771. Hogyan erősíthetjük kutyánk immunrendszerét?
A kutyád immunrendszerének erősítése kulcsfontosságú az egészsége és hosszú élettartama szempontjából. Adunk hozzá néhány tippet!
A kutyád immunrendszerének erősítése kulcsfontosságú az egészsége és hosszú élettartama szempontjából. Adunk hozzá néhány tippet!
A korai diagnózis a legjobb esélyt nyújtja a rákban szenvedő macskák számára. A rák diagnózisa olyasmi, amit senki sem szeretne hallani, legyen szó emberekről vagy kedvenc állatainkról. A rák valós félelem, és ez a kockázat növekszik, ahogy mi (és állataink) öregszünk. Valójában becslések szerint minden ötödik macskát rákosnak diagnosztizálnak. Tehát bár örülünk annak, hogy macskáink tovább élnek, ez egyúttal növeli a rák kialakulásának kockázatát is. Szerencsére a rák megértésében és kezelésében elért haladásnak köszönhetően ma már több kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek segíthetnek abban, hogy macskánk minél tovább egészséges és boldog maradjon.
Ne aggódj—a legtöbb könnyen javítható! A kedvenced annyira a családod része, hogy soha nem gondolnál arra, hogy bántanád. Mégis, még a legjobb szándékú háziállattartók is akaratlanul káros helyzetbe hozhatják állataikat. A túl sok ételtől kezdve a biztonságtalan autóutakig, érdemes figyelni ezekre az öt nem nyilvánvaló veszélyre, hogy segíts kedvencednek a lehető legegészségesebb és legboldogabb életet élni.
A száraz bőr általában nem súlyos probléma, de nagyon kellemetlen lehet a macskád számára. Így szabadulhatsz meg a viszketéstől! Ahogy nekünk, az embereknek, úgy a macskáknak is előfordulhat, hogy száraz lesz a bőrük. Ez gyakran télen jelentkezik, amikor a hideg levegő kint és a fűtés bent kiszáradtja a levegőt, de más időszakokban is előfordulhat. A jó hír az, hogy az alkalmi enyhe viszketés és a korpa a száraz bőr miatt általában nem aggasztó. Ha azonban a macskádnak tartósan száraz a bőre, vagy más bőrprobléma vagy betegség tünetei is megjelennek, akkor érdemes felkeresni az állatorvost.
Bár néha úgy tűnhet, hogy a macskák közönyösek, valójában magányosak lehetnek, ha nem vagy velük. A macskákról általában azt gondoljuk, hogy titokzatosak, függetlenek és távolságtartóak. De az igazság az, hogy a macskák szeretnek minket – annyira, hogy néha hiányunkat érzik. És bár a tünetek nem mindig nyilvánvalóak, a macskák szeparációs szorongása valós probléma.
Kedves Gazdi, no igen, a szokásos kérdés :) kell-e a magányos pati mellé társat venni, íme a válasz: Már gazdái vagyunk egy nagy patkánynak ("A") jó ideje, de sajnáljuk szegényt, hogy annyira egyedül van. Nem mindig a legjobb döntés egy már magányhoz szokott patit "összezavarni" egy fajtárssal, de hosszú távon kétségtelenül a legegészségesebb. Természetesen minden ember egy kicsit hiú, és ha már új patkány, akkor legyen kölyök ("B"). Ám legyen, de tudnunk kell, hogy a kölyöknek nem a legizgalmasabb társ egy idősebb patkány. Az is kétségtelen azonban, hogy a kis kölyök fel fogja dobni az idősebbet, még egy kis játékos bunyózásra is kapható lesz. :)Akkor hát lássuk, hogyan is kezdjünk hozzá.Nemes egyszerűséggel tegyük be "A" mellé az új kicsit. - DE! Előtte vegyük ki "A"-t a ketrecből, és hagyjuk egy kicsit "B"-t szaladgálni a ketrecben. - Ezek után vegyük ki "B"-t, tegyük vissza "A"-t, és várjunk pár percet. - Miután gondosan körbeszaglászott eredeti patkányunk, és felkészítettük az új jövevény feltűnésére, eresszük össze őket a ketrecben. Lehetőleg ha emeletes a ketrecünk, akkor ne ugyan azon az emeleten engedjük be "B"-t, mint ahol "A" tartózkodik.Az esetek 90%ában néhány perces szaglászás, és kergetőzés után együtt fognak enni, aludni.Ha nem így történik, akkor sem kell megijedni, előfordulhat némi bunyó, de többnyire nem véresen komoly. Amolyan "én vagyok a főnök, megértetted?" verekedések ezek, amiket két nagy nyeléssel kell elintézni, és kibírni, hogy nem választjuk szét őket. Valószínűleg "A" hamar átveszi "B" felett a főnökséget, és elrendeződik minden hosszú időre.Na és a maradék 1%…Itt előfordulhat nagyon komoly harc, ezzel lesz a legtöbb gondunk. Ennél az eshetőségnél nagyon oda kell figyelnünk! - Kerüljenek két külön ketrecbe, amik összeérnek, vagy legalábbis nagyon közel vannak egymáshoz, hogy érezhessék egymás szagát. Naponta cseréljük meg őket. Tehát "A" ketrecébe kerüljön át "B", és fordítva. - Naponta többször (lehetőségünkhöz mérten) próbáljuk meg egy semleges területen összeengedni őket. - Ha már így megszokták egymást, akkor megpróbálhatjuk ismét összeengedni őket a ketrecben, de nem ám akárhogyan! - Ki kell előtte teljesen fertőtleníteni, szagtalanítani a ketrecet, minden berendezéstől megszabadítani, hogy csak az üres ketrec várja a két patekot. - Fürdessük meg mind a kettőt, majd tegyük be őket, és árgus szemekkel figyeljünk.Ha egy kis csipogás lesz, avval nem kell törődni, de ha nyakukat törve elkezdenek kergetőzni, akkor vegyük ki újra valamelyiket, és folytassuk az előző módszert, amíg nem válik ez be.
