681. Így kommunikál a kutya mancsával
Mit akarhat a kutyánk, amikor hozzánk sétál, felágaskodik, és egyik mancsát az ölünkbe, vagy a kezünkre helyezi? Mit szeretne közölni velünk amikor a fejünkre, vagy a vállunkra teszi a mancsát?
Mit akarhat a kutyánk, amikor hozzánk sétál, felágaskodik, és egyik mancsát az ölünkbe, vagy a kezünkre helyezi? Mit szeretne közölni velünk amikor a fejünkre, vagy a vállunkra teszi a mancsát?
Amint elérkezik a séta ideje, a kutya már az ajtóban topog és csahol, szájába kapja a pórázt, alig várja, hogy elinduljatok. Kiviharzik az ajtón, húz, rángat és tépi a pórázt, hiába próbálunk megálljt parancsolni neki és értésére adni, hogy ezt a fajta viselkedést a gazdi nem kimondottan kedveli.
A yorkshire terrier természeténél fogva nagyon szereti az embereket. Amint sikerül elnyerni a kölyök yorkie bizalmát, és belopni magunkat szívébe, a kiskutya nevelése gyerekjátékká válik. De ehhez játékos nevelési módszerekre is szükség van!
Kínában évezredek óta bevett gyógyító módszer az akupunktúra, mely a test bizonyos pontjain elhelyezkedő meridiánok stimulálásával szabályozza a pangó energiát. Nekünk, emberszabásúaknak bevált, de vajon gyógyítható-e egy kutya akupunktúrával?
Se nem kotorékeb, se nem munkakutya: a yorkshire terrier (vagy yorkie) napjaink egyik legdivatosabb, ölebként tartott kutyája mégis hordozza magában a két kutyatípus tulajdonságait.
Szerintem nem vált a "szelíd kutyából vadállat" ! Az idősödő, egészségileg gyengülő kutyákkal szemben egy másik, korábban alacsonyabb rendű kutya ösztönösen késztetést érez arra, hogy fölé kerekedjen és változtasson a korábban akár éveken keresztül harmonikusan működő pozícióján. Rangsorváltásnak nevezik ezt, ami természetesen nem mindig zajlik le összecsapások, kisebb-nagyobb játékos harcok nélkül. Az Ön feladata lenne, hogy segítsen a kutyák rangsorváltozásának kivitelezésén és az idős, Akita kutyát eggyel lejjebb helyezze a képzeletbeli "szamárlétrán". A fiatal német juhász okos és bölcs döntése, hogy nem szól bele az idősek konkurencia harcába, - tudja, hogy még az ő ideje nem jött el, de el fog jönni !
Az új kutyusnál esetleg lehet a környezetváltozás számlájára írni a dolgot, de a másik kutyánál szerintem ez kizárt. Ha nem javul a dolog, akkor mindenképpen fel kellene keresnie állatorvosát.
Ebben az esetben nagyon nehéz jó tanácsot adni az esetleges műtéttel kapcsolatban. Ennek pedig alapvetően az az oka, hogy a 8 éves dog már igen-igen idősnek számít. Ritkán találkozni 8 év feletti egyeddel. Néha ugyan előfordulnak magasabb kort is megélt német dogok (általában a kisebb testűek), de nem ez az általános. Mindenekelőtt azt tanácsolom, hogy ortopédiai szakrendelésen vizsgáltassák meg az állatot, hogy valóban térdszalag szakadás, vagy esetleg arthrosis van-e a tünetek hátterében. Emellett egy gerontológiai vizsgálat (vérvizsgálattal) is hasznos lehet atekintetben, hogy az állat általános állapota lehetővé teszi-e az esetleg szükséges műtéti beavatkozást. Amennyiben a gerontológiai vizsgálat kedvező eredményű, egyéb szervi bajok (szív, máj, vese, stb.) nincsenek, az ortopédiai vizsgálat megerősíti a térdszalagszakadást, és az állat általános állapota a vizsgáló szakember szerint jó, csak akkor érdemes megfontolni az esetleges műtétet, amelynek természetes kockázata lényegesen magasabb ebben a korban, mint a fiatalabb állatok esetében. Arra vonatkozóan, hogy a műtétet követően milyen hosszú lábadozási idő várható, mik a kilátások a jövőre nézve, a sebész tud majd közelebbit mondani a vizsgálat ill. a műtét során tapasztaltak alapján.
Elképzelhető, hogy valóban a tüzelés miatt étvágytalanabb a kutya, de ezt látatlanban, vizsgálat nélkül nehéz megítélni, mert lehetnek közben olyan bajai, amit Ön esetleg nem vesz észre, de egy állatorvos igen. Jobb lenne ha meg tudná mutatni őt orvosnak. Egyébként a felnőtt korú kutyákat elegendő naponta 1x etetni. 2 évesen már ő is felnőtt. De ettől sokan eltérnek, és 2x adnak enni.
A legyek általában a sérült, nedvedző, váladékos, azaz a beteg bőrfelületeket támadják meg. Tehát először az állatot minél légymentesebb helyen kellene tartani - ha ez sikerül -, a bőrfelületről a szőrt alaposan lenyírni, naponta többször fertőtleníteni, de ha már ilyen komoly a helyzet, akkor a kutyát mindenképpen állatorvosnak látnia kellene. Létezik egy spray, amivel elég jók a tapasztalatunk, de azt csak állatorvosnál, vagy állatpatikában vényre szerezhet csak be (Kubatol Pix spray). Dr Fekete Richard