576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
A hányás egy olyan tünet, amit rengeteg féle ok, betegség, állapot kiválthat. Ezek között egy esetleges mérgezés csak egy lehetőség, de egyetlen! Sőt, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy a hányást valami más ok idézi elő. Találgatások helyett inkább meg kellene mutatni állatorvosnak, mégpedig minél előbb! A késlekedés szerencsétlen esetben akár a kutya életébe is kerülhet (pl. egy bélelzáródás esetén).
Kedves Gazdi! A konzerv jó választás. Lehetőség szerint minőségi, idős kutyának való eledelt válasszon. A tojás sárgáját főzve adja, mivel nyersen megköti a B-vitamint. Ne hagja, hogy kutyája elhízzon. Időnként keresse fel állatorvosát egy egészségügyi vizsgálat céljából (melyet a vakcinázásnál amúgy is meg kell ejteni, hiszen csak egészséges állat vakcinázható). Üdvözlettel: a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet csapata.
A könnyelvezetés hiányából sok probléma adódhat, akár a szeme is "rámehet". Az esetet bízza szemész-specialistára!
Azért akar kiugrani az öléből, mert az ölében van. (Nincs lába a kutyának ? :) ) Minden kutyának szüksége és igénye van a fajtársakkal való kapcsolatfölvételre. Azt, hogy ezek a kontaktusfelvételek problémamentesen történjenek, a fajtársakhoz történő szocializációval lehet elérni (a leghatékonyabban a 8 - 16 hetes kor között kivitelezhető!) amelynek esetleges elmaradása később is, megfelelő szakértelemmel pótolható.
Kedves Gazdi! Igen, előfordulhat, hogy epilepsziáról van szó. A pontos diagnózis felállításához, valamint a gyógyszeres kezelés beállítása előtt szükség lenne egy részletes belgyógyászati, neurológiai kivizsgálásra valamint egy részletes kórelőzményfelvételre is. Azt tanácsolom Önnek, hogy keresse fel a www.kutyaepilepszia.hu oldalon az Önhöz legközelebb eső Epilepszia Centrumhálózathoz tartozó állatorvost, aki a továbbiakban a segítségére lesz. Amennyiben hozzánk fordulna a továbbiakban, akkor kérném előzetesen szíveskedjen időpontot kérni a vizsgálathoz. Tisztelettel: dr Molnár Eszter