651. Hogyan ápoljuk télen a kutyánk lábát, bőrét?
Jön még kutyára dér – fenyegettük meg négylábú barátunkat nyáron. Jött is, és most bánjuk mindketten: nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy a fagyos időjárás minél kevésbé viselje meg ebünket.
Jön még kutyára dér – fenyegettük meg négylábú barátunkat nyáron. Jött is, és most bánjuk mindketten: nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy a fagyos időjárás minél kevésbé viselje meg ebünket.
Ahogyan az emberek, a kedvencek is kommunikálnak egymással, illetve velünk, de beszéd híján a testük jelzéseivel, szagokkal, speciális hangjelekkel kénytelenek kifejezni szándékaikat. Tudta, hogy a kutya az ember miatt ugat? És az sem mindegy, mikor és hogyan.
A "pit bull" név korábban az amerikai (pit) bull terrier rövidített változata volt. Manapság a "pit bull" elnevezést igen gyakran tévesen használják szinte minden rövid szőrű kutya általános megjelölésére. A vizslákat, boxereket, rövid szőrű angol vizslákat, masztiffokat is időnként tévesen "pitbull"-nak nevezik. Emellett sajnos a fajta az agresszivitás, düh jelzője is lett. Pedig az ítélet elhamarkodott. Lássuk, miért!
Az egészséges tengerimalac szeme csillogó és tiszta, mindenféle homálytól mentes. Az orra szintén tiszta, szőre pedig fényes. Mivel a tengerimalac zsákmányállat, ezért esetleges betegségének tüneteit a végsőkig leplezni próbálja. Ha gubbaszt, nem eszik, nem iszik, nem ürít az már súlyos állapot, amivel azonnal egzotikus állatorvost kell felkeresni.
Gyógyító kutyákról már sokat hallottunk, az idősek otthonába és kórházakba bevitt terápiás kutyákról is, egy amerikai kutatás pedig bebizonyította azt, hogy a képzett kutyák már korai stádiumban képesek érzékelni az emberek rákos elváltozásait. Hogy hogyan? Lássuk!
A képek alapján arra gondolnék, hogy a szőrét ledörzsölte valami (kutyaház nyílása, házfal, kerítés stb.) De ez csak feltételezés. A bőrgyógyászat tipikusan az a terület az állatorvoslásban amikor látni, tapintani, esetleg szagolni stb kell az elváltozást. Mivel egyéb, akár súlyosabb betegség is felmerülhet, javaslom nézesse meg kutyusát állatorvossal.
A rühösség kutyákban elég ritka bőrbetegség, és nem is jellemző rá a martájéki elváltozás, úgyhogy én a házi diagnosztizálás (vag yinkább találgatás) helyett inkább azt javasolnám a kedves kérdezőnek, hogy ne saját maga akarja a problémát megoldani és főleg kezelni,hanem bízza ezt állatorvosra! Ez sokkal hasznosabb lesz!
Azzal kezdeném a válaszomat, hogy azért az Ön által leírtak alapján közel sem biztos a porckorongsérv diagnózis. Ez ugyanis nem jár kívülről kitapinthatható duzanattal, hiszen a sérv a gerincoszlopban befelé van, a gerincvelő felé. Szóval, mielőtt a műtétről beszélnénk, jobb lenne inkább szakemberrel megvizsgáltatni. Sokféle vizsgálatot el kell végezni ahhoz, hogy pontosan meg lehessen mondani, miről is van szó valójában. Utána lehet a megoldásról beszélni. Tudomásom szerint Komáromban van komoly felszereltségű rendelő a Sport utcában, keressék fel a kutyával!
Azt, hogy egy adott probléma megoldására az állatorvos milyen módszert, technikát, beavatkozást végez el, mindig az adott eset sajátosságai alapján dönti el. Az első alkalommal valószínűleg nem tartotta szükségenek a gyomor megnyitását, mert e nélkül is ki lehetett ürítreni a gyomrot, ill. vissza lehetett állítani az eredeti helyzetet. A második esetben viszont bizonyára erre volt szükség. Nem érdemes ezen utológ morfondírozni, a lényeg az, hogy sikerülön a műtét és a kutya is meggyógyuljon.
Tisztelt Kérdező! Lehet, hogy a hám dörzsölése miatt kopott ki, de az is lehet, hogy valamilyen fertőzés miatt keletkezett a szőrhiány, esetleg egy sérülés környékén, amit rendszeresen nyalogat. Leggyakrabban gomba áll a háttérben, ha a bőr ép, és a szőrhiányos terület nem nedvedzik. Persze még számtalan titkább oka is lehet. Ha nem gyógyul, érdemes állatorvosnak megmutatni. Tisztelettel: dr.Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős