-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tavaszias meleg lassan előcsalja a barna ásóbékákat föld alatti telelőhelyükről, és nagy csapatokban indulnak szaporodóhelyükre. De sajnos kevesen érnek oda! Segíts te is a természetvédőknek megóvni a a békákat a tömeges gázolástól!
Indul a békamentő akció Farmoson!
A tavaszias meleg lassan idén is előcsalja a barna ásóbékákat föld alatti telelő helyükről, és nagy csapatokban indulnak szaporodó helyükre a farmosi Nagy-nádas felé. A tápió-vidéki természetvédők a vándorlási útvonalat keresztező 311-es műút mentén immáron 4. éve terelő kerítést állítanak fel a békák összegyűjtésére, hogy a tömeges gázolástól megóvják őket.
Az idei évet, a kétéltűeket különösen fenyegető veszélyek miatt a világon a "Béka Évének" nyilvánították. A nemzetközi program védnökségét David Attenborough vállalta el. A globális akciósorozathoz kapcsolódnak a hazai kétéltűvédelmi tevékenységek - köztük a farmosi békamentés is. A mentési akció fő célja a - jelenleg még jelentős - békapopulációk összeomlásának megakadályozása, melyet akár a tömeges gázolás is okozhat.
Békamentő kollégáink számoltak be egy sajnálatos tűzesetről. 2008. február 26-án kora délelőtt tértek vissza arról a területről, ahol az elmúlt héten békamentő akciót szerveztek önkéntesek részvételével. Döbbenten tapasztalták, hogy felgyújtották a békamentő terület egy részét és megközelítően 200 méter leégett az önkéntesek által épített kerítésből. Ellopták a a munkákhoz szükséges egyik hőmérőt is, a szerkezet földbe ásott részét pedig egyszerűen beletörték. A nem várt eset okán holnap (2008. február 27-én) várnak minden segítő szándékú embert, hogy a leégett kerítést újjá lehessen építeni mihamarabb. További információ: Németh András, MME Tápió-vidéki helyi csoport titkár, 20 234 99 94 |
Nem titkolt szándék a közvélemény - kiemelten a fiatal generációk - figyelmének felhívása a kétéltűvédelem fontosságára. Az egyébként nem annyira közkedvelt békák fontos szerepet töltenek be a táplálékláncban, nélkülük a kedvelt gólyák száma csökkenne, míg a kevésbé kedvelt szúnyogok az eddigieknél is több kellemetlenséget okoznának.
2006-ban ezzel a módszerrel több, mint 35.000;
2007-ben pedig 15.356 békát mentettünk meg a gázolástól!
A munkát évek óta a helyi természetvédő szervezetek, önkéntesek, iskolás diákok végzik több héten át, amíg a vándorlási időszak befejeződik. Ehhez a természetvédő munkához várunk idén is segítséget akár egyéni, akár csoportos jelentkezőktől. Külön csoportokként várjuk a felsős általános iskolásokat és középiskolásokat, akiket a szervezők képviselője fogad az előre egyeztetett időpontban.
Ha esetleg csatlakoznál hozzánk, itt olvashatsz néhány jó tanácsot:
Mit hozz magaddal a békamentésre?
- vízálló lábbelit (bakancs, zárt bőrcipő, gumicsizma), mivel a fű még sokszor vizes az esők után
- meleg ruhát, széldzsekit, mivel a nyílt terepen időnként elég szeles idők járnak
- ha van láthatósági mellényt (rikító színű), ebből a szervezők pár db-ot tudnak biztosítani
- barátaidat, osztálytársaidat
- jó kedvedet
Mit hagyj otthon?
A békákkal kapcsolatos előítéleteidet, félelmeidet (a barna ásóbéka nem termel méregváladékot, nem pisil szembe a hiedelmekkel ellentétben, és bár nem a kedvenc állatok közé tartozik, érdemes őt közelebbről
megismerni).
A békamentésre Németh András programvezetőnél kell jelentkezni a 20/234-9994-es telefonszámon, vagy a mmetapio@gmail.com e-mail címen, ahol további információk is kérhetőek a mentésről. A következő mentés: 2008. február. 23.
Meddig tart az akció?
Egész márciusban - sőt lehetséges, hogy április első felében is - folyamatosan várjuk az önkénteseket, iskolás csoportokat a békák megmentésére. A béka-őrjárat mely 1-2 órát vesz igénybe - minden reggel 7 óra körül indul a farmosi vasútállomás közeléből, de nagyobb csoport esetén lehetőség van más időpontban szervezni a mentést (viszont ilyenkor figyelembe kell venni, hogy sokkal kevesebb a béka). Ennek pontos időpontját a fenti számon lehet egyeztetni a vezetővel legalább két nappal előre.
További információ a www.tapiovidek.hu internetes portálon található.
Szervezők:
- Tápió Természetvédelmi Egyesület
- Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
- Tápió Közalapítvány
- Magyar Madártani Egyesület Tápió-vidéki Helyi Csoportja
- Farmosi Életmód Egyesület
- Élővíz Természetvédelmi Egyesület
További linkek az akcióval kapcsolatban: