51. Szakembereink: Dr. Kassay Viktória
"Nagy ajándéknak tekintem a sorstól, hogy olyan munkát végezhetek, ami ekkora örömet okoz a számomra."
"Nagy ajándéknak tekintem a sorstól, hogy olyan munkát végezhetek, ami ekkora örömet okoz a számomra."
"Valószínűleg minden állatorvos számára az igen nehéz esetek, a szinte valószínűtlen gyógyítások a legemlékezetesebbek."
Útlevél kutyáknak, macskáknak és vadászgörényeknek - az ezzel kapcsolatos híradások kapcsán sokan felkapták a fejüket a harmadik állat hallatán. Vadászgörényeknek? Hát ide jutottunk az EU-val, hogy most már a görények is útlevéllel utaznak?
Háziállat TV. Láttad? Olyan, mint a varázsújság a Harry Potterben. Olvasom a cikket és megmozdulnak a képek! Dr. Háziállat, akkor most én kérdezek: a bulldogom beleszeretett egy pincsilányba...
Mindenki hallott már denevéres rémtörténetet: megtámadja az embert, belecsimpaszkodik a hajunkba és vért szív. És ez már biztos? - kérdezné Lusta Dick.
Normális esetben a kölyökmacskák szeme sötétben (természetesen ráeső fényben!) kéken "világít" (tapetum lucidum), felnőtt cicánál ez zöldes-sárgás, hacsak nem kék színű a szeme, mert akkor piros. Bizonyos ritka betegségek módosíthatnak ezen. Úgyhogy ha később sincs változás, nézesse meg szakemberrel.
Néha elképesztő "okosságokat" képesek kitalálni egyes emberek, és sajnos ezeket a minden alapot nélkülöző butaságokat széles körben terjesztik is. Mindezt teszik a laikusok magabiztosságával... Ez akár "rendjén való" is lehetne a nagy számok tükrében, hiszen a deviáns megnyilvánulások az élet minden területén megjelennek. De nem kell őket követni. Ez azonos kategória azzal a gondolkodással, hogy némely szülök nem akarják engedni gyermekeiknek a védőoltás beadását, vagy - mint még szélsőségesebb eset - a "fényevő", aki éhhalálba küldte a feleségét és a gyerekeit "vallási" meggyőződésből. De tudnék mesélni olyan állattartókról is, akik vegetáriusnak akarták nevelni húsevő állataikat... Ma már jogszabály írja elő, hogy az állattartó KÖTELES gondoskodni állata megfelelő szintű állat-egészségügyi ellátásáról (ebbe beletartozik a védőoltások beadatása is). Ha ezt nem teszi, felelősségre vonható. Ha bizonytalan, ne laikusoktól, hanem szakemberektől kérjen tanácsot, azokra hallgasson. Jelen kérdésben az állatorvos a szakember. Az állatorvosok pedig - gondolom hozzám hasonlóan - azt javasolják, hogy az alapbetegségek ellen oltassa be az állatokat.
Az állatok is szépen alkalmazkodnak a változott helyzethez és megtanulnak a beteg lábbal élni, de hátrányt mindenképpen jelenthet a szabadban. Valószínűleg több veszélynek is ki van téve egy ilyen süni és a táplálékszerzés is mehet nehezebben ez a gyógyulás mértékétől is függ. Látatlanban nehéz biztosat mondani. Giliszta helyett lisztkukacot és gyászbogárlárvát kell neki adni azt nagyon szereti. Mindenképpen a szabadba lenne a helye ez így van, azonban keresni kellene egy másik állatorvost aki megnézni azt a lábat mi a helyzet vele. Esetleg felkeresni az állatkertet ahol van hozzá értő, és ha nem is lehet vissza engedni a fajtársaival élhetne. Azt javaslom ezt minél előbb meg kellene tenni, a téli álom előtt.
Felnőtt macskáknál - és kutyáknál is - a tej ivása gyakran okoz hasmenést, és ezt általában pont a laktóz okozza. Jó esély van rá, hogy a laktózmentes tej itatása megoldja a problémát, érdemes kipróbálni. Az anyamacskát egy kölyök szoptatása nem terheli meg túlzottan, főleg ha a takarmányozás kielégítő.
A gyógyuló, pörkösödő sebek viszketnek. Ezért vakarják azokat az állatok. A fül különösen érzékeny, az ott keletkező sebek fokozottan izgatják őket. A gyógyuló sebek kivakarását - különösen macskán - nem könnyű megakadályozni. A védőgallér alkalmazása eredményes lehet, de nem árt tudni, hogy azt a macskák sokkal rosszabbul viselik, mint a kutyák. Ráadásul addig, amíg viseli az állat a gallért, bent kell tartani, mert a gallér miatt a szabadban balesetet szenvedhet. Mindenesetre jó lenne az állatot állatorvosnak is megmutatni, mert a szakadozott szélű, vagy fertőzött sebek lassabban, rosszabbul gyógyulnak.