871. Sántításból bénulás: a kutya porckorongsérve
Azok a gazdik, akik igazán törődnek kutyájukkal, kisebb, látszólag jelentéktelen változásokat is észrevesznek viselkedésükben vagy fizikai állapotukban. A figyelem és törődés akár életet is menthet!
Azok a gazdik, akik igazán törődnek kutyájukkal, kisebb, látszólag jelentéktelen változásokat is észrevesznek viselkedésükben vagy fizikai állapotukban. A figyelem és törődés akár életet is menthet!
Az egyik kisállatklinika vezetője egy igen gyakori probléma kapcsán mesélte el a következő esetet: "Egy páciensünk egy este hozta be hozzánk keverék kiskutyáját, Bubut...
Nem minden négylábú számára felhőtlen kaland a kocsikázást. Sok kutya kimondottan nyugtalan, némely kutyák egyenesen pánikolnak az autókázás során. A félelem és az értetlenség remegést, hányást is okozhat kedvenceinknél.
Mivel a társas madaraknál nőtt a viselkedésből adódó problémák száma, ezért nagyon sokan közülük elveszítik otthonaikat. Problémákat előidéző tényezők a csipdelőzés, rikácsolás, az öncsonkítás és szorongások.
Ugye te is láttál már farokcsóváló kutyát? Ezek az állatok többnyire barátságosak voltak. Többnyire.De vajon mi mást jelenthet ez a viselkedési forma?
A természetben bármi előfordulhat! Még olyan is, ami addig Önöknél még soha! Elképzelhető, hogy az első kölyök "születése" inkább vetélés volt a történtek miatt. És a cica szervezete próbálta megvárni a másik cica születéséhez az optimális időpontot. Egy ellés megváltoztathatja egy állat jellemét, emberhez való viszonyulását. Sok állat, aki addig hiperaktív volt, megnyugszik szülés után, vagy éppen kedvesebb lesz. A cica fokozott kedvességében közrejátszhat az is, hogy elveszítette a kölykeit. Szerintem.
Előfordul szukáknál, hogy nem fogadnak el egy bizonyos kant. Másikat kellene keresni, hátha sikerül. De olyan is van, hogy egyáltalán nem engedi magához a kanokat. Ilyenkor gyengéd "erőszakra" van szükség. Az is fontos, hogy a legjobb időpontban próbáljuk a kant hozzá engedni (ez vér-progeszteronszint méréssel dönthető el)! Egy állatorvosi vizsgálat sem lenne rossz ötlet, hátha van valami fizikai (pl. hüvelyi) oka a tartózkodásnak! A palotapincsik hajlamosak agresszívoskodni. :) Kis koruktól kezdve következetesen és vagányan kell őket nevelni, hogy kedvesek, barátságosak és kezesek legyenek. Persze vannak kivételek is, minden irányban!
Szerintem el fog múlni ez a természetes rivalizlás! Nagyon fiatalok még. Mindenképpen külön kellene őket etetni! De az is előfordul, hogy egy kutya "rossz evő"! Ilyenkor nagyon vigyázni kell, nehogy túlzottan elkényeztessük kajaügyileg, mert ez csak tovább ronthat a helyzeten!
Hosszú távon esetleg okozhat problémát. Jobb lenne rászoktatni a felnőtt tápokra, hisz ez fogja tökéletesen kielégíteni az állat élettani szükségleteit.
A hüvely bakteriológiai vizsgálata fontos lehet, bár ha még nem volt ilyen jellegű gond, akkor nem feltétlenül szükséges. A törzskönyvezésről Önöknek kell dönteni, drágábban lehet őket eladni, de nem biztos, hogy olyan könnyen elmennek.