81. Bolhák, tetvek, kullancsok: mit tegyünk a macska élősködői ellen?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Négylábú kedvenceik is megérzik az új évszak beköszöntét, és lehullott falevelek vonzó célpontot jelentenek egy kis játékhoz. De az erdőben, mezőn, még a városi parkokban is vigyázni kell: a kullancsok ősszel megint támadnak.
Megjelent az első, átfogó elsősegélynyújtó kalauz kutyagazdiknak Nyújts segítő mancsot! címmel.
A kullancsok most a legaktívabbak: a városokban is jelen vannak, és akár házi kedvenceink egészségét, életét is veszélyeztethetik.
A hallójárat gyulladásos megbetegedései nem gyakoriak macskában. Leggyakrabban fülrühösség okozza, az is elsősorban kölyök és fiatal állatokban, bár idősebb macskákat is megfertőzhet.
A kullancs helyén gyakran marad kicsi kemény göb, ez nem okoz semmi problémát, nem kell piszkálni. Bajt nem okoz, csak szépséghiba. Idővel a mérete csökkenhet és akár el is tűnhet.
Kedves Ildikó! Mielőbbi teljes körű állatorvosi kivizsgálást javaslok, amibe beleértendő a vérkép, máj stb. enzimek meghatározása is. De ezt az állatorvosa bizonyára tudni fogja. Azt, hogy ismétlődni fognak-e a rohamok, sajnos nem lehet megjósolni. Jobb, ha a roham alatt mellette maradnak, de simogatni, masszírozni a roham alatt nem kell, csak utána. Javulást! Üdvözlettel: Dr. Takács Györgyi
1. Lehet azért is, de szerintem mutassa meg egy állatorvosnak kollégának. 2. Nem hiszem, hogy köze van, de ahhoz, hogy célzott kezelést tudjunk adni a kutyusnak előtte meg kell vizsgálni...
Kedves Balogh Viktória ! A Golden Retriever egy vadász kutya, ösztönrendszerének megfelelőn, a genetikailag örökölt viselkedési minták alapján normálisan, korának megfelelően viselkedik. Az egy más kérdés, hogy a jelenleg élő Golden Retriever-et „társállatként” vagy nem vadászati céllal tarják az embertársai. Igen, nem az éhségérzet miatt vadászik, ha nem a játékos vadászösztöne miatt. Ez nem állatorvosi téma, nem betegség. Az esetleges betegséggel járó fertőzés veszélye közel nem akkora, mint azt Ön gondolja. (Kullancs, bolha vagy más parazita fertőzés esélye valóban van, de ezt másik több tucat helyről ugyan akkora eséllyel elkaphatja.) Létezik egy un. „anti vadász tréning program” ami valójában arra irányul, hogy a túlzott, vagy az embertársak által nem kívánatos viselkedést csökkenti. Ez 3-5 alkalom után hoz látható eredményt.
Kedves Gazdi! Ha MDR1 +/-, akkor macrocyclusos lacton veszélyes lehet, de a milbemycin (Milbemax) nem valószínű hogy bajt okozna. Ezt lehet használni dirofilaria prevencióra stb. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc