1. Csincsilla: tartása, etetése, gondozása - ezekre figyelj
A csincsilla (Chinchilla lanigera), ez a pufók, szürke mókushoz hasonlító barátságos kis rágcsáló Amerika felfedezésével, az Andok-hegységből indulva kezdte meg hódító körútját.
A csincsilla (Chinchilla lanigera), ez a pufók, szürke mókushoz hasonlító barátságos kis rágcsáló Amerika felfedezésével, az Andok-hegységből indulva kezdte meg hódító körútját.
A csuklyás patkány a vándor patkány laboratóriumi célokra kitenyésztett változata, s amiatt, hogy fiatal korban könnyen kézhez szoktatható, ideális társállattá nevelhető.p
Magyarországon 10-15 éve még szinte teljesen ismeretlen volt ez a kedves, félelmet nem érző és mindenre kíváncsi kis degu. Ismerkedjünk meg vele!
A dzsungáriai törpehörcsög Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
A házi egér (Mus musculus) a rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül.
Cicáknál nem javaslom a hormonális fogamzásgátlást, ugyanis a későbbiek során nagyon nehéz újra szabályozni a felborult hormonháztartást és a későbbiek során nagy a daganatos betegségek jelentkezésének veszélye. Ha azt szeretné, hogy a cicája hosszú életű és egészséges legyen, inkább a műtéti ivartalanítást ajánlom, homeopátiás elő- és utókezeléssel.
A cicák már csak ilyenek! Ők szeretnek kezdeményezni, értelmetlen és nem is tanácsos rájuk erőltetni magunkat. A golden retrieverek általában nagyon jó természetűek. Ráadásul, ha kutyája a cicusokkal együtt fog felnőni, nem valószínű, hogy bántani fogja őket.
Az injekció amire gondol a megtermékenyített petesejt petevezetőből a méhbe való lejutását akadályozza meg, és a párzást követő 3. és 5. napon kell beadatni. Van bizonyos kockázata a beavatkozásnak, mert néhány százalékban gennyes méhgyulladást okoz mellékhatásként... Ha nem kívánnak utódokat soha a jövőben az említett kutyustól, akkor a műtéti terhesség-megszakítást, vagyis a vemhes méh és a petefészkek eltávolítását javaslom. Ha viszont szeretnének a jövőben meg kölyköket, akkor a párzást követő kb. 21-24 naposan meg van lehetőség a gyógyszeres vetéltetésre, de sajnos ez nem mindig jár sikerrel. Természetesen a vemhesség fennállását ultrahang vizsgálattal bizonyítani kell, ezt az említett időpontban már el lehet végezni. A gyógyszeres terhességmegszakítás tartamkezelés (14 nap, másnaponta injekció ill. Galastop suspenzio szájon át) Nehéz a költségeket meghatározni, hiszen elég nagy különbségek vannak a rendelők árai között. Összesen kb. 20-25000 Ft-ra számíthat.
A 6 éves rottweiler még nem igazán öreg. Tizenéves kort könnyedén megélhet. Az állandóan jelentkező álvemhesség azonban kockázati tényező. Ha nem akarják szaporítani, nem ártana mielőbb ivartalaníttatni (megelőzve ezzel az esetleges méhgyulladás, tumoros megbetegedések kialakulását). Az ivartalanított állatok rendszerint hosszabb ideig élnek. Kertes házban (ha a kert megfelelő mozgást tesz lehetővé) nem feltétlenül fontos a sétáltatás (azonban ha megteheti, vigye sétákra, kirándulni, társaságba, stb.). Nem baj, ha változatos életet tud biztosítani az állatnak. Az unalom, az ingerszegény környezet pszichés zavarokhoz vezethet.
A szukáknál ajánlatos egy tüzelést megvárni és utána ivartalanítani, de ez ebben az esetben nem járható út. Az ivarérettség kb. 6-12 hónapos kor között jelentkezik (fajtától függően), amely élettanilag az első tüzelést jelenti. Szerintem kb. 2 hónapja van az ivartalanításig. Természetesen vemhes állatot is lehet ivartalanítani, de ez nagyobb és drágább műtét, hiszen a méhet is el kell távolítani.