56. Shar-pei kutya: kicsit morog, kicsit szörcsög, sőt horkol is
A shar-pei igazi társ. Intelligens, tiszta, ragaszkodó kutya. Kicsit morog, kicsit szörcsög, sőt horkol is, de nem bánt senkit, ha nem piszkálják.
A shar-pei igazi társ. Intelligens, tiszta, ragaszkodó kutya. Kicsit morog, kicsit szörcsög, sőt horkol is, de nem bánt senkit, ha nem piszkálják.
Barabás Lajos cicája, avagy a brit elegancia mintaképe. Egy bikolor, fehér nőstény cica, aki a britekhez illően türelmesen várja a kiállítás eredményét.
Fábián Zsuzsa méltán büszke a kezében tartott skót lógófülű cicára, hiszen nem sokan büszkélkedhetnek ilyen kedvenccel.
Maine coon, avagy Hercules, a legyőzhetetlen. És valóban, ez a cica szinte már mindent megnyert. Hiába, tekintélyt parancsoló mérete mindenkit alázatosságra int.
Az afrikai sügérek közel egy évszázada díszítik Európa és Amerika akváriumait, és hazánkban is egyre több fajuk található meg. Népszerűségük nem a véletlen műve.
Túl sokat ilyenkor már nem lehet tenni. Az azonnali Betadine-os fertőtlenítés nagyon hasznos a későbbi fertőzések megelőzése végett. Érdemes meleg (langyos) helyen tartani (esetleg infralámpa, de csak távolról, vagy egy sima izzó is megteszi). Meg lehet majd próbálni cseppentőből vizet adni a gyíknak (nehogy kiszáradjon), illetve később, ha erőre kap, az etetéssel is próbálkozhat, de sokszor eledelt nem fogadnak el fogságban. Ha már teljesen jól van, célszerű szabadon engedni. (Sajnos sokszor ilyen sérülések után el is pusztulhatnak a gyíkok.)
zt ajánlanám, hogy a "tekit" mindenképpen vigye el állatorvoshoz, hogy alaposan megvizsgálja, mitől dagadhatott be a szeme. Több oka is lehet, amit így távolból nehéz lenne megítélni. (Pl. Ca- és D-vitaminhiány, sérülés, kötőhártya gyulladás, stb.) A sárgafülü teknősöm egy pár napja nem tudta kinyitni a szemét. Nagyon aggódom érte, mit tegyek? A teknősömnek begyulladt a szeme, nem tudja kinyitni. Hogyan kezeljem?
Gőtéket fogságban tubifexszel, élő vörösszúnyog lárvával, lisztkukaccal, stb. lehet etetni. Ezeket mind állatkereskedésekben lehet beszerezni. Ott biztos tudnak még egy-két használható ötlettel szolgálni.
Ahhoz, hogy pontosabb választ lehessen adni, jó lett volna tudni azt is, hogy milyen korúak a teknőcök. Fiatal teknőcöknél, amíg intenzíven nőnek, előfordulhatnak különböző elváltozások a páncél színében, alakjában, keménységében stb. Színelváltozást okozhatnak esetleg(!) a takarmányban és a tartásban (vízminőség, hőfok, keménység, stb.) bekövetkezett változások is. Tipikusan "páncélszínt megváltoztató" teknőcbetegségről nem tudok, de ha módja van, mutassa meg egy állatorvosnak.
Hasznos lenne tudni, hogy milyen korú a teknőc illetve, hogy pontosan milyen az elváltozás, ez alapján lehetne eldönteni, hogy csupán pigmenthiány az ok (táplálékváltozás, vitaminhiány, tartásban bekövetkezett változások, stb.) vagy valamiféle bőrgyulladás (esetleg gombás, baktériumos) illetve egyéb szervi megbetegedés. Éppen ezért célszerű megmutatni állatorvosnak is.