91. Gyakorlati tanácsok kezdő kutyatartóknak
Kezdő kutyatartókban rengeteg kérdés merül fel. Mivel kell etetni a kutyát? Milyen oltásokat kell kapnia? Mire kell figyelni?
Kezdő kutyatartókban rengeteg kérdés merül fel. Mivel kell etetni a kutyát? Milyen oltásokat kell kapnia? Mire kell figyelni?
A szívférgesség a kutyák életét fenyegető, súlyos megbetegedés. Kártétele következtében tüdő és szívelégtelenség alakul ki. Májustól számolnunk kell a fertőzött szúnyogok megjelenésével.
A menhelyeken élő állatok ellátásánaklegnagyobb kihívása a külső élősködők távoltartása. A bolhák, kullancsok mellett az utóbbi hónapokban a szívférgességet terjesztő szúnyogok okozzák a legnagyobb problémát.
Sokak által „ló-AIDS”-nek is nevezett fertőzés már a betegség kezdeti heveny szakaszában elhullással járhate inkább elhúzódó lefolyású, ismétlődő lázas rohamok, vérszegénység, testszerte jelentkező oedema figyelhető meg a beteg állatokon.
Már nem újdonság, hogy az Állategészségügyi Szolgálat telepe megtelik, a gazdáikra hosszú ideje reménytelenül váró kutyákkal. Ezért ismét Örökbeadó Napot lesz 2016. szeptember 4-én.
Attól, hogy fiú, még lehet csecsbimbó! Ugyanis nekik is van! Ahogy nekünk emberférfiaknak is! :) Bekenni nem szabad, mert ha még él ennyi szadi után, akkor bekenve beköpi az összes fertőző anyagot. Attól, hogy lefényképezi, még nem lesz nyugodtabb a kutya, hogy kiszedhessék. Segíteni úgy tudok, ha elhozzák rendelőmbe (www.kutyavari.hu). Biztos megbírkózunk a dologgal!
A máj- vagy vesebeteg kutyák táplálására a legmegfelelőbbek az állatorvosok felügyelete mellett kifejlesztett, különleges táplálkozási igényeket kielégítő speciális száraztápok és konzervek. Ezek a tápok és konzervek különbözö betegségben szenvedő állatok speciális táplálkozási igényi szerint vannak kifejlesztve. Szervi betegségenként más és más táp kapható. A fent említett tápok receptkötelesek és állatorvosi rendelőkben vagy állatpatikákban kaphatóak. Ilyen táp pl. a Hill´s által kifejlesztett L/D a májbeteg kutyák számára vagy a K/D a vesebeteg kutyák számára. Más cégeknek is vannak hasonló fejlesztésű tápjai. Én mindenképpen lebeszélnélek az otthon előállított házikosztról akkor, ha tényleg máj- vagy vesebetegségben szenved a kutya.
Ha véletlenül bent marad a feje, az nem okoz semmi gondot. A szervezet egy idő után kilöki. A fertőző anyagok a potrohban vannak, ezért a lényeg, hogy azt mihamarabb eltávolítsuk, még ha bele is szakad a dög. Sajnos egyik kullancsirtó sem nyújt 100%-os védelmet!
1. Az, hogy hányszor eszik, az attól is függ, hogy mit és mennyit... Szóval ha csak kétszer kér, akkor egyen csak kétszer. 2. Ha melege van vagy sokat fut, akkor nagyon liheg. Sőt, ha izgatott, akkor is. Persze egy hosszú szőrű kutyának hamarabb melege lesz... És nagyon tudnak lihegni! Ha hideg van, nem liheg. 3. Igen, sajnos kullancsirtó cseppek használatakor is előfordul, hogy belemegy a kullancs. De kevesebb, mintha nem használtak volna semmit. Még betegséget is kaphat így el a kutya!
Igen, leggyakrabban babesiosist és Lyme-kórt. Mivel komoly betegségekről van szó, vigyék a kutyust mihamarabb állatdokihoz! Ha beleszakadt a kullancs feje, az önmagában nem okoz különösebb gondot, maximum begyullad körülötte és egy idő után kilökődik.