576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
Hogy egy kutya meddig szülhet még biztonsággal, az elég egyedi elbírálást igényel. Ha volt korábban kölyke, akkor még 6-7 évesen is szülhet. Ha nem volt még kismama, akkor 3-4 éves kora után már ne szüljön. A tüzeléskor megduzzad a péra, vércseppek jelennek meg (néha nem) és laborvizsgálattal is lehet igazolni.
Alapjáraton is hányhatnak a fiatal, habzsoló kutyák. A megfázás és légcsőgyulladás ezt még inkább fokozhatja. Ettől függetlenül nem tudnék nyugodtan lefeküdni este, ha nem javasolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak, nehogy másról legyen szó! :)
A büdös száj oka gyakran az ínygyulladás és a fogkövesség. Persze látatlanban nem lehetek biztos semmiben. A fogkőleszedés ára változó, az állatorvosukat kell megkérdezni, hogy mennyi és kell-e egyáltalán. Egyébként minden altatással járó beavatkozásnak vannak kockázatai. Mindig mérlegelni kell, hogy ezek felvállalhatók-e. A játszási szokások miatt pedig nem kell aggódni. Ő egyszerűen ilyen!
Nagyon sok dologra kell figyelni. Pár száz oldalas könyvek szólnak a dologról. :) Szóval ezt itt nem részletezném. Csak annyit, hogy oltások, féreghajtások, vizitek a dokinál, és a tanácsait mindig meg kell fogadni. Ivarérett kb. 6-7 hónapos kortól lesz a fiú, de a lánnyal előtte is összejöhet, véletlenül. Talán 2 hónaposan azért még nem... de innentől kezdve külön kell őket zárni tüzeléskor, hacsak nem szeretnének kicsiket.
Szerintem irány az orvos. Valószínűleg csúnya, idült, gennyes külső hallójárat-gyulladása van a kutyusnak! Alaposan és szakszerűen ki kell tisztogatni és kezelni megfelelő fülcseppekkel! Otthon ilyen súlyos állapotban már nemigen lehet mit tenni.