636. Kiskutyáink születtek
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
A vemhes kutyák táplálása általában nagyban függ az állat tüzelése előtti fizikai állapotától, azonban van néhány alapszabály, ami fajtától és kortól függetlenül minden vemhes kutya esetében fontos. Lássuk melyek ezek, és mire kell odafigyelnünk!
Természetesen van pajzsmirigy-túlműködés és -alulműködés is kutyában, az utóbbi gyakoribb a vemhesség-tejelés után. Bármelyik állatorvos könnyen diagnosztizálja néhány vérvételből.
Az eset bonyolultnak és összetettnek tűnik. Sajnos a sok és különböző kezelésnek köszönhetően valószínűleg már nem lehet kideríteni, mi lehetett az alapvető probléma. A bőrtüneteket sokféle kórokozó okozhatja. Lehet baktérium, gomba, atka, stb., de ezek ellen már megtörtént a kezelés. Azonban ezeknek oka lehet belső szervi elváltozás is. Nagyon sokszor a hormonális rendszer megbetegedése, cukorbetegség a bőrön jelentkezik (ez a betegség ritka hörcsögökben), de vitamin vagy nyomelem hiánya, vagy éppen túladagolása is lehet oka a problémájának. Javasolnám a kisállat vér- és vizeletvizsgálatát illetve ultrahangos átnézését.
A tengerimalac fertőződhet kullanccsal vagy bolhával, ezért érdemes a tengerimalacot, a kutyát és a macskát is lekezelni kullancs- és bolhairtóval. Mindhárom állatnak csak a neki megfelelő készítmény adható!
Ennek a fajtának a szőrzete rendszeres fésülést igényel, sajnos előfordul, hogy a legnagyobb igyekezet ellenére sem dobja le a téli bundáját. Néhány kutya például előszeretettel vedlik télen. Ha már a fürdés sem segít, van egy bizonyos VMP tabletta ami hatékonyan befolyásolja a szőrváltást. Sok tenyésztő is alkalmazza, hogy a kiállítára a kutya a megfelelő szőrben legyen. Állatpatikában, állatorvosnál érdemes érdeklődni a tabletta iránt.
A kívánt úticélnak megfelelő konzulátust kell felhívni, hogy milyen papírok szükségesek az állat beviteléhez. Minden országnak más és más a követelménye. A légitársasággal is egyeztetni kell, egyáltalán vállalják-e az állat szállítását. Személyes véleményem szerint az állatnak nagyon megterhelő lenne a repülőút, ha tehetik, hagyják otthon!