576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
Javaslom, vásárolják meg egy könyvesboltban Dr. Fodor Kinga "Mit egyen a kutyám" című könyvét, amiben szinte minden táplálással kapcsolatos kérdésre választ kapnak.
A kiütések, viszketés hátterében többféle ok is szerepelhet. Ezek mindegyike más és más kezelést igényel. Ezért a legjobb szándékom ellenére sem tudok diagnózis nélkül kezelési tanácsot adni. Megértem, hogy a távoli székhelyű állatorvoshoz gondot okoz az állat elszállítása, és a kiszállási költségek is nehézséget okozhatnak, mégis a legjobb, amit tanácsolhatok, hogy a beteget mutassa meg szakembernek. Tekintettel arra, hogy a tünetek hátterében akár rühösség is lehet, jó lenne mielőbb megfelelő kezelést alkalmazni.
A karmok leválása leginkább akkor fordul(hat) elő, amikor valami ok miatt a körömágy gyulladásba kerül, és átmenetileg zavart szenved a vérellátása. Utána elkezd alatta új szaru képződni, és amikor az elkészült, leesik a külső "hüvely". Ha csak egyetlen ujjon fordul elő, nincs igazán jelentősége. Ha többön látták, azért jobb ha megmutatják állatorvosnak.
A kutya valamikor valamilyen hangtól megijedt, vagy kellemetlen hatás érte, - esetleg kölyök korában nem lett megfelelően szocializálva bizonyos hanghatásokra. Egyébként lehet a félelmi tüneten változtatni, de ez több idő és energia befektetést jelent mintha inkább beengedné a lakásba!
- A domináns kutya mellé jobban át kellett volna gondolnia, hogy valóban kell-e egy másik kutya. - Már néhány hónappal korábban tenni kellett volna annak érdekében valamit, hogy a kutya dominanciája csökkenjen, - többek között ivartalaníttatni. - A két kutyát semleges környezetben kellett volna szocializációs tréninggel össze ismertetni, szoktatni. - A kennelbe zárás és az elkülönítés csak tovább rontja a helyzetet. - Csak fegyelmezéssel nem lehet a szocializációs hiányokat, a dominanciát és az esetleges túlzott terület-vagy személyvédelmi tüneteket megoldani. - Annak a jelenlegi helyzethez nem sok köze van, hogy korábban volt egy társa, úgyszintén a szomszéd kutyához való viszonynak sem. Használható és a kölyök kutya biztonságát garantáló tanácsokat csak az idős kutya testbeszédjeleinek valamint az adott helyszín ismeretének függvényében lehet adni. Hasonló helyzetmegoldásokkal kapcsolatosan még a szakkönyvek is, általános szinten oldalakon keresztül foglalkoznak, az esetleges specialitások figyelembevonása nélkül. Ajánlott minden további próbálkozást egy mind a két kutya számára semleges területen, esetlegesen más kutyák jelenlétében végezni.