvarangyokat szándékosan tenyésztették a karibi térségben, beleértve 1844-ben Jamaikát és a Csendes-óceán déli részét. Azért kezdték el őket tenyészteni, hogy elpusztítsák a cukornád elleni kártevőket, így az egereket és a bogarakat is. Ugyanakkor egyes helyeken káros következménye is volt házi tenyésztésüknek, hiszen hamar elszaporodtak, túlszárnyalva az őshonos állatokat számát.

A közelmúltban és jelenleg is Ausztráliában a varangyok legfőképpen a ragadozó kétéltűek, beleértve az óriás gyíkokat, a kígyókat is, valamint az erszényesek számának csökkentésében játszanak nemkívánatos szerepet. A veszély abban rejlik, hogy a varangyok továbbra is ellepik az ország nyugati részét, Queensland-től egészen Új-Wales déli- és északi részéig. Az óriásvarangyok annyira elterjedtek már Ausztráliában, hogy Queensland állampolgárai tömeges akciót szerveztek a mérgező kétéltűek begyűjtésére, így közös erőfeszítéssel próbálnak ezen kártevők ellen küzdeni.

 

bufo-marinus-beka



A fenyegető veszély terjed!

Napjainkban a tudósok azt vették észre, hogy az óriásvarangyok pusztítják a veszélyeztetett őshonos állatokat a karibi térségekben. Dr. Byron Wilson és kollégái a jamaikai West Indies Egyetemről, kutatásaik során az USA-ban számos olyan óriásvarangyot találtak, melyek mérgezik a jamaikai karcsúboákat (Epicrates subflavus). Ezek a nagy ragadozó kígyók Jamaikában őshonosak.

A boák vagy másnéven az óriáskígyók Jamaika legismertebb őshonos szárazföldi ragadozói. Így is kicsi a létszámuk, mert élőhelyeiket károsítja az emberi beavatkozás is. Kutyákat és malacokat is felhasználnak elpusztításukra. „Ismereteink szerint ez az első hivatalos jelentés a természetben élő ragadozók óriásvarangyok általi veszélyeztetéséről, Ausztrálián kívül.", állítják a Biológiai invázió c. folyóirat szerzői. „Bár az óriásvarangy már több mint 160 éve jelen van Jamaikában, a karcsúboa mégsem tanulta meg elkerülni ezeket a mérgező, ragadozó fajokat."

A kutatók attól tartanak, hogy más őshonos kígyókra is veszéllyel lehet az óriásvarangy elterjedése. Arra is számítani lehet, hogy Jamaikán és a Karibi-szigeteken más állatok is egyre inkább ki lesznek téve az óriásvarangy támadásainak.

értékelés