- Az ÚJ kiscicáknak más a szaguk, méretük, formájuk, - tehát ezért gyanús idegenekkét kezeli a kutya ! - Amit Ön csinál azzal megjutalmazza, ezért megerősíti a kutyát abban a cselekvésében, hogy továbbra is gyanúsan kezelje a cicákat. Egyenlőre nem zsákmányt lát bennük, de ha a cicák majd szaladni, menekülni fognak a kutya előtt, - akkor fogja (ösztönösen) potenciális zsákmánynak tekinteni. - Igen ha nem kezeli szakszerűbben, akkor veszélyt jelenthet. (http://bolthely.hu/4tappancs/id/00089_Dr__Gabriela_Lehai__KUTYA-MACSKA_BARATSAG) - Sehogy nem lehet előre megbizonyosodni arról ami még soha nem történt meg. - A gazdik által 'akaratos'-nak mondott kutyákat mi kutyatrénerek 'neveletlen'-nek hívjuk.
Sajnos az elmondása alapján kutyájuknak állatorvosi segítségre van szüksége. A több hónapja tartó étvágytalanság már valószínűleg nem írható egy egyszerű gyomorrontás számlájára, és akár súlyos betegségek is szóba jöhetnek. Féreghjtás is szükséges lehet. Mindenképp vigyék állatorvoshoz!
Az agyondédelgetett, túl korán egyetlen helyhez és személyhez kötődő ebek gyakran képtelenek a párzásra, illetve kizárólag gazdájuk iránt mutatnak szexuális érdeklődést. Azok a kanok, amelyeknek a szocializálási időszakban nincs elég lehetőségük, hogy alomtestvéreikkel vagy fajtársaikkal nemi színezetű játékot játszanak, bizony sokáig (néha egész életükre!) ügyetlenek, félszegek, esetlenek maradnak. Például nem a megfelelő helyen "kísérleteznek": oldalról vagy elölről ugranak fel a szukára. Az első és legfontosabb az ivartalanítás. Ha nem akarják a kutyát tenyészteni, akkor mindenképpen ajánlott. Mindenkinek jobb lesz így a kutyának is és Önöknek is. A leszokatatáshoz pedig íme a tanácsok: A legfontosabb dolog a következetesség. Csak akkor dicsérjük a kutyánkat, amikor éppen jót csinál, és csak akkor szidjuk, amikor éppen rosszat tesz. Fontos, hogy a büntetés mértéke arányos legyen az elkövetett bűnnel, szintúgy a dicséret is. A büntetés már semmit sem ér, ha az elkövetett tett után pár perccel következik, mert nem fogja tudni a kutya összekapcsolni. A kívánt viselkedést mindig erősítsük meg a kutyánkban, míg a nem kívánatosat azonnal tiltsuk, hogy megtanulja, mit várunk el tőle. A legfontosabb a következetességAzonban ha a nem kívánt viselkedés célja a figyelmünk felhívása - pl. ugatással - ne tiltsuk, hisz ezzel a kutya elérte a célját, hanem hagyjuk figyelmen kívül, míg abba nem hagyja. Ekkor viszont dicsérjük meg. Soha ne büntessünk kézzel vagy pórázzal! Szükség esetén használjunk egy üres műanyag palackot pár darab kővel megtöltve, melynek már a hangja elég elrettentő a legtöbb kutya számára. Jutalmazáshoz használhatunk jutalomfalatot, játékot, klikkert, de mindig legyen ott a simogatás és a szóbeli elismerés is, hiszen a kutyának az a legnagyobb jutalom, ha a gazdi kedvében járhat! A rossztett lehet akár tünete is annak, ha a rangsorban problémák vannak. Ilyen lehet a lopás (nem tiszteli a kutyánk a tulajdonunkat) vagy ha a korábban szobatiszta, egészséges kutya újra bepisil, de ezt jelzi az is, ha (legyen akár szuka, akár kan, ivaros vagy ivartalanított) párzó mozdulatokat végez a mi vagy családtagjaink lábán. Azonnal lökjük el, tiltsuk meg neki. Ilyen esetekben a valódi, tartós megoldást mindig a gazdi falkavezéri pozíciójának a megerősítése jelenti.
Konkrét fizikális vizsgálat nélkül nehéz ilyen sántaság esetekben tanácsot adni, ezért arra tudom bíztatni, keressen fel egy olyan állatorvos kollégát, aki ortopédiai kérdésekben esetleg nagyobb jártassággal rendelkezik. Az alábbi linken biztos talál lakhelyéhez közel praktizáló ilyen állatorvost: http://www.kisallatortopedia.hu/allatorvostagok