91. Állathoroszkóp: Kos (március 21-április 20.)
A Kos jegyében született macska erős akaratú, határozott, önálló, rámenős - igazi macsómacs, ahogy gondosan belőtt sérójával a világ tudomására hozza, hogy ő az úr a háznál.
A Kos jegyében született macska erős akaratú, határozott, önálló, rámenős - igazi macsómacs, ahogy gondosan belőtt sérójával a világ tudomására hozza, hogy ő az úr a háznál.
Ki jobban, ki rosszabbul tűri, de a legtöbb állat nehezen viseli a hirtelen jött meleget. Az állattartónak (ha gondos gazdaként akar eljárni) oda kell figyelnie állatai naptól való megóvására.
Sokan zsúfolt életmódjukra hivatkozva nem tartanak kutyát, ami alapvetően helyes, de nem árt tudni, hogy nem minden kutya igényli az állandó szórakoztatást.
Hogyan lesz a macskából kóbor állat, és miként válik belőle áldozat? Lássuk, mit tehetünk a macskák érdekében!
A család internetes állatorvosa mindenkinek válaszol. Vajon a kérdezéssel csak a lelkiismeretünket nyugtatjuk meg, vagy valóban rábízhatjuk magunkat a távgyógyászatra?
Az orvos nem állat :) Csak néha :) Bolha? Gomba? Atka? Miliaris dermatitis? Ekcéma? Ha sikerül otthon diagnosztizálni, akkor adunk kezelési stratégiát! Amúgy a rendelőben már nem szokott gond lenni a cicák vadságával, megszeppennek az idegen környezetben. Általában. De ha 4 éves és még ivartalanítva sincs, akkor szerintem a jellemén már nem sokat lehet változtatni.
Léteznek ilyen termékek. Ezekhez az állatpatikákban és a szakboltokban lehet hozzájutni és tanácsot is ott lehet kérni a termékekről. Pasztaként, száraz jutalomfalatként adható változatokban is léteznek.
Az ivartalanítás után a hím állatok "kanos" viselkedése általában alább marad. Ez azt jelenti, hogy legtöbbször nem érdekli őket a párzás és velejáró a terület- és a megszerzett nőstény egyedek védéséért vívott harcokban sem vesznek részt. Ritkán lehetnek kívételek. De én azt tanácsolnám, hogy vizsgáltassa ki alaposan a macskáját, mert lehet az is, hogy rejtetthere miatt ott maradt a lágyékban vagy valahol a hasüregében az egyik heréje. Emiatt lehetnek ennyire "kandúros" viselkedések nála.
Igen, vigye el őt az állatorvosához. A macskáknál a "megfázásos" tünetek mögött sokféle betegség "bújhat" meg. A legtöbb vírusos légzőszervi betegség a szövődményeivel együtt idültté válhat a megfelelő kezelés hiányában és így akár hónapokig tartó problémát is okozhat. Jobb az elején alaposan, megfelelően gyógykezelni őt, mint később sajnálkozni és rendszeresen a váróteremben ücsörögni.
A macskáknál is léteznek allergiás megbetegedések. Ezek leggyakrabban valamilyen bőrtünetben jelentkeznek. A gyógykezelése sok esetben csak tüneti, azaz eredeti okát sok esetben nem lehet és/vagy nem tudjuk kideríteni. Bár az utóbbi időben Magyarországon is lehet vizsgálatokat kérni az állatorvosoknál, az allergiát okozó fehérje kimutatását az állat véréből. Ez a vizsgálat kimutatná azt, hogy allergiás-e vagy nem. A vizsgálat elsőre kissé költségesnek tűnhet, de hosszú távon "megéri" elvégeztetni.