576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
A "meghágást" követő 2. és 5. napon (készítménytől és állatorvostól függ, meg kell kérdezni) van lehetőség hormonálisan (injekcióval!!) megakadályozni a "meghágás" következményét. Ennek az injekciónak vannak mellékhatásai (esetleges méhgyulladás), amiről tudni kell, ezt részletesen elmesélik a kollégák. Más lehetőség ilyenkor nincs (főleg ha később még szeretnének kölyköket és ezért a műtét nem jön szóba...), maximum reménykedni lehet, hogy a hágás nem jár "következményekkel"! :)
A kutyának juvenilis vaginitise van, magyarul fiatalkori hüvelygyulladás. Antibiotikumos kezelés - hüvelyből bakteriológiai mintavétel után - célzottan javasolt. A kórkép általában makacs, nehezen kezelhető, de nem súlyos és az első tüzelés után megszűnik. Segíthet még a hüvely Betadine-os öblítése is, katéterrel, mélyen befecskendezve az oldatot. Ha sokszor van vizeletürítési ingere, az is lehet a hüvelygyulladástól. Ha a vizeletet nem hasüregen keresztüli punkcióval vették a hólyagból, akkor a gyulladt hüvelyből a pisi bemoshat fehérjét a vizeletvétel során, ami megtévesztő lehet.
Igen, valószínű, hogy fogváltásról van szó. Ettől csontot ehetne, de én ettől függetlenül nem javaslom a csont rendszeres etetését (legfeljebb puha csirkecsont, módjával!), mert csak gond szokott lenni belőle (beakad, elakad, obstipatio, felsért, megsért...) és az örömön kívül, amit okozunk vele, semmiféle élettani és táplálási előnyt nem jelent.
Sehogy. Nekünk is volt ilyen kutyánk. Ő ilyen. Szexuálisan hiperaktív, túlfűtött :). Olyan, mint Dr. Dug Ross a Vészhelyzetből vagy Dr. Christian Troy a Kés/Alattból, vagy Berényi Miki a BK-ból :)! Az ivartalanítás segíthet, ha nem szeretnének tőle utódokat.
Talán epilepszia. Mindenképpen ki kell vizsgáltatni, főleg ha többször is előfordul a dolog.