591. Melyek az ősi magyar kutyáink?
Legrégebbi megmaradt állatfajtánknak talán a kuvasz és a komondor tekinthető. E nagy termetű, erős és bátor fehér színű kutyák kísérői, terelői, őrzői lehettek már a honfoglaló magyarok nyájainak és gulyáinak is.
Legrégebbi megmaradt állatfajtánknak talán a kuvasz és a komondor tekinthető. E nagy termetű, erős és bátor fehér színű kutyák kísérői, terelői, őrzői lehettek már a honfoglaló magyarok nyájainak és gulyáinak is.
Eredete máig sem tisztázott ennek a szokatlan megjelenésű,- a lábai, a farka és a feje kivételével - szinte teljesen csupasz kutyának.
A katonaként is bevált - sokszor az óriás schnauzerrel kevert - orosz fekete terrier élénk, gyerekszerető és kiváló társállat. A családosok körében is kedvelt és elterjedt kutya.
A phaléne az álló fülű papillon lógó fülű testvére, és ennek megfelelően hasonló kaliberű, fékezett habzású kutya.
A papillon neve franciául pillangót jelent. Elegáns, akár egy előkelő francia dáma. Pillangószerűen álló fülei ellenére a kutya kis helyen is elfér, feltűnő jelenség.
A tüzelés elején még nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy foganjon a szuka. Szerintem nincs ok az aggodalomra, hiszen ilyenkor még általában nem is tűri a kan közeledését. A ciklus 9-18 napja között azonban már vigyázni kell.
Minden állat esetén számolni kell azzal, hogy minden beavatkozás és így az altatás is kockázattal jár. Ez fokozódhat bizonyos fajták esetén (pl. bulldogok, stb.), de betegségek, idős kor, stb. esetén is. Minden állatorvos törekszik arra, hogy minél kisebbre csökkentse ezt a kockázatot. Viszont ha valami miatt mindenképpen műteni kell az állatot (pl. szemműtét), akkor ha aggódunk, ha nem aggódunk, akkor is el kell végezni a beavatkozást, függetlenül a kockázattól, hisz egyébként mitől gyógyulna meg? Azért (bár sajnos előfordul! és - nálunk legalábbis - pont akkor, amikor "túlzottan" aggódik a gazdi, de ez már misztikum!) nagyon ritka manapság, hogy nagy baj legyen egy altatásból... A műtét utáni teendőkről a kezelő állatorvos tájékoztatást fog adni!
A kutyát le lehet szoktatni a macskák üldözéséről, de külön kell választani a biciklihez szoktatástól. Csak akkor érdemes ilyen formában futtatni, mikor már nem befolyásolják a macskák. Séták alkalmával legalább egysoros lánc nyakörvet érdemes rátenni és egy hosszú pórázt. Lehetőleg vászonpórázt, mert könnyű és ki lehet mosni. 5-6 m hosszú legyen. A séta alatt, szándékosan olyan területre kell vinni, ahol biztosan találkozik macskával. Ha a macska után akar futni, erősen megrántani, és egy határozott tiltószóval ("fújj", "nem", "rossz") visszarendelni láb mellé. Ha ez már rövid távon működik, ki lehet engedni a pórázt hosszabbra. Ha így a macska után szaladna, akkor egy kicsit engedni kell a pórázon, majd egy erős rántással megállítani és visszahívni. A tiltószót, feltétlenül használjuk ebben az esetben is! Csak abban az esetben próbálkozzunk a kerékpárral, ha ez már séta közben működik, és feltétlenül csak lassú tempóval kezdjünk.
A máj- vagy vesebeteg kutyák táplálására a legmegfelelőbbek az állatorvosok felügyelete mellett kifejlesztett, különleges táplálkozási igényeket kielégítő speciális száraztápok és konzervek. Ezek a tápok és konzervek különbözö betegségben szenvedő állatok speciális táplálkozási igényi szerint vannak kifejlesztve. Szervi betegségenként más és más táp kapható. A fent említett tápok receptkötelesek és állatorvosi rendelőkben vagy állatpatikákban kaphatóak. Ilyen táp pl. a Hill´s által kifejlesztett L/D a májbeteg kutyák számára vagy a K/D a vesebeteg kutyák számára. Más cégeknek is vannak hasonló fejlesztésű tápjai. Én mindenképpen lebeszélnélek az otthon előállított házikosztról akkor, ha tényleg máj- vagy vesebetegségben szenved a kutya.
Biztos, hogy vakarja, nem nyalogatja? Az elváltozás a könyökízület magasságában és nem a lábtőízület környékén van és csak egyik vagy mindkét mellső lábon észlelhető? Nagytestű kutyák nem ritka betegsége, hogy az egyik elülső végtag lábtőízülete, ritkábban a hátulsó végtag csánkízülete körül, e területek intenzív nyalogatása miatt ovális alakú nedvező, fekélyes bőrgyulladás keletkezik. Az állandó nyalogatás leggyakoribb okai az unalom, a bőr alatt vándorló idegentest, ízületi fájdalom, atópiás bőrgyulladás, stb. A gyógykezelés lényege a helyi terápia és a nyalogatást kiváltó alapbetegség kiküszöbölése. Ha a nyalogatást kiváltó alapbetegséget nem sikerül megállapítani és elhárítani, akkor csak átmeneti javulás várható a kezelések után.