6521. Mivel etessük a kecskepapagájt?
A kecskepapagájok étrendjét mindig változatosan kell összeállítani, és figyelni kell az egyes madarak igényeire, valamint arra, hogy mely ételeket kedvelik. Mutatjuk mire figyelj!
A kecskepapagájok étrendjét mindig változatosan kell összeállítani, és figyelni kell az egyes madarak igényeire, valamint arra, hogy mely ételeket kedvelik. Mutatjuk mire figyelj!
Az utazóközönség visszajelzései alapján változnak, egyszerűbbé válnak a kutyák és gazdáik utazására vonatkozó szabályok a MÁV-csoportnál: keddtől minden helyjegyes vonaton szállítható kis- és közepes termetű (20 kilogrammnál nem nehezebb) kutya zárt doboz nélkül, csupán póráz és szájkosár használata mellett.
Újabb tizenhat vonuló parti madárfaj, köztük Magyarországon is átvonuló faj került át magasabb fenyegetettségi kategóriába a Természetvédelmi Világszövetség úgynevezett vörös listáján.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint a jövőben tilos lesz bizonyos állatfajok árusítása az állatvásárokon.
A tengerimalacvédők azt szeretnék elérni, hogy a kutyák, macskák és némely madarak után, a tengerimalacok árusítását is tiltsák meg az állatvásárokon.
A leírás alapján valamilyen okból - általában mechanikai sérülés és nem az öregedés miatt - elhalt az utolsó néhány farokcsigolya. Az elhalt részt lehetőleg el kell távolítani.
A kutyája legelőször is egy nagyon alapos kivizsgálásra szorulna, hogy meg lehessen állapítani, pontosan mi a baja. Ehhez sokféle vizsgálat kellhet (pl. mellkas és nyaki röntgen, szív ultrahang). Ha meg van a diagnózis, utána lehet a megfelelő kezelésről majd beszélni. Persze, ha nem sikerül beadni a gyógyszereket szájon át, akkor injekciós kezelést kell majd inkább választani.
A kutyák végbélnyílásánál elhelyeződő mirigyek (bűzmirigyeknek, végbélzacskóknak, vagyis paraanális sinusoknak is nevezik őket) gyakran betegszenek meg. A kétoldali borsónyi, babnyi nagyságú végbélzacskók járatai a végbélbe nyílnak, tartalmukat bélsárürítés közben a bélsár felületére juttatják. Amennyiben gombostűfejnyi kimeneteli nyílásuk eltömődik, tartalmuk (sűrű, igen bűzös váladék) felgyülemlik, bennük a baktériumok elszaporodnak és a mirigyek fala gyulladásos állapotba kerülhet. erőteljes fertőződés esetén a végbélzacskók gennyes gyulladása alakul ki. Az állatok a váladék felhalmozódása miatt nyugtalanok, a végbélnyílás környékét nyalogatják, dörzsölik, szánkáznak. A bélsárürítés nehezített és fájdalmas lehet. A végbélnyílás tájékán mogyorónyi-diónyi, fájdalmas duzzanat tapintható (lásd az 1. képen). A nyomásra belőle ürülő váladék híg vagy kenőcsszerű és rendkívül bűzös. Gennyes gyulladás esetén a végbélnyílás mellett gyulladásos beszűrődés alakul ki, tályog képződhet, amely gyakran feltör (lásd a 2. képen). A feltörési nyílás begyógyulhat, de néha a helyén sipoly marad vissza. Az elváltozás kiújulásra hajlamos. Az ismételt gyulladás következtében az öböl fala megvastagodik, ami tömött tapintású duzzanatot okoz. A végbélmirigyek idült gyulladása egyéb betegségeket, pl. ekcémát, vakaródzást, külső hallójárat-gyulladást, bőrgyulladást és szőrhullást is okozhat, és az állat általános ellenálló képessége nagymértékben lecsökken. A felhalmozódott váladékot kinyomással távolítjuk el. Ilyenkor az állatorvos a gumikesztyűvel védett mutatóujját mélyen a végbélbe vezeti és a váladékot mind a két oldali végbélmirigyből kinyomja. A kezelést szükség esetén többször is meg kell ismételni. A váladéktermelés csökkentésére az öblök üregét átöblíthetjük fertőtlenítő oldattal, a gennyes gyulladás esetén antibiotikumot is adhatunk. A tályogot azonnal fel kell nyitni. Visszatérő és súlyos probléma esetén a mirigyeket esetleg el lehet távolítani műtétileg. El kellene vinni állatorvoshoz!
Ha tüzelés alatt ivartalanítod (vannak ilyenek, de ez elvileg nem szakszerű) akkor kell egy kis idő amíg lecsökken a hormonszint, akkor még utána is tüzelhet egy két napot a cica. de aztán soha többet nem fog. Ha gondolod, elviheted egy másik állatorvoshoz is, hogy nézze meg a cicust.
Kedves Gazdi! előfordulhat, hogy epilepsziáról van szó. A pontos diagnózis felállításához, valamint a gyógyszeres kezelés beállítása előtt szükség lenne egy részletes belgyógyászati, neurológiai kivizsgálásra valamint egy részletes kórelőzményfelvételre is. Azt tanácsolom Önnek, hogy keresse fel a www.kutyaepilepszia.hu oldalon az Önhöz legközelebb eső Epilepszia Centrumhálózathoz tartozó állatorvost, aki a továbbiakban a segítségére lesz.