636. Kiskutyáink születtek
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
A vemhes kutyák táplálása általában nagyban függ az állat tüzelése előtti fizikai állapotától, azonban van néhány alapszabály, ami fajtától és kortól függetlenül minden vemhes kutya esetében fontos. Lássuk melyek ezek, és mire kell odafigyelnünk!
Valószínűleg az Ön távolléte során valamilyen külső inger hatására egy traumatikus élmény érte a kutyát. Bach-virágszerrel támogató terápiaként érdemes volna kúraszerűen segíteni a kutyus állapotán. Idővel (ha nem ismétlődik meg az inger !) fokozatosan csökkeni fog a tünet. Az egy szuper jó dolog, ha egy kutyának van egy saját pihenő/alvó helye és az megfelelően használja. (Sok gazdi örülne ennek !!!)
8 hetes korban kellett volna csak elhozni és egyben ez a legideálisabb kor a szobatisztaságra nevelés elkezdéséhez. A kezdettől fogva rendszeres kivitel az egyik leghatásosabb tanítási mód. A pelenkára szoktatás, majd pelenkáról leszoktatás néha a tartási körülmények, vagy a kutya fajtája miatt indokolt, - de mindenképpen macerássá teszi a végső szobatisztaság elérését. A megszidás kevésbé hatékony. Inkább figyelni kellene és már a ráutaló magatartási jelekre, az ürítést közvetlenül megelőző testbeszédjelekre kellene reagálni. Lespriccolni, tapsolni, dobbantani, zörgő tárgyat mellé dobni. Küldjön egy e-mailt (info@4tappancs.hu) és elküldök egy részletes írásomat a szobatisztasággal kapcsolatban.
Kedves reni! olvass bele a következőő cikkünkbe: Felugrál a kutyád? Ne büntesd meg, inkább szoktasd le róla!
Sajnos nem. A jelölést nem csak hormonális hatásra végzik az állatok. Ivartalanított állatoknál ritkább, de stresszhelyzetben ugyanúgy jelölnek, mint ivaros társaik, viszont vizeletük szag nem annyira elviselhetetlen. Meg lehet próbálkozni szintetikus feromon készítménnyel(konnektorba dugható párologtató készülék), de csak a zárt térben tartott állatoknál működik. A készítményről kérdezze állatorvosát, vagy a legközelebbi állatpatikát. Ismerni fogják. Az ivartalanítás nagyon fontos lenne. Rengeteg előnye van. Csökken a csavargási késztetés, ezáltal az autóbaleset, kutyatámadás veszélye. Nincs kitéve emberi rosszindulatnak, mint az idegen udvarokban párzási szezonban óbégató kandúrok. Védve van a párzással és sérülésekkel terjedő gyógyíthatatlan vírusos betegségektől ( macska AIDS, leukózis). Lényegesen ritkább vendég lesz az állatorvosnál, mint a verekedő kandúrok, amelyek rendszeresen érkeznek tályogokkal, csúnyán elfertőződött harapott sebekkel, kikapart vagy kilőtt szemmel. Ehhez képest az ivartalanítás költsége és kockázata lényegesen kisebb. Sok rendelőben februárban-márciusban kedvezményes ivartalanítási akció van!!! Nézzen körül!
Üdvözlöm! Ilyenkor, a tavasz előjeleként felerősödik a nemi ösztön, a szukák ivarzásba lendülnek, a kanok pedig megpróbálják egymást túllicitálva jelezni a dominanciájukat. Így az ivarzással kapcsolaatos, illetve a bűzmirigy által termelt szagok intenzívebbek lesznek, a bűzmirigy esetnként telítődhet és a pangás miatt abban gyulladásos folyamatok is elindulhatnak. Másrészt viszont a megkötve tartott kutyák körül a talaj még fagyottan is beissza a tél folyamán ürített vizelet és bélsár nedveit, és az olvadással egyidőben ez időnként brutális szag formájában jelentkezhet, de enyhébb szag esetén is a továbbra is ott tartozkodó kutya onnan pillanatok alatt ismételten felveszi, fürösztés ide vagy oda. Tehát a megkötött kutya által használt területen érdemes legalább 5-10 cm vastagságban egy talajcsere, ezzel egyidőben a kutya ismételt fürdetése, bűzmirigy, bőr és hallójárat gondos átvizsgálása, esetleg állatorvos bevonásával (telefonon és interneten nehéz kutyát vizsgálni!), és már minimális elváltozás esetén is indokolt azok azonnali kezelése. A kereskedelmi forgalomban kapható "szagelvevő" porok és tabletták alkalmazását csak kiegészítő kezelésként javaslom (eredményességük ebben az esetben is megkérdőjelezhetőek), mert ha esetleg mégis hatékonynak bizonyulnak, akkor elnyomják a korai tüneteket, késleltetik az oki kezelést. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős