Hány szemhéja van a macskának?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK macska szem pupilla

Minden, amit tudnod kell a macskád harmadik szemhéjáról – és hogy mit tegyél, ha láthatóvá válik. Amikor a macskád álmosan hunyorog rád, az olyan, mint egy kis szőrös ölelés és egy édes "szeretlek". De mi van, ha a harmadik szemhéj, amely függönyként csúszik át a szemén, szintén megjelenik? És várjunk csak, hány szemhéja van egy macskának?

A válasz attól függ, kit kérdezel. Ezért közelebbről is megvizsgáltuk a témát egy macskaszemorvos segítségével. "A harmadik szemhéj nem igazi szemhéj önmagában," magyarázza Kristin Fischer, DVM, DACVO, kisállat-szemész az Animal Eye Care Associates-ben, Oak Ridge-ben, Tennessee államban. Technikailag ez egy hártya, és kiderül, hogy nem csak a macskák rendelkeznek (vagy rendelkeztek) harmadik szemhéjjal.

A macskád nem úgy látja a világot, mint mi, és ezt nem csak a kíváncsiságnak köszönheti.

"Sok különbség van a macskaszem és az emberi szem között," mondja Fischer, és ezek közül sokan segítenek a macskádnak hajnalban és alkonyatkor vadászni. "Az első és legszembetűnőbb a pupilla alakja." A hosszúkás pupilla közös tulajdonság a lesből támadó ragadozók között, és javítja a mélységérzékelést.

A macskák szemei ragyognak, ellentétben a mieinkkel. Ennek oka a tapetum lucidum, vagyis a szem hátsó részén található fényvisszaverő hártya. Ez lehetőséget ad a pálcikáknak, vagyis a fényérzékelő sejteknek, hogy másodszor is felfogják a fényt, és jobb (de nem tökéletes) éjszakai látást biztosítanak. A macskák szemeiben több pálcika van, mint a mieinkben, de kevesebb színérzékelő sejt, vagyis csap.

Hasonlóan hozzánk, a macskáknak két igazi szemhéjpárja van – egy felső és egy alsó szemhéj mindkét szemükön. "A felső és alsó szemhéjak mellett, amelyeket látsz, a macskáknak van egy harmadik szemhéj vagy hunyóhártya is," mondja Fischer.

A tudósok szerint vannak bizonyítékok arra, hogy az embereknek és más főemlősöknek is volt harmadik szemhéjuk. De mivel mi nem négy lábon járva vadászunk a füves pusztákon, ez a kis maradvány szerkezet, a plica semilunaris, visszafejlődött.

"Az emberektől eltérően a macskák vadászok, és általában olyan területeken élnek, ahol a szemük nagyobb veszélyben lehet a növényektől, füvektől vagy más állatoktól származó sérülésekkel szemben," magyarázza Fischer. "A hunyóhártya vagy harmadik szemhéj védelmi célt szolgál, és segít tisztán tartani a szemet a szennyeződésektől, valamint védelmet nyújt a sérülésekkel szemben." Ezen kívül, hozzáteszi, a harmadik szemhéjban található egy mirigy, amely könnyeket termel és oszt szét.

Néha, de csak egy kicsit, mondja Fischer. Láthatod a macskád harmadik szemhéját, amikor pihen vagy nyugtatott állapotban van. Lehet rózsaszín, pigment nélküli, fekete vagy barna.

"A macskák harmadik szemhéjában kis mennyiségű simaizom található, ami azt jelenti, hogy egy kicsit képesek irányítani a helyzetét," mondja Fischer. De a harmadik szemhéj helyzete és mozgása főként a szem helyzetétől függ.

Általában a harmadik szemhéj "elrejtve ül a szem belső sarkában lévő térben." Ha a harmadik szemhéj kiáll, Fischer szerint ennek orvosi oka van, például fertőzés vagy irritáció.

Ha a macskád harmadik szemhéja szokatlanul látható, piros vagy duzzadt, vagy a macskád vakargatja a szemét, érdemes elvinni állatorvoshoz, hogy felmérje a helyzetet. Fischer szerint a következő gyakori macskaszembetegségek okozhatják a harmadik szemhéj megjelenését:

Nem kell azonnal macskaszemorvoshoz rohanni, mondja Fischer. Először látogasd meg a rendes állatorvosodat. Valószínűleg képesek lesznek diagnosztizálni, kezelni vagy kezelni az alapbetegséget. Ha a macskádnak fejlettebb kezelésre van szüksége (például műtétre), nem reagál a kezelésre, vagy ha az alapvető ok nem azonosítható könnyen, akkor az állatorvosod továbbküldhet egy szakemberhez, mint Fischer.

3_mobile_20250101017_01