91. Állathoroszkóp: Kos (március 21-április 20.)
A Kos jegyében született macska erős akaratú, határozott, önálló, rámenős - igazi macsómacs, ahogy gondosan belőtt sérójával a világ tudomására hozza, hogy ő az úr a háznál.
A Kos jegyében született macska erős akaratú, határozott, önálló, rámenős - igazi macsómacs, ahogy gondosan belőtt sérójával a világ tudomására hozza, hogy ő az úr a háznál.
Ki jobban, ki rosszabbul tűri, de a legtöbb állat nehezen viseli a hirtelen jött meleget. Az állattartónak (ha gondos gazdaként akar eljárni) oda kell figyelnie állatai naptól való megóvására.
Sokan zsúfolt életmódjukra hivatkozva nem tartanak kutyát, ami alapvetően helyes, de nem árt tudni, hogy nem minden kutya igényli az állandó szórakoztatást.
Hogyan lesz a macskából kóbor állat, és miként válik belőle áldozat? Lássuk, mit tehetünk a macskák érdekében!
A család internetes állatorvosa mindenkinek válaszol. Vajon a kérdezéssel csak a lelkiismeretünket nyugtatjuk meg, vagy valóban rábízhatjuk magunkat a távgyógyászatra?
A cicádnak nem biztos, hogy csak a fogváltással függ össze az étvágytalansága. A hurutos gyomor- és bélgyulladás gyakran jár gázképződéssel a tartalom rendellenes bomlása miatt, amely gázok a végbélnyíláson keresztül gyakran távoznak is. A macskák fertőző gyomor- és bélgyulladása nagy ragályozó képességű, hasmenéssel, lázas általános tünetekkel járó gyakori fertőző betegsége. A vírus a beteg macskákból főként a bélsárral nagy mennyiségben ürül. A fertőzés a macskák közvetlen érintkezésével, de közvetett úton és ragályfogó tárgyak közvetítésével is létrejön. A kijáró macskák ezért nagyobb veszélynek vannak kitéve. Mivel az immunis anyák kölykeinek tartós maternális immunitása van, ezért a kismacskákat először 8 hetes, majd 12 hetes korukban, ezt követően pedig évente célszerű vakcinázni. Célravezető lenne, ha a cicáddal mindenképpen felkeresnéd a kezelő állatorvosod, egyrészt az észlelt tünetek, másrészt az ismétlő oltások miatt.
A "hisztérikus" viselkedés lehet, hogy a rendszeres ivarzással függ össze. Ez meg fog szűnni az ivartalanítás után. Az is lehet, hogy azért hiperaktívabb a cica a korábbi időszakhoz képest, mert akkor lefoglalták egymás energiáját a testvérével, most viszont máson vezeti le a felesleges "feszültséget". Minél több biztonságos macskajátékot adnék neki! A kajalopásról le lehet és le is érdemes szoktatni és a fogyás szerintem betudható annak, hogy még nincs ivartalanítva, "süldő", sokat mozog, stb. (Feltételezem, hogy férehajtásai és oltásai rendben megtörténnek!)
Nőstény a cica? Nem lehet, hogy "tüzel" éppen? Egyébként sokszor csinálják ezt a macskák. Sok játékkal kell őket ellátni, illetve célszerű kizárni őket a hálóból vagy "le kell őket fárasztani". Ezzel kapcsolatban találtam egy érdekes és hasznos cikket.
Valószínű, hogy a teknősök kinőtték az eddigi terráriumot és most már nincs a két teknősnek elég territóriuma. A hím teknős udvarlásával csak tovább rontja a helyzetet, hiszen folyamatosan a tojó közelében van. Azt javaslom, hogy szerezzenek be egy nagyobb terráriumot, de amíg a hím lábán a sebek nem gyógyulnak meg, addig lehetőleg legyenek külön.
Ha kinti cica, akkor nem valószínű, hogy tüzel télen. Macskáknál amúgy sem szokott feltűnő vérzéssel járni a tüzelés, ezt inkább a viselkedésükből és a péra duzzanatából, nedvességéből lehet észrevenni. Lehet, hogy véres hasmenése van, esetleg férgesség? Ha megint észreveszik, irány az állatdoki